FEMA: "Militarizm: Eril Şiddet, "Büyük Adamlar" ve Barış Üzerine"

loading
5 Ağustos, Çarşamba
£

9.13

8.24

$

6.97

FEMA: "Militarizm: Eril Şiddet, "Büyük Adamlar" ve Barış Üzerine"

FEMA: "Militarizm: Eril Şiddet, "Büyük Adamlar" ve Barış Üzerine"

Feminist Atölye 20 Temmuz ile ilgili basın açıklaması yaptı. Açıklama şöyle:

FEMA: "Militarizm: Eril Şiddet, "Büyük Adamlar" ve Barış Üzerine"
A- A A+

Feminist Atölye olarak bizler adanın bölünmesindeki ilk adım olan 20 Temmuz "Barış" Harekâtını ve beraberinde inşa ettiği çatışma kültürünü meşrulaştıran militarist söylemleri kınayarak, yerine eşitlikçi ve ataerkil düşünce kalıplarından sıyrılmış bir barış süreci talep ediyoruz. Militarizm ve "birader kardeşi" milliyetçilik kendilerini kan, gen ve etnik kökenler üzerinden tanımlarken, farklılığı her daim tehdit unsuru olarak görür. Ayrıca vatanı, milli kimliği ve bayrağı korumak adına şiddet kullanmayı savunur ve kahramanlık olarak gösterirken, aslında toplumda var olan erkeklik, güç ve yok etme gibi eril değerleri yeniden üretir. Bu nedenle militarizm cinsiyetçi bir düşünce kuramıdır.

Militarizm "erkek adam" olmayı itaat eden, sorgusuz sualsiz boyun eğen ve farklılıkları yok sayarak ötekileştiren olarak tanımlarken, kadın olmayı ise toplumun namusunu ve kültürel değerlerini koruyan olarak görür. Kadınların kültürel rollerinin yanında, gelecek nesillerin de devamını getirmek gibi biyolojik rollerinden de beslenen militarizm, kadının toplumdaki statüsünü özerk varlıklar olarak değil, kendilerine biçilen eş veya anne gibi geleneksel roller üzerinden tanımlar. Böylece militarizm erkekleri aktif, saldırgan ve kamusal yetiştirirken, kadınları ise pasif, evcimen ve itaatkâr olmasını talep eder. Kadını kamusal alandan itip, eril değerleri savunan militarizm, ayni zamanda ulusal güvenlik ve milli menfaat söylemlerinden yola çıkarak farklı olan herkesi "düşman ötekiler" olarak tanımlayarak, şiddeti meşrulaştırır. Feminist Atölye olarak bizler, farklılıklara tahammülü olmayan, güven ve anlayışı yok eden militarist ve milliyetçi kuramlar yerine bizi bölen sınıların ötesinde, eşitlikçi, karşılıklı güven ve anlayışa dayalı, insan hak ve özgürlüklerine değer veren bir barış istiyoruz!

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER