İÇ HABERLER
okuma süresi: 2 dak.

Bozer'in "20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı" mesajı

Bozer'in "20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı" mesajı

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, geçmişi tekrar yaşamak istemeyen Kıbrıs Türkü'nün, Barış Harekâtı ile yaratılan barış ve huzur ortamının kalıcı kılınmasını, masa başında bulunacak eşit ve adil çözümde gördüğünü vurguladı.

Yayın Tarihi: 19/07/13 16:09
okuma süresi: 2 dak.
Bozer'in "20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı" mesajı
A- A A+

Meclis Başkanı Bozer, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı mesajında, "20 Temmuz 1974'ün, halkın yıllarca Anavatan Türkiye'yle beraber, inanç, uyum ve işbirliği içinde yürüttüğü direnişin, geleceği aydınlatan bir zafere dönüştüğü, insanlık onur ve haysiyetinin kurtulduğu, Kıbrıs Türk halkının bu yüce değerler için top yekûn her şeyini nasıl ortaya koyduğunu gösteren şanlı bir gün" olduğunu belirtti.

Geçmişi tekrar yaşamak istemeyen Kıbrıs Türkü'nün, Barış Harekâtı ile yaratılan barış ve huzur ortamının kalıcı kılınmasını, masa başında bulunacak eşit ve adil çözümde gördüğünü ifade eden Bozer, "Bunun da iki kesimlilik ve eşit siyasi temele dayalı, Kıbrıs Türkü'nün eşitlik ve egemenlik hakkının kabul edildiği, toprağının garanti altına alındığı bir uzlaşı modeli olması gerekmektedir" dedi.

Binlerce insanın hayatına mal olan 15 Temmuz Faşist Yunan Darbesi'nin ardından garantörlük haklarını kullanarak adaya barış ve huzuru getiren Türkiye'ye, Rum toplumunun da teşekkür borcu bulunduğunu kaydeden Meclis Başkanı Bozer, Türkiye harekâtı gerçekleştirmemiş olsaydı, o günün tüm Rum muhaliflerinin öldürüleceği; Kıbrıslı Türklerin ise topluca katledileceği gerçeğinin ortada durduğunu belirtti.

Bozer, Kıbrıs Türk halkının, 20 Temmuz 1974'ten günümüze geçen sürede mutlu, huzurlu, barış ve özgürlük içerisinde yaşadığını kaydederek, bu günlere ulaşabilmek için çok zorlu ve olağanüstü mücadele verildiğini; verilen mücadelenin neticesinde kazanılan en büyük kazanımın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olduğunu ifade etti.

Meclis Başkanı Hasan Bozer, mesajında, Türkiye Cumhuriyeti'ne, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bir kez daha teşekkürlerini sundu ve bugünlere ulaşmalarını sağlayan kahraman Mücahitlerle gazileri saygı; bu uğurda canlarını feda eden tüm şehitleri de rahmetle andı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.