Erdoğan Cumhurbaşkanı Eroğlu'na tebrik mesajı gönderdi

loading
4 Ağustos, Salı
£

9.07

8.20

$

6.95

Erdoğan Cumhurbaşkanı Eroğlu'na tebrik mesajı gönderdi

Erdoğan Cumhurbaşkanı Eroğlu'na tebrik mesajı gönderdi

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, 20 Temmuz Barış Harekatı'nın 39'uncu yıldönümü dolayısıyla Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'na tebrik mesajı gönderdi.

Erdoğan Cumhurbaşkanı Eroğlu'na tebrik mesajı gönderdi
A- A A+

Erdoğan mesajında, Anavatan ve Garantör ülke olarak Türkiye'nin kalıcı bir çözümü her zaman destekleyeceğini vurgulandı.

Erdoğan mesajında şöyle dedi:

"KKTC'nin 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı'nı tebrik ediyor; zat-ı alinizin şahsında tüm Kıbrıs Türklerine en kalbi selam ve muhabbetlerimi iletiyorum.

Bu anlamlı gün vesilesiyle, 39 yıl önce Kıbrıs Barış Harekatı'nda canlarını feda eden şehitlerimizi rahmetle yad ediyorum; gazilerimizden hayatını kaybedenlere rahmeti hayatta olanlara sağlık ve uzun ömürler temenni ediyorum.

Ramazan-ı Şerif'in, tüm Kıbrıslı kardeşlerimiz, bölge halkları ve tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını niyaz ediyor, yaklaşmakta olan Ramazan Bayramı'nın da bölgemize barış ve refah getirmesini diliyorum.

Anavatan Türkiye, Kıbrıs Türk Halkı'nın huzur ve refahı için tarihten bugüne uzanan sorumluluğunun bilinciyle üzerine düşeni yapmaya kararlılıkla devam edecektir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin her alanda daha da gelişmesi ve güçlenmesi için desteğimiz sürecek, Kıbrıs Türkü, Türkiye'nin etkin ve fiili garantisi altında aydınlık yarınlara güvenle ilerleyecektir.

Ada'da adil ve kalıcı bir kapsamlı çözüme yönelik olarak 2008-2012 yılları arasında Birleşmiş Milletler'in himayesinde gerçekleştirilen son müzakere sürecinde, liderliğinizde Kıbrıs Türk tarafının sergilediği tüm yapıcı iyi niyetli çabalara rağmen, Rum tarafının uzlaşmaz tutumu ve irade eksikliği nedeniyle çözüme ulaşılması maalesef mümkün olamamıştır. Gelinen aşamada Hükümetimiz, 2013 yılı itibariyle 50. yılına girmiş bulunan Kıbrıs meselesinin daha fazla gecikmeden çözüme kavuşturulmasından yanadır.

Anavatan ve Garantör ülke olarak Türkiye, Ada'nın eşit ve ortak sahibi olan iki halkın asli kurucu iradeleri temelinde müzakere edilmiş ve karşılıklı uzlaşılmış kalıcı bir çözümü her zaman desteklemiştir ve destekleyecektir. Kıbrıs Türkü'ne dayatılan ve hiçbir meşru temeli bulunmayan haksız kısıtlamalara son verilmesinin, Kıbrıs Türk Halkı'nın çözümsüzlüğün mağduru haline getirilmemesi bakımından hakkaniyetin de gereği olduğu açıktır.

Türkiye, Ada'da kapsamlı çözümün sağlanması hedefine paralel olarak, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin her bakımdan gelişip güçlenmesine de büyük önem atfetmektedir. Kıbrıs Türk Halkı'nın refah düzeyinin daha da artması ülke olarak önceliklerimiz arasında olmaya devam edecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı'nı tekrar kutluyor, Kıbrıslı kardeşlerimiz için barışa, refaha, daha aydınlık bir geleceğe vesile olmasını yürekten temenni ediyorum".

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER