Sendikacı adayların meclisteki duruşu nasıl olacak?

loading
7 Ağustos, Cuma
£

9.64

8.71

$

7.36

Sendikacı adayların meclisteki duruşu nasıl olacak?

Sendikacı adayların meclisteki duruşu nasıl olacak?

KKTC'de 28 Şubat Erken Genel Seçimini için son haftaya girilmesiyle, siyasi partilerin propoganda çalışmaları hız kazandı. Kıbrıs Postası'nın daha önce gündeme getirdiği sendikacılıktan meclise transfer olan milletvekillerinden bazıları yine parti aday listelerinde yer aldı. Öte yandan, daha önce milletvekilliği deneyimi olmayan sendikacılar da aday listelerinde bulunuyor. Sendikacı adayların meclise girmeyi başarmaları halinde temsil ettikleri kesimlerin haklarını koruyup çıkarılarını savunmaya devam edip etmeyecekleri merak konusu...

Sendikacı adayların meclisteki duruşu nasıl olacak?
A- A A+

Kıbrıs Postası – Filiz Seyis

KKTC Cumhuriyet Meclisi'nin geçmişinde de birçok 'sendikacı milletvekili' bulundu. 20 Şubat 2005 tarihinde gerçekleşen KKTC Genel Seçimi'nde dört sendikacı Meclis'e girmeyi başardı.

Bu dönemde milletkekilliği görevinde bulunan sendikacılar, KTAMS Eski Başkanı Ali Seylani, KTOEÖS Eski Başkanı Ahmet Barçın, DEV-İŞ Eski Başkanı Ali Gulle ve DAÜ-SEN Eski Başkanı Mehmet Çağlar idi. Ancak bu isimlerden sadece Mehmet Çağlar, 19 Nisan 2009 tarihinde gerçekleşen seçimde de milletvekili seçilebildi. 2009 seçiminde Mehmet Çağlar'ın dışında milletvekili olan bir diğer sendikacı ise UBP Güzelyurt Milletvekili ve Kamu-İş Eski Başkanı Ahmet Çaluda oldu.

SENDİKACILAR YİNE MECLİS'E TALİP...

28 Temmuz 2013 Erken Genel Seçimlerinde yarışan, yedi tane sendikacı milletvekili adayı karşımıza çıktı. Bu isimler CTP-BG'den Dev-İş Eski Başkanı Ali Gulle ile Emek-İş Genel Başkanı ve Dev-İş Dış İlişkiler Sorumlusu Koral Aşam, TDP'den Türk-Sen Genel Başkanı Arslan Bıçaklı, Güç-Sen Eski Başkanı Memduh Çeto, Daü-Sen Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Hoşkara, UBP'den Kamu-İş Eski Başkanı Ahmet Çaluda ve DP-UG'den Memur-Sen Eski Başkanı Çelebi Ilık. Bu isimlerden sadece iki tanesi daha önce milletvekilliği görevinde bulundu.

ALİ GULLE, GEÇMİŞTE YAPILAN HATALARIN ÖZELEŞTİRİSİNİ YAPTI

Bir tanesi, 2005 - 2009 tarihleri arasında milletvekili olan Dev-iş Eski Başkanı Ali Gulle. Gulle, Meclis'teki görevi sona erdikten sonra CTP-BG Gazimağusa İlçe Başkanı seçildi ve 10 Mayıs 2013 tarihine kadar bu görevini sürdürdü. Gulle, geçtiğimiz aylarda yaptığı bir açıklamada CTP-BG'nin hükümet dönemiyle ilgili özeleştirilerde bulunarak, geçmişte yapılan hataların tekrarlanmamasının önemine değinmişti.

AHMET ÇALUDA " KAMU GÖREVLİLERİ DEĞİŞİKLİK YASASI"NA İMZA KOYDU

Bir diğer milletvekilliği tecrübesi olan eski sendikacı ise KAMU-İŞ Eski Başkanı Ahmet Çaluda. Çaluda'nın halkın ve sivil toplum örgütlerinin büyük tepki gösterdiği 'Kamu Görevlileri Değişiklik Yasası'nda imzası bulunuyor. Bu nedenle de geldiği kesimin haklarını savunamadığı suçlamalarına hedef oldu.

Çaluda, UBP Kurultayı döneminde "İrsen beyin soyadı Küçük olabilir ama gönlü çok büyüktür" diyerek İrsen Küçük'e taraf olmuştu.

Ayrıca Çaluda, yakınlarını devlette istihdam ettiği yönündeki iddialara, meclis'te ağıza alınmayacak küfürlerle cevap vermiş, ardından da ettiği küfürlerle için özür dilemişti.

Toplam 7 "sendikacı" milletvekili adayından beşinin milletvekilliği deneyimi bulunmuyor.

KORAL AŞAM EMEKTEN VE ÜRETİMDEN YANA OLACAĞININ SÖZÜNÜ VERDİ

CTP – BG Lefkoşa Milletvekili Adayı Koral Aşam Emek-İş Sendikası Genel Başkanlığı ve Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu Dış İlişkiler Sekreterliği görevlerini sürdürüyor.

"Sendikacı milletvekilleri"nden halkın ve çalışanların haklarını savunması beklenirken,CTP-BG Adayı Koral Aşam da çalışma hayatı ve sendikal yaşam konularındaki birikimlerini emek ve üretim lehine kullanmak için aday olduğuna vurgu yapıyor.
Aşam, seçmene sendikal örgütlülüğün artırılması, işçi sağlığı ve güvenliğinin uygulanabilir ve denetlenebilir koşullara kavuşturulması, sendikal hakların geliştirilmesi ve tüm bunların sonucunda hem nimette hem külfette sosyal adaletin sağlanması için çalışacağının sözünü veriyor.

ARSLAN BIÇAKLI, EKONOMİK PROTOKOLÜ REDDETTİ

Türk-Sen'den Arslan Bıçaklı ise TDP Lefkoşa Milletvekili Adayı. Arslan Bıçaklı, Türk-Sen Genel Başkanlığı döneminde kayıt dışılık, asgari ücret, kıdem tazminatı, özelleştirmeler gibi birçok konuda tepkisini açıkça ortaya koymuş bir isim.

Özelleştirmelere, ülkeye yıkım getirdiği gerekçesiyle karşı olduğunu her fırsatta dile getiren Bıçaklı, TC-KKTC arasında imzalanan Ekonomik Protokol'ü de kurum ve kuruluşları yok etmek için hazırlanan bir paket olarak niteleyerek, bu paketi reddettiğini açıklamıştı.

MEMDUH ÇETO, ILO SÖZLEŞMELERİNİN UYGULANMASINI İSTEDİ

Yine TDP Lefkoşa'dan aday olan Memduh Çeto ise Gümrük Çalışanları Sendikası (Güç-Sen) Eski Başkanı. Çeto da TC-KKTC arasında imzalanan Ekonomik Protokol'ü ülke gerçekleriyle bağdaşmadığını ve göçü artıracağı, sömürü düzenine hizmet edeceği gerekçeleriyle reddedenler biri.

Çeto, ayrıca Meclis'te kabul edilen Uluslararası Çalışma Örgütü (İLO) sözleşmelerinin uygulanmasını ve kazanılmış hakların korunmasının önemine işaret ediyor.

ERCAN HOŞKARA ÖZELLEŞTİRMELERE KARŞI OLACAĞINI SÖZÜNÜ VERDİ

TDP Mağusa Adayı Ercan Hoşkara, DAÜ-SEN Yönetim Kurulu Üyesi. Ercan Hoşkara da, ekonomik pakette yer alan özelleştirmelere karşı bir duruş sergileyeceğini söylüyor.

Hoşkara, milletvekili seçilmesi halinde, toplumun çıkarlarını her türlü kişisel ve partisel çıkarın üzerinde tutacağının ve sosyal adaletin toplumun her kesiminde yer bulabilmesi için mücadele edeceğinin sözünü veriyor.

ÇELEBİ ILIK, ASGARİ ÜCRETİ "SEFALET ÜCRETİ" OLARAK NİTELENDİRDİ

Memur-Sen Eski Başkanı Çelebi Ilık ise DP-UG Güzelyurt Milletvekili adayı. Ilık, Memur-Sen Başkanı iken yaptığı açıklamalarda, asgari ücreti "sefalet ücreti" olarak tanımlayarak artırılmasını talep etmiş ve Hükümet'i kayıt dışılığı önlemeye davet etmişti.

Halkın beklentisi "sendikacı" milletvekili adaylarının, sendikacılık görevleri süresince sergiledikleri duruşu, milletvekili seçilmeleri halinde korumaları ve ülkedeki çalışma hayatını düzenleyecek, geliştirecek kararlara imza atmaları yönünde.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER