BKP-TVG Adayı Alkım: "Bu seçimlerde ciddi bir sürpriz olacak!"

loading
29 Eylül, Salı
£

10.01

9.10

$

7.80

BKP-TVG Adayı Alkım: "Bu seçimlerde ciddi bir sürpriz olacak!"

BKP-TVG Adayı Alkım: "Bu seçimlerde ciddi bir sürpriz olacak!"

KKTC Cumhuriyet Meclisi'nin 50 yeni üyesinin belirleneceği 28 Temmuz Milletvekilliği Erken Genel Seçimi'ne sayılı günler kala, BKP-TVG'nin genç adaylarından Yusuf Alkım aday olma nedenlerini ve hedeflerini Kıbrıs Postası'na anlattı.

A- A A+

Kıbrıs Postası – Filiz Seyis

Yusuf Alkım 1979 yılında Lefkoşa'da doğdu. Doğu Akdeniz Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunudur. Öğrencilik yıllarında Üniversite Temsilciler Konseyi'nin İstanbul ve Ankara temsilciliklerinde, DAÜ Kıbrıslı Öğrenciler Birliği'nin Yönetim Kulurulu'nda, EKİM Kültür Merkezi Yönetim Kurulu'nda aktif olarak yer aldı. Ayrıca, iki toplumlu kültür merkezi olan Gardaş'ın ve Kıbrıs Gençlik Hareketi'nin kurucu üyeliğini yaptı.

Matbaacılıkla uğraşan ve yarı profesyonel gazeteci olan Yusuf Alkım, aylık siyasi dergi olan Gelecek dergisinin yayın koordinatörüdür.

Küçük yaşlardan beridir siyasetin içinde olan Alkım, TKP Gençlik Kolları'nda yer aldı. Ideolojik nedenlerden dolayı TKP'den ayrılan Alkım, 2002 yılında Kıbrıs Sosyalist Partisi'nin kuruluşunda kurucu üye olarak partiye katıldı. 2004'te KSP'deki bazı kadrolarla görüş ayrılığı yaşayan Alkım ve bir grup KSP'li partiden ayrıldı. 2012 yılında ise KSP'den topluca istifa edenlerlerle Devrimci Komünist Birlik'i (DKP) kurdular.

DKP'nin öncelikli amacının işçi, emekçi kitleler arasında bağ kurmak olduğunu söyleyen Alkım, bunu başardıkları oranda Markist – Leninist dünya görüşüne dayalı bir siyasal partiye dönüşüleceğini kaydetti.

"TOPLUMSAL VAROLUŞ MÜCADELESİNİ MECLİS ÇATISI ALTINA TAŞIYACAĞIZ"

Alkım, DKP'nin ülkedeki toplumsal mücadelenin de içinde aktif olarak yer aldığını belirterek "Bu mücadele kapsamında ülkemizdeki diğer ilerici, demokrat örgütlerle bir çok toplumsal soruna karşı iş ve güç birliktelikleri yapmaktayız. Bu kapsamda BKP tarafından bizlere yapılan seçimlerde ülkemizin kuzeyindeki rejime karşı net tavır alarak birlikte hareket etme çağrısını değerlendirerek olumlu cevapladık. Bu nedenle 28 Temmuz seçimleri için oluşturulan ortak aday listesinde DKB temsilcisi olarak yer alıyorum" dedi.

BKP-TVG olarak hedeflerinin, halktan alınacak destek ile 28 Temmuz seçiminde mecliste temsil edilme hakkı kazanarak, toplumu yoketmek için dayatılan politikalara karşı toplumsal varoluş mücadelesini meclis çatısı altına da taşımak olduğunu ifade eden Alkım, 29 Temmuz'dan itibaren sokakta süren toplumsal varoluş mücadelesinin meclise de taşınacağını vurguladı.

"BKP – TVG'NİN ONURLU DURUŞU ÖNEMLİ BİR KİTLE TARAFINDAN DESTEKLENİYOR"

Gün geçtikçe toplumda mevcut kirlenmiş siyasete karşı tepkinin arttığını söyleyen Alkım, buna karşılık BKP-TVG'ye olan desteğin de arttığını anlattı. Alkım, BKP-TVG'nin koyduğu ortaya onurlu duruşun önemli bir kitle tarafından desteklendiğini belirtti.

Alkım, "İlk başlarda belki %5'lik anti demokratik seçim barajını zorlarız düşüncesi, bir süre sonra halktan gelen ciddi destek ile "bu seçimlerde ciddi bir süpriz olacak" şeklinde değişmeye başladı. 28 Temmuz seçimlerine çok kısa bir süre kaldığı bu günlerde artık barajı geçer miyiz değil, acaba kaç arkadaşımızı meclis çatısı altında mücadele etmeye yollayabiliriz sorusunu sormaya başlamış durumdayız. Elbette ülkemizin kuzeyindeki TC askeri ve sivil devlet kurumlarının gücünün ve etkisinin çok iyi bilincindeyiz ve bu seçimlerin tamamen anti-demokratik koşullarda yapıldığını görüyoruz. Bu nedenle geçmiş dönemlerden özellikle seçimden birkaç gün öncesinde yaşanan müdahaleleri gayet iyi hatırlıyoruz. Ancak herşeye rağmen bu seçimlerde rejime karşı net tavır alan bizlerin halk tarafından önemli bir destek göreceği bellidir ve bu bize önümüzdeki süreçte yükseltmek durumunda olduğumuz toplumsal mücadele bakımından büyük bir moral veriyor" şeklinde konuştu.

Kıbrıs'ın kuzeyinde TC Devleti ve diğer emperyalist güçlerin kontrolünde olan bir yapının olduğunu belirten Alkım, bu yapıdaki bir meclisin iradesinin olmadığını, ülkedeki tüm kritik kararların başka egemen çevreler tarafından belirlendiğini vurguladı. İradesi olmayan bir meclis ile birşeyleri değiştirmek niyetinde olmadıklarını söyleyen Alkım, "Halkın kendi iktidarını kurarak, kendi iradesini kendi ellerine alacağı demokratik bir halk iktidarında ve onun meclisinde ükemizle ilgili kararları almaya ve hayata geçirmeye adayız. " dedi.

"BKP-TVG'YE VERİLECEK DESTEK, TOPLUMSAL VAROLUŞ MÜCADELESİNE VERİLECEK DESTEKTİR"

Yusuf Alkım şunları kaydetti:

"Ülkemizin kuzeyinde 1974 sonrasında kurulan bu kokuşmuş düzenden bıkmış olan halkımız artık geçici küçük menfaatler peşinde koşmaktan vazgeçmeli ve geleceğini kendi ellerine almak için başı dik, onurlu bir şekilde yaşayacağı bir düzen kurmak için ayağa kalkmalıdır. 28 Temmuz seçimlerinde oy verirken önemli olan kimin daha çok oy alacağı yada daha çok milletvekili çıkaracağı değil, bu çürümüş rejime karşı çıkan BKP Toplumsal Varoluş Güçleri'nin halk tarafından ne kadar destekleneceğidir. Bu destek önümüzdeki süreçte toplumsal olarak bizi yokoluşa sürükleyen politikalara karşı sergilemek zorunda olduğumuz toplumsal mücadelenin güçlenmesine katkı koyacaktır.

Bizler 28 Temmuz günü BKP Toplumsal Varoluş Güçleri'ne verilecek olan desteğin bu güç birlikteliğinde yer alan yapıların kendi özel siyasetlerine verilecek bir destek olmadığının farkındayız. Bu destek toplumsal varoluş mücadelesine verilecek bir destek olacaktır ve 28 Temmuz'dan sonra bu destek sayesinde mücadele daha da yükseltilebilecektir."

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER