Barış Başel: "Sosyal sermayemizi tüketmiş bir toplumuz"

loading
30 Mayıs, Cumartesi
£

8.43

7.57

$

6.82

Barış Başel: "Sosyal sermayemizi tüketmiş bir toplumuz"

Barış Başel: "Sosyal sermayemizi tüketmiş bir toplumuz"

Kıbrıs TV'de Gülsün Sönmez'in sunduğu Güne Bakış programına konuk olan Sosyal Hizmet Uzmanı Barış Başel, sosyal devlet anlayışıyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Başel, seçim propagandaları için milyonlarca TL harcanmasını da eleştirdi.

Barış Başel: "Sosyal sermayemizi tüketmiş bir toplumuz"
banner
A- A A+

Sosyal Hizmet Uzmanı Barış Başel, 28 Temmuz'da gerçekleştirilecek Milletvekilliği Erken Genel Seçimi'ne yönelik propagandalar için milyonlarca TL harcanmasını eleştirdi.

Özel gereksinimi olan çocukların ailelerinin, çocuklarının geleceği için endişelendiklerini vurgulayan Başel, Karakum'da devlete ait bir araziye yaşam evlerinin inşa edilmesi projesine işaret ederek, "Aileler kendilerine bir şey olursa çocuklarına ne olacağını bilmedikleri için endişeleniyor. Bu propaganda paralarıyla kaç tane yaşam evi inşa edilir biliyor musunuz?" dedi.

Siyasi partilerin adaylarına yönelik olarak, "Kaç tanesi çocuk yuvasını ziyaret etti, kadın sığınma evini ziyaret etti?" diye soran Başel, siyasilerin gençleri oy kullanma yaşına geldiklerinde farkettikleri eleştirisinde bulundu.

İlk kez 28 Temmuz seçiminde oy kullanacak olan gençlerin varlığına dikkati çeken Başel, seçim propaganda sürecinde gençlere benzin çekleri verilmesine ve flamalarla bezenmiş araçlarla dolaşmalarının istenmesine de eleştiri getirdi.

3 ADAYA AÇIK DESTEK

Başel, siyasi partilerin seçim propagandalarına bakıldığında kapsamlı bir sosyal politika içermediklerinin ortaya çıktığını da ifade ederek, sosyal politikalara önem verdiğini ifade ettiği Feminist Atölye aktivisti, CTP-BG Lefkoşa milletvekili adayı Doğuş Derya ile yine CTP-BG Lefkoşa milletvekili adayları Tufan Erhürman ve Birikim Özgür'e açık destek belirtti.

MODERN DİLENCİLİK

Başel, sivil toplum örgütlerinin durumuna da dikkati çekerek, devletin etkin olmaması ve desteğinin bulunmaması nedeniyle, sosyal hizmet alanında faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerinin yaşadıkları ekonomik sıkıntıları aşmak amacıyla AB Projelerine bağımlı hale geldiklerini söyledi.

Ekonomik anlamda sivil toplum örgütlerinin durumunun içler acısı olduğunu ifade eden Başel, sivil toplum örgütlerinin ekonomik gelir elde etmek için yaptıkları faaliyetlere de işaret ederek, durumu "modern dilencilik" olarak nitelendirdi.
Çocuk koruma sistemi konusunda da sert konuşan Başel, sadece "tabela" projeler yapıldığını ifade etti.

"KİMSE SOSYAL YARDIM MAAŞIYLA YAŞAYAMAZ"

Başel,bugün gelinen noktada hiçbir bireyin sosyal yardım maaşı veya engelli maaşıyla yaşayabilmesinin mümkün olmadığının da altını çizerek, "Kimse sosyal yardım maaşıyla, engelli maaşıyla yaşayamaz. Neden bunlar üzerinede daha fazla durulmuyor?. Sosyal politikaları oluştururken her şeyi devletten bekleyemezsiniz. Sivil toplum örgütlerinin de desteği gerekiyor. Sivil toplum örgütleri kendi yağıyla kendi ciğerlerini kavuruyorlar. Sosyal bağlarımızda acaba diğerinin karnı doyuyormuyu kaybetmiş, sosyal sermayemizi tüketmiş durumda bir toplumuz. Biz bunu 40 yıllık süreçte nedense göz ardı etmiş bir toplumuz" dedi.

MEDYA GÜNDEMİ ÇOK ÇABUK DEĞİŞTİRİYOR

Başel, medyanın çok hızlı gündem değiştirdiğine ve olayları unutturduğuna da işaret ederek, "Medya gündemi çok çabuk değiştiriyor ve aklımızı bulandırıyor. Birileri bizi uyuşturuyor ve medya da buna destek olarak, balık hafızalı bir toplum yaratılıyor" dedi.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER