Boyra: "TDP dışındaki partilerin çevre karnesi kırıklarla doludur"

loading
4 Ağustos, Salı
£

9.03

8.14

$

6.91

Boyra: "TDP dışındaki partilerin çevre karnesi kırıklarla doludur"

Boyra: "TDP dışındaki partilerin çevre karnesi kırıklarla doludur"

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Çevre Komitesi Üyesi Av. Boysan Boyra, TDP dışındaki tüm partilerin çevre karnelerinin kırık olduğunu vurguladı.

Boyra: "TDP dışındaki partilerin çevre karnesi kırıklarla doludur"
A- A A+

"Karpaz Milli Parkı'na elektrik götürülmesi, İpsaro tepelerine taşocağı izni verme çalışmaları, var olan taş ocaklarının kapatılamaması ve İskele'deki 168 dönüm orman arazisinin peş keş çekilmesi CTP hükümetleri dönemlerinde gerçekleşti. Gıda güvenirliği en çok CTP Hükümeti döneminde göz ardı edildi, diğer taraftan alçak orman arazilerinin devirleri en çok DP'li hükümet dönemlerinde yaşandı, Petrol Dolum Tesisleri, Kirli Sanayi Bölgesi Tesisleri için özel şirketlere devlet arazilerinin tahsisi ve bu konudaki Bakanlar Kurulu kararları UBP dönemlerinde ortaya çıktı" diyen Boyra, buna karşılık TDP'nin ise tüm bu uygulamalara karşı çıktığını, Anayasa Mahkemesine bir çok kez davalar açtığını ve bütün bu mücadelelerin Çevre Platformu ve Çevre örgütleri ile hep birlikte yürütüldüğünü söyledi.

Boyra, Kalecik bölgesinin kirli sanayi bölgesi olma konusunda CTP ile UBP'nin aynı görüşte olduklarını, gerek CTP, gerekse de UBP hükümetleri dönemlerinde bu konuda çevre örgütlerine inat adımlar atıldığını vurguladı.

TDP Lefkoşa milletvekili adayları seçim çalışmaları çerçevesinde, Çevre Platformunu ziyaret etti. Ziyarette platform üyelerine TDP'nin 'Zamanı Geldi' adlı seçim bildirgesi ile aday tanıtım broşürleri dağıtıldı.

-Cemal Özyiğit-

TDP Genel Sekreteri Cemal Özyiğit, çevre konusunda TDP'nin tutumu, icraatları ve ortaya koyduğu projeleri ile diğer partilerden artı yönde çok önemli farkları olduğunu vurguladı.

Özyiğit, "İnsanın yaşanabilir bir çevrede yaşaması vazgeçilmez olmalıdır. Doğa, insan dokusu da dahil olmak üzere flora ve faunası ile bir bütündür. Hepsinin korunması ve sağlıklı bir şekilde geliştirilmesi öncelikli hedefimizidir" dedi.

Özyiğit, sürdürülebilir çevre konusunda diğer partiler gibi ben yaparım olur mantığı ile değil, ilgili örgütlerle işbirliği içinde hareket etme kararlılığında olduklarını dile getirdi.

Kıbrıs'ın çehresiyle, çevresiyle korunmaya muhtaç bir yer olduğunu, özellikle çıkar odaklı davranan vahşi kapitalist yapının Kıbrıs'a hep talan-tahrip edilebilir şekilde baktığını, onlar için önceliğin tatlı çıkarları olduğunu dile getiren Özyiğit, "Tatlı çıkarlar için çevre tahrip -talan edilmiş, umurlarında değil, işte biz buna direnmek zorundayız ve onun kavgasını vermekteyiz" dedi.

Geçici hükümette TDP'nin atadığı Turizm ve Çevre Bakanı Mehmet Harmancı'nın partinin görüş ve düşünceleri doğrultusunda görev yaptığını, yapılan icraatların da halk tarafından büyük takdirle karşılandığını kaydeden Özyiğit, 28 Temmuz seçimlerinin ardından kalıcı olarak hükümete gelinmesi halinde de halk tarafından takdir edilen icraatların artarak devam edeceğini vurguladı.

Kalecik'te yaşanan son çevre felaketinin, TDP'nin özelleştirmeler ile petrol dolum tesisi konusundaki tutumunun haklılığını bir kez daha ortaya çıkardığını kaydeden Özyiğit, TDP hükümetinde bu tür olayların gündeme bile gelmeyeceğini ifade etti.

-Av. Boysan Boyra-

TDP Çevre Komitesi Üyesi Av. Boysan Boyra da konuşmasında, çevre konusunda geçmişinde hiçbir leke bulunmayan tek partinin TDP olduğunu söyledi. CTP, UBP ve DP'nin çevre konusunda karnelerinin kırıklarla dolu olduğunu belirten Boyra, Karpaz Burnuna elektrik götürülmesi, alçak orman arazilerinin peş keş çekilmesi, taş ocakları ve kirli sanayi bölgesi gibi konularda bu üç partinin sabıkalı olduğunu, Gıda Güvenirliği konusunda en ufak bir adım atmadıklarını , bu konularda somut örnekler bulunduğuna vurgu yaptı.

Orman ve Alçak Orman Arazilerinin korunması için daha önce yapılan peşkeş yasalarının iptal edilmesi, gıda güvenliği konularında ve çevrenin korunması konularında acil adımlar atılması gerekliliği üzerinde de durdu.

-Doğan Sahir -

Çevre Platformu Sözcüsü Yeşil Barış Hareketi Başkanı Doğan Sahir, seçilmeden önce sivil toplum örgütlerine değer verilmesinin önemine dikkat çekerek, TDP'yi kutladı. Tüm partilerin çevre politikalarını yakından takip ettiklerini belirten Sahir, "TDP'nin de seçim bildirgesinde çevreye ilişkin önemli unsurlar bulunduğuna dikkat çekti.

-Nilden Bektaş-

Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Nilden Bektaş ise partilerin çevre politikalarına bakış açıları ile sorunlara yönelik çözüm önerilerini öğrenmek istediklerini söyledi. Bektaş, çevre konusunda uzmanlarla birlikte yürünmesinin önemine de dikkat çekti.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER