"Esas olan halktır"

loading
29 Mayıs, Cuma
£

8.40

7.56

$

6.82

"Esas olan halktır"

"Esas olan halktır"

Cuma akşamları ADA TV de yayınlanan "SÖZ SİZDE" programına bu hafta TDP, UBP, DP-UG ve BKP-TVG'nin 28 Temmuz erken genel seçimlerinde milletvekilliğine aday olan temsilcileri katıldı. Erçin Şahmaran ve Ediz Tuncel'in hazırladığı programda TDP Mağusa adayı Fatma Solmaz, UBP Lefkoşa adayı Ahmet Savaşan, DP-UG adayı Sedat Hacımehmet ve BKP-TVG Güzelyurt adayı Salih Efendi seçim sürecini değerlendirdi ve projelerini anlattı.

"Esas olan halktır"
banner
A- A A+

TDP Mağusa adayı Fatma Solmaz "Esnaf ve sanayici bitti"

"Mağusa'lıyım, bir su fabrikasının işletmecisi ve sahibiyim. Kıbrıs-Tıme da köşe yazarlığı yapıyorum. Sanayici bir işkadını olarak çok haksızlığa uğradım. Ötekileştirmeden bıktım. Değişim için bende varım dedim. Değişim için Sayın Mehmet Çakıcı'dan teklif aldım ve neden olmasın dedim. Ülkede çok alanda boşluklar var. Her kesimin sıkıntılarını iyi biliyorum. İşyerimi haksızca kapattılar. Hayatım boyunca oy verdiğim insanlara ulaşamadım. Bana bir tek Sayın Çakıcı fırsat verdi. Esnaf ve sanayici bitti. Değişim ve Meclise kadın milletvekili girmesi için aday oldum."

"Siyaseti sevmedim"

"Her taraf o kadar kirlendi ki. Her yerde bir rüşvet bir olay. Her yerde bel altı vurmak için hiçbir fırsat kaçırılmıyor. Sağlıkta, eğitimde kimsenin kimseye muhtaç olmamasını diliyor ve istiyorum. Artık zamanı geldi diyorum. Halkımızdan değişim için destek bekliyoruz."

"Seçim süreci boyunca çok ilginç olaylar yaşadım. Çok ilginç isteklerle ve tepkilerle karşılaştım. Bizim bölgemiz hep unutuldu. Ama bugün insanlar çok bilinçlendi. İnsanları bazı şeylere alıştırdılar. İnsanları alıştıranlar ve böyle bir düzen kuranlar en çok suça sahip olanlar. Kesinlikle Meclisin yenilenmesi ve gençleşmesi gerek. Umarım önümüzdeki seçim bu gerçekleşir."

UBP Lefkoşa adayı Ahmet Savaşan "En kutsal iş geleceğe yön vermektir"

"Lefkoşa doğumluyum ama kendimi hep Baflı diye addettim. Turizmle ilgilendim. Yakın Doğu Üniversitesinde eğitimimi tamamladım. Yine burada yöneticilik yapıyorum. YDÜ Hastanesinde hem mühendis hem de yöneticilik yaptım. Şuan yönetim kurulu başkanlığını yapıyorum. YDÜ Kıbrıs Türk insanının neler yapabileceğine tanıklık ettim. En kutsal iş geleceğe yön vermektir. Bunun aracıda parlamentodur. Tüm tecrübe ve kazanımlarını ülkem için kullanmak istiyorum. UBP içinde değişim ve çağdaşlaşma mecburi olmuştur. Bunun oluşması için çalışmaya ve UBP' ye fayda sağlamaya hazır ve istekli olduğumdan UBP'den gelen teklife evet dedim ve aday oldum."

"Ben partimin eksikliklerini de söylüyorum"

"Temsil ettiğimiz tüm partiler değişmesi gereken yasaları söylüyoruz ama değiştirmiyoruz. Çok yanlış vardır ama düzeltmek için bir şey yapmıyoruz. Bir milletvekili elbette bir partiden seçilir. O parti ile ters düşebilir. Bunlar doğaldır. Fakat bir partiden bir başka partiye giderken milletvekili irade hırsızlığı yapar. Bunun partisi yoktur. Bunları yapanların da mutlaka bir sebebi vardır. En önemlisi ise bunları önlemek için yasaları değiştireceğini programına koyan partiler bunu yapmıyorsa burada bir yanlışlık vardır. Dolayısı ile bu parlamentonun verimli çalışmasını da engelliyor. Parlamento verimli değil çalışmıyor. Ben partimin eksikliklerini de söylüyorum."

"Partiler içinde değişimler yaşanacak"

"Keşke bu ülkede her eve tek tek girebilsek. Ama bugün bilişim ve iletişim çağındayız. Teknolojiyi kullanmak gerek. Bugün insanların gözü açılmıştır. Bu seçim parti içi değişikliklerinde yaşanacağı bir seçim olacak."

DP-UG Girne adayı Sedat Hacımehmet "Bu devlet asla sosyal devlet olmadı"

"Ben sokaktan geldim. 2004 kadar sokaklarda çalıştım. Bu devlet sosyal devlet diye anılır ama asla sosyal devlet olmadı. 30 yıldır dernekçilik yapıyorum. Engellilerle ilgili her türlü süreçte yer aldım. Geçtiğimiz süreçte engellilerin hakları gasp edildi. İstihdam sözleri unutuldu. Kurultay için yüzlerce kişi istihdam edilirken benim engelli insanımın yüzüne bakan olmadı."

"Bizde insanız"

"Engellileri kullanarak bir yerlere gelen gazeteci ve programcılar bugün engellileri hatırlamaz bile. Belediyeler insan sayısına göre devletten maddi kaynak alıyorlar. Fakat engelliler için hiç bir şey yapmıyorlar. İstihdamlarda hakkımız yeniyor. Bizde insanız. Basit işleri bile beceremiyoruz. Mecliste giriş için rampa bile yok."

"Hükümet olursak engelliler için istihdamdan, ulaşıma, eğitimden diğer alanlara normal insanlarımız gibi yararlanmalarını sağlayacağız. Devlet çalışanı engellilerin barem sorunlarında önlerini açacağız. Aile destek birimleri kurulacak. Yolumuz sevgi, mesleğimiz hizmet, ölçümüz adalet olacaktır. Hak, hukuk, adalet sistemini yeniden kuracağız."

BKP-TVG adayı Salih Efendi "En önemli sorun iradesizlik"

"Elye'de doğdum. Kimya mezunuyum. Türkiye de 1980 darbesini yaşadım. Mezun olduktan sonra memlekete geldim. İş aradım. Siyasi dosyamdan dolayı bana iş verilmedi. 7 defa sözleşmeli öğretmenlik yaptım. Bizlere kadrolar hep kapalıydı. Bu gün bu devleti kurduğunu söyleyenler bu devletin kurumlarını satıyor. En önemli sorunumuz iradedir. Tarihte ne Rumlar ne de Türkler kendi kendilerini yönetmediler. Ne bizde ne de onlarda irade yoktur. Hep başkalarının isteği ve iradesi ile kaderine razı oldu. UBP devleti kurmuş bugün devleti parça parça satıyor. Önce kendi içimizi düzenleyip irademizi alacağız."

"Ama esas sahip halktır"

"Yönetme ve yönetilme açısından sıkıntılarımız var. işsizliğe, vatandaşlığa, batırılan kurumlara, özelleştirmeye, tarım ve hayvancılıkta yaşananlara son vereceğiz. Bunu da irademizi en başta yeniden kazanarak yapacağız. İnsanlar üretecek, ürettiği ve kazandığı kadar harcayacak. Bugün paranın sahibi biz değiliz. Geldiğimiz noktada gelmiş geçmiş tüm hükümetler sorumludur. Kayıt dışı ekonomi sorunu çözülmeli. İş çevreleridir bu seçimleri organize eden. Sermaye koltuğa getirirse gün gelir bunu yüzüne vurur. Devlet bizim paramızı alır bizi öder. Devletin üç buçuk milyar iç borcu var. bu hepimizin çocuklarımız, yeni doğan bebeklerin bile borcu var. milletvekili seçilenler kendilerini ülkenin devletin sahibi zanneder. Ama esas sahip halktır. Vekil adı üstünde vekildir, gerçek halktır. Biz gelirsek önce hesap soracağız."

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER