Kalyoncu: "Yasa dışı istihdam varsa durduracağız"

loading
13 Ağustos, Perşembe
£

9.57

8.66

$

7.33

Kalyoncu: "Yasa dışı istihdam varsa durduracağız"

Kalyoncu: "Yasa dışı istihdam varsa durduracağız"

Akdeniz TV'ye konuk olan Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Girne Milletvekili adayı Ömer Kalyoncu, "İstihdamlarda yasa dışılık varsa bakacağız. Yasa dışı değilse neden işten durduralım? Biz kendimiz karar vermeyeceğiz. Yasalar çerçevesinde hukuk çerçevesinde karar verilecek" dedi.

Kalyoncu: "Yasa dışı istihdam varsa durduracağız"
A- A A+

Akdeniz TV'de usta gazeteci Şinasi Başaran'ın "Günaydın Akdeniz" programına konuk olan Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Girne Milletvekili adayı Ömer Kalyoncu; iktidara geldikleri takdirde yasa dışı istihdamların tespit edilmesi durumunda durduracaklarını açıkladı.

Ömer Kalyoncu, "İstihdamlarda yasa dışılık varsa bakacağız. Yasa dışı değilse neden işten durduralım? Biz kendimiz karar vermeyeceğiz. Yasalar çerçevesinde hukuk çerçevesinde karar verilecek" dedi.

Geçmişte işten durdurma sürecinin yaşandığını ve 1600 kişiden yaklaşık 800 civarında kişinin durdurulduğunu hatırlatan Kalyoncu şunları söyledi:

"Geçmişte işten durdurma süreci yaşandı. 2004'de 800 civarında işçi durduruldu. Ama biz insanlara yönelik görüşlerine yönelik bir yargımız yok . Sorun UBP'nin yaptığı seçim öncesi uygulamalarıdır. Seçim yasasına da aykırıdır bu uygulama. İstihdamları kurultay sürecinde yaptı. Bir sürü arazi dağıttı. Hak sahibi olmayan insanlar da arazi almış olabilir. Yasa dışı istihdam varsa durduracağız."

GİRNE BELEDİYESİ'NDEKİ USULSÜZLÜKLER

Girne Belediyesi'ndeki usulsüzlüklerle ilgili bir soruyu da yanıtlayan Ömer Kalyoncu, şayet bir suç tespit edildiği takdirde bunun savcılığa sevk edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

CTP-BG Girne Milletvekili adayı Ömer Kalyoncu şöyle dedi:

"Herhangi bir belediye ile ilgili yolsuzluk varsa, bunların gerekleri yapılır. Savcılığa sevk edilir. Mecliste komitede görüşülür. Girne Belediyesi'nde böyle bir şey varsa bu raporlar savcılığa gider. Bazı şeyler vardır ki müeyyideler yoktur. İyi niyetle yasalar yapılır. Son LTB ile yaşanan süreçte de görüldü ki bazı yasalarda eksiklik var. Ne varsa orta yerde bir suç varsa bu bizde de olabilir rakiplerimizde de olabilir bunların soruşturulmasından kaçacak halimiz yok. "

SEÇİM ÇALIŞMALARI

28 Temmuz'da yapılacak milletvekilliği erken genel seçimleriyle ilgili çalışmalarını sürdürdüklerini kaydeden Ömer Kalyoncu, ancak geçtiğimiz seçimlerdeki heyecanı vatandaşta görmediklerini söyledi.

AÇIK ARA ÖNDEYİZ

Yaptırdıkları kamu oyu yoklamalarında CTP-BG'nin UBP'den 10 puan önde olduklarını gördüklerini dile getiren Ömer Kalyoncu, tek başına iktidara gelmelerinin ülkenin yararına olacağı görüşünü savundu.

Ömer Kalyoncu, "UBP ile bir koalisyon ortaklığı yapar mısınız?" şeklindeki soruyu ise şöyle yanıtladı:

UBP-CTP-BG KOALİSYON ORTAKLIĞI OLUR MU?

"Tek başımıza gelmemiz memleketin yararına olur. Geçmiş döneme baktığımızda meclisteki durum vatandaşta hoşnutsuzluk yarattı. Onun için tek başımıza iktidar diyoruz. Niçin UBP değil de DP olmasın."

EKONOMİK PROTOKOL

İktidara geldikleri takdirde Türkiye ile imzalanan Ekonomik İşbirliği Protokolü ile ilgili tavırlarının ne olacağı şeklindeki bir soruyu da yanıtlayan CTP-BG Girne Milletvekili adayı Kalyoncu, "Bu kuran-ı kerim değil. Bu programın içinde özelleştirme meselesi var. Biz özelleştirmeye karşıyız" dedi.

Ömer Kalyoncu şu ifadeleri kullandı:

"Bu kuran-ı kerim değil. Bu programın içinde özelleştirme meselesi var. Özelleştirme kimlerle yapılacak. Bunlar hep sorundur. Özelleştirmeyi tercih etmiyoruz. Ama şimdi bir faktörümüz de bu sermaye grupları daha ziyade Türkiye'den geliyor. Biz özelleştirmeye karşı olduğumuza rağmen Havaalanı özelleştirildi. İhaleye girecek olanlara resmi doğru göstermedik. Resmi doğru gösterseydik yerli sermaye grupları alabilirdi. Niçin Türkiye'den gelen bir grup alsın. Bu halkta tepki yarattı. Böyle tepki çeken durum yaratıyorsanız sermaye grupların baskısı ile insanlar bunalıyor. Özelleştirilmesi gerekiyor muydu? Bizce gerekmiyordu. Bunun dışında şimdi herhangi bir havaalanı da açamazsınız. 25 yıl boyunca bu havaalanı kullanılacak çok acil durumlar dışında. Güney'de iki havaalanı var. İkisi de çalışıyor. Bizde sadece Ercan havaalanı kullanılıyor. Özelleştirme 100 milyon euro için yapıldı ki 13. Maaşlar ödenebilsin diye."

Tek başına iktidara geldikleri takdirde vatandaşta güven ortamı yaratacaklarını anlatan Kalyoncu, vergi sisteminin adaletli olması gerektiğinin altını çizdi.

Vergi kaçaklarının önlenebilmesi için otomasyon sistemine geçilmesinin önemli olduğuna vurgu yapan Kalyoncu, "kaçak işçi çalıştırıldığında vergi de kaçırılmış oluyor" dedi.

Ömer Kalyoncu, bağımsız bir vergi idaresinin oluşturulması gerektiğini de belirterek, devletin de topladığı vergileri doğru yönde harcamasının önemli olduğunu söyledi.

İktidarda oldukları dönemde Türkiye ile KKTC arasındaki Ekonomik İşbirliği Protokolünü hayata geçiremedikleri için seçime gittiklerini hatırlatan Kalyoncu, ancak rakip partilerin bunu aşağılama yöntemi olarak kullanmasını eleştirdi.

Ömer Kalyoncu şu ifadeleri kullandı:

" Geçen defa imzaladık gittik yapamayacağımızı anlattık ve başka kapı yoktu ve erken seçime gittik. Bundan rakiplerimiz memnun olacağına bu işi aşağılama yöntemi olarak kullanmaya başladılar. Demokraside çare halka gitmektir. Bunu aşağılama yönünde giderseniz demokrasiden yana olamazsınız."

CTP-BG Girne Milletvekili adayı Ömer Kalyoncu iktidara geldikleri takdirde eşel-mobil sistemini yeniden devreye sokacaklarını, turizmi geliştireceklerini, özel bazı şirketlerle yeni bir hava yolu şirketinin kurulabileceğini, atıl vaziyette duran çok sayıdaki evin yeniden piyasaya sokulacağını, inşaat sektörünün canlandırılacağını, eğitim kalitesi ile birlikte öğrenci sayısının arttırılacağını dile getirdi.

Yaptırdıkları ankette Kıbrıs sorununun birinci sırada geldiğini anlatan Kalyoncu, ekonomik sorunun da Kıbrıs sorunuyla bağlantılı olduğunu söyledi.

Kalyoncu şöyle dedi:

""Yaptığımız ankette Kıbrıs sorunu birinci geliyor. Ekonomik konu Kıbrıs sorunuyla bağlantılı bir konu. Rum tarafının propagandası da etkili oluyor. Geçmişte Kıbrıs sorunu çözüldü gerek yok deniyordu. Ama şimdi ise karşılıklı kabul edilebilir bir çözüme kavuşulmalı deniliyor. "

Sağlıkla ilgili sorunların mutlaka aşılması gerektiğini belirten Ömer Kalyoncu, şu ifadeleri kullandı:

"Sağlık bizim ülkemizde çok önemli . Her kes doktora ulaşamıyor. Sağlık sigortası gerekmektedir. Geçmiş dönemde biz yapamadık. İnsanların özel veya kamusal alanda sağlığa kavuşması lazım. Türkiye'de bu yaşanıyor. Bizim de bunu yapabilmemiz lazım. "

POLİS NAKİL TÜZÜĞÜ

Ömer Kalyoncu iktidara geldikleri takdirde Polis Nakil Tüzüğünü değiştireceklerini de ifade etti.

TÜRKİYE İLE İLİŞKİLER

Türkiye ile ilişkilerde bir problem yaşamadıklarını da anlatan CTP-BG Girne Milletvekili adayı Ömer Kalyoncu şöyle dedi:
"Türkiye önemli bir ülkedir. İlişkilerimiz saygı temelinde olması lazım. Bölgede hepimizin ortak çıkarları var. Bu temelde ilişkilerimizi sürdürmek lazım. Anavatan Yavruvatan söylemleri ile buradaki insanlar baskı altına alınıyor. Bizim Türkiye'de kardeş partimiz yok. Türkiye'deki bütün partilerle doğru ilişkilerimiz olmalı. AK Parti ile de bir araya geldiğimizde derdimizi anlatabiliyoruz. Kavgamız yok. Geçmişte bir kavgamız oldu. Sebebi Kıbrıs sorunuyla ilgili politikalardan kaynaklanıyordu. Falan cumhurbaşkanı falan parti olur diye kavgamız oldu. Bu konuda önemli bir adım atıldı. Şu anda Türkiye'nin şu partiyi isteriz diye tutumu olamaz. İlişkimizi karşılıklı saygı temelinde sürdürülmesinden yanayız."

Türkiye ile imzalanan Ekonomik İşbirliği protokolünün yeniden düzenlenmesi gerektiğini belirten Kalyoncu, "protokole imza atmak içeriğini kabullenmek demektir" dedi.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER