Eroğlu, Kırım Tatar Milli Meclis Başkanı Kırımoğlu'nu kabul etti

loading
9 Ağustos, Pazar
£

9.52

8.60

$

7.29

Eroğlu, Kırım Tatar Milli Meclis Başkanı Kırımoğlu'nu kabul etti

Eroğlu, Kırım Tatar Milli Meclis Başkanı Kırımoğlu'nu kabul etti

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kırım Tatar Milli Meclis Başkanı ve Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ile Kırım Tatar Milli Kurultayı Kiev Delegesi-Kırım Tatarları Derneği Başkanı Aslan Ömer'i kabul etti.

Eroğlu, Kırım Tatar Milli Meclis Başkanı Kırımoğlu'nu kabul etti
A- A A+

Cumhurbaşkanlığı'nda bugün saat 15.00'de gerçekleşen kabulde konuşan Eroğlu, 20 Temmuz'un önemine vurgu yaparak, Kıbrıslı Türklerin büyük mücadeleler vererek bugünlere geldiğini ve devlet kurmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Eroğlu, Kırım Türklerinin haklarını kazanmak için büyük mücadele verdiklerini de vurguladı.

Kıbrıs sorununun çözüm sürecine değinen Eroğlu, "Kıbrıs'ta kalıcı, yaşayabilir bir anlaşmanın olması için sadece Rumların isteklerinin değil, bizim isteklerimizin ve var olan gerçeklerin de dikkate alınarak bir anlaşmaya varılmasını, bu anlaşma sonrası ortaya çıkacak yapının kalıcı ve yaşayabilir olmasını istiyoruz" dedi.

"ZAMAN GEÇİYOR, NESİLLER DEĞİŞİYOR..."

Zamanın geçtiğini, nesillerin değiştiğini vurgulayan Eroğlu, "Güneyde yeni seçilen bir Cumhurbaşkanı var. Bu anlaşma için son şans olabilir. Ama anlaşmadığımız takdirde ne olacağının cevabı da mutlaka vardır. Hiçbir pazarlık alternatifsiz yapılmaz" ifadesine yer verdi.

Kıbrıs sorununun çözüm sürecinde Kıbrıslı Türklerin iyi niyetli olduğunu vurgulayan Eroğlu, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-Moon'un ortaya koyduğu anlaşma metninin Kıbrıs Türk toplumunun lehine olmamasına rağmen kabul edildiğini ancak söz konusu metnin Rumlar tarafında reddedildiğini anımsattı.

Eroğlu, "Bu durum, Rumların doyumsuzluğunu ve isteklerinin aşırılığını ortaya koymaktadır. Rumlar bu aşırı isteklerinden vazgeçerlerse, üzerinden 39 yıl geçen Barış Harekâtı'ndan sonra çok şey değiştiğini kabul ederlerse bir anlaşmaya varabiliriz, varamazsak da biz KKTC'nin kuruluşunu 15 Kasım'da yine kutlayacağız, kutlamaya da devam ederiz" dedi.

"KKTC TÜRK DÜNYASININ ÖNEMLİ BİR PARÇASI"

Kırım Tatar Milli Meclis Başkanı ve Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu Eroğlu'nu ziyarettindeki konuşmasında adada bulunmaktan ötürü duydukları memnuiyeti dile getirdi, KKTC'nin Türk dünyasının önemli bir parçası olduğunu vurguladı.

Kırımoğlu, fırsat bulduklarında Kıbrıs'a geldiklerini ifade ederek, 20 Temmuz'un Kıbrıs için önemini hatırlattı, "İsterdik ki Kırım Özerk Cumhuriyeti ile KKTC arasında güçlü bağlar olsun. Umarız, gelecekte bu engeller kalkacak ve sürekli beraber olacağız, birbirimize destek olacağız" dedi.

"KIBRISLI TÜRKLER İLE KIRIM TÜRKLERİNİN TARİHLERİ BENZİYOR..."

Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Başbakan Sibel Siber'i ziyaretine değinerek Siber'in Kıbrıslı Türklerin birlikteliğine vurgu yaptığını dile getirdi, Kırım için de bunu dilediklerini söyledi.

Kıbrıslı Türklerin özgürlük mücadeleleri ile Kırım Türklerinin mücadelelerinin benzerliğine dikkat çeken Kırımoğlu, " Siz bağımsız bir cumhuriyet kurdunuz, biz maalesef bu noktaya ulaşamadık. Mücadelemiz devam edecek" dedi.

Kırımoğlu, Kırım Tatar Milli Meclisi'nin selamlarını Cumhurbaşkanı Eroğlu'na ileterek, Kuzey Kıbrıs'ta büyük bir misafirliklerle ağırlandıklarını dile getirdi, teşekkür etti.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER