Yavuz Çıkarma Plajı'nda 'Şafak Nöbeti' tutuldu!

loading
3 Ağustos, Pazartesi
£

9.14

8.22

$

6.98

Yavuz Çıkarma Plajı'nda 'Şafak Nöbeti' tutuldu!

Yavuz Çıkarma Plajı'nda 'Şafak Nöbeti' tutuldu!

Gelenekselleşmiş, 19 Temmuz akşamı Yavuz Çıkarma Plajı'nda gerçekleşen 'Şafak Nöbeti' bu sene de tutuldu.

Yavuz Çıkarma Plajı'nda 'Şafak Nöbeti' tutuldu!
A- A A+

Kıbrıs Postası Özel

19 Temmuz'u 20 Temmuz'a bağlayan bu gece, 20 Temmuz 1974'te Türkiye'nin uluslararası anlaşmalardan doğan haklarını kullanarak, Kıbrıs Türklerinin can ve mal güvenliğini tehlikeye atan Ada'da bozulan düzene müdahale için çıkarma yaptığı yer olan Girne Alsancak'taki Yavuz Çıkarma Plajı'nda "Şafak Nöbeti" tutuldu.

Gecede, şehitler için dualar okundu, şarkılar söylendi.

Sabahın ilk ışıklarına kadar sahilde nöbet tutan halka, Ramazan ayı olması nedeniyle saat 02.00'da sahur ikramı da yapıldı.

DEVLET 'ŞAFAK NÖBETİ'NE KATKI YAPMADI

Ulusal Birlik Partisi hükümetinin oy çokluğu ile düşmesinin ardından kurulan geçici hükümet, aldığı karar doğrultusunda dün akşam gerçekleştirilen 'Şafak Nöbeti'ne katkı koymadı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklama şöyle idi:

Tüm kamuoyunun ülkenin ve özellikle de devlet bütçesinin durumunun açıkça farkında olduğu belirtilen açıklamada, "bütçe açıkları dururken 2011 yılında ilgili organizasyona verilen maddi destek 45,000 TL olup, bu rakam 2012 yılında 72,000 TL olarak gerçekleşmiştir. Bu rakamların büyüklüğü, devlet bütçesinin de durumu göz önüne alınarak bu yıl da bu etkinliğe mali katkı yapılması mümkün değildir. Ayrıca, aynı ilanda Şafak Nöbeti etkinliğinin Devlet Kutlama Programı dışarısında bırakıldığı iddia edilmektedir. Gerçek durum ise böyle değildir. Bu yıl Şafak Nöbeti etkinliğine sadece mali katkı yapılmasının mümkün olamayacağı açıklanmıştır. Dolayısı ile Şafak Nöbeti etkinliği Devlet Kutlama Programı'ndan çıkarılmış değildir. Böyle bir talimat ise Dışişleri Bakanı Kutlay Erk tarafından verilmemiştir" ifadelerine yer verildi.

Sivil Toplum Örgütleri'nin demokratik kurallar çerçevesinde, diledikleri etkinlikleri yapmakta özgür olduğuna dikkat çekilen Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, "Şafak Nöbeti özelinde ise bu yıl bütçe kısıtlamaları çerçevesinde Dışişleri Bakanlığı maddi katkıda maalesef bulunamayacak, ancak, Şafak Nöbeti etkinliği Devlet Kutlama Programı çerçevesinde yer alacaktır" denildi.

TATAR: "ERK'E İNAT BU YIL ŞAFAK NÖBETİ DAHA KALABALIK!"

Eski Maliye Bakanı Ersin Tatar, dün akşam katıldığı Şafak Nöbeti'nde Sosyal Medya'dan yayınladığı fotoğraflar ile dikkat çekti.

Tatar, yayınladığı fotoğrafların yanında Dışişleri Bakanı Kutlay Erk'e de sitemde bulunarak, "Kutlay Erke büyük tepki .. İnadına bu yıl Şafak Nöbeti daha da kalabalık .. Katılanları tebrik ederim" dedi.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER