BKP- TVG, koalisyon hükümetlerinde yer almayacağını açıkladı

loading
25 Eylül, Cuma
£

9.72

8.90

$

7.63

BKP- TVG, koalisyon hükümetlerinde yer almayacağını açıkladı

BKP- TVG, koalisyon hükümetlerinde yer almayacağını açıkladı

Birleşik Kıbrıs Partisi-Toplumsal Varoluş Güçleri (BKP-TVG), Cumhuriyet Meclisi'nde temsiliyet kazanması durumunda herhangi bir koalisyon hükümetinde yer almayacağını, ancak BKP-TVG'yi oluşturan kesimlerinin ortak duruşunu Meclis'te savunacağını açıkladı.

A- A A+

BKP- TVG'yi oluşturan BKP, Baraka Kültür Merkezi ile Devrimci Komünist Birliği (DKB) temsilcilerinin düzenlediği basın toplantısında, Baraka Kültür Merkezi Aktivisti Besim Baysal tarafından okunan ortak basın bildirisinde, BKP Toplumsal Varoluş Güçleri'ne seçimlerde barajı aşacak desteğin bulunduğu savunuldu.

Açıklamada, BKP- TVG'nin barajı geçerek milletvekili çıkarması durumunda Türkiye'deki Adalet ve Kalkınma Partisi hükümetinin işbirlikçisi olarak nitelendirdiği UBP, CTP-BG, DP-Ulusal Güçler ve TDP ile herhangi bir oluşumda (hükümette) yer almayacağını belirtildi.

"Seçilecek milletvekillerimiz BKP-Toplumsal Varoluş Güçleri'ni oluşturan tüm kesimlerin ortak duruşunu Meclis'e yansıtacaktır" denilen açıklamada, partinin Meclis'e girmesi durumunda, siyasi örgütlere sağlanan parti katkısı ile milletvekilleri maaşları hakkında düzenleme yapılması için çalışacakları da kaydedildi.

KORKMAZHAN

BKP Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan, seçim çalışmaları çerçevesinde ülkenin her yanına ulaşarak halkın sorunlarını dinlediklerini, Meclis'te temsiliyet kazanmaları durumunda tüm dinledikleri sorunlara çözüm bulunması için mücadele etme sözü verdi.

Kormazhan seçimlerde 5 partinin yarışacağını ancak iki taraf bulunduğunu, bunların "AK Parti ile işbirliği yapan 4 parti ve BKP-Toplumsal Varoluş Güçleri" olduğunu iddia etti.

ALKIM

DKB Sözcüsü Yusuf Alkım da, seçim çalışmaları çerçevesinde gerçekleştirdikleri ziyaretlerde çok ciddi destek gördüklerini savundu.

Alkım, "BKP- Toplumsal Varoluş Güçleri'nin mecliste temsiliyet hakkı kazanması durumunda, yok eden politikalara karşı muhalefet gösteren kesimleri kapsayacak şekilde güçlü bir mücadele başlatılacaktır" dedi.

RAHVANCIOĞLU

Baraka Kültür Merkezi Aktivisti Münür Rahvancıoğlu ise, BKP- Toplumsal Varoluş Güçleri'nin halkın gerçek duygularını yansıtabilmek amacıyla çok hassas hareket ettiğini belirtti.

Rahvancıoğlu, halkın çok ciddi sendikal mücadeleler verdiğini, ancak parlamentodaki hiçbir gücün halkın gerçek mücadelesi doğrultusunda hareket ermediğini savundu.

Basın toplantısında okunan tam metin şöyle:

"BKP Toplumsal Varoluş Güçleri'nin baraj sorunu kalmamıştır. Güçlü bir şekilde parlamento çatısı altında mücadelesini sürdüreceği belli olmuştur. Biz 28 Temmuz sonrasında yapacaklarımıza odaklanmış durumdayız. Bu çerçevede halkımıza söz veriyoruz;

1- BKP Toplumsal Varoluş Güçleri 28 Temmuz sonrası ortak mücadeleye devam edecek ve manifestosu tüm emek, demokrasi ve barış güçlerinin imzasına açık kalacaktır.

2- BKP Toplumsal Varoluş Güçleri diğer demokratik kitle örgütlerinin katılımı sağlanarak daha da genişleyip güçlenecektir.

3- Seçilecek olan Milletvekillerimiz BKP Toplumsal Varoluş Güçleri'ni oluşturan tüm kesimlerin ortak duruşunu meclise taşıyacaktır.

4- Mücadeleyi meclise hapsetmeyecek, bugüne kadar olduğu gibi halkın doğrudan katılımı ile birlikte meydanlarda, sokaklarda mücadele sürdürülecektir.

5- AKP ve Asker-Sivil Bürokrasinin çizdiği sınırlar içerisinde parlamentoculuk ve hükümetçilik oynanmayacak, hiçbir işbirlikçi hükümette yer alınmayacak, Kıbrıslı Türklerin iktidarının kurulması ve barış mücadelesi ileriye taşınacak.

6- Parti katkısı ve Milletvekili maaşları ile ilgili ortak hareket edilmek üzere düzenleme yapılacak ve ayrıntıları halkımızla paylaşılacaktır.

Tüm halkımızı 24 Temmuz Çarşamba saat 20:00'da Lefkoşa Sarayönü Meydanı'nda düzenlenecek Toplumsal Varoluş Şöleni'ne katılmaya ve 28 Temmuz Pazar günü sandığa giderek BKP'ye mühür vurmaya çağırıyoruz.

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel sekreteri Abdullah Korkmazhan'ın kouşması:

"Değerli basın emekçileri, değerli arkadaşlar;

Zorlu bir süreç geçirdik. Halkımızla iç içe, halkımızdan aldığımız destek ve katkıyla bu süreci geçirdik. İyi bir seçim çalışması yürüttük. Ülkemizin her yanına ulaştık. Ülkemizin her yanındaki sorunlara ortak olduk. Halkımızın sorunlarını dinledik. 28 Temmuz'un ardından da tüm bunları parlamento çatısı altında dile getireceğiz. Tüm bu sorunlara çözüm bulunması noktasında birlikte hareket etmeye devam edeceğiz. Ortak mücadelemize bugün olduğu gibi, dün olduğu gibi, meydanlarda ve sokaklarda olduğu gibi, parlamento çatısı altında da devam edeceğiz.

Bu seçimlerde 5 parti bulunmaktadır. Ancak iki taraf vardır. Bir tarafta AKP ve 4 tane işbirlikçisi, diğer tarfta BKP Toplumsal Varoluş Güçleri. Halkımız 28 Temmuz günü bu iki taraf arasında tercih yapacaktır. Geleceği için bu memlekette çocuklarının, işçilerin, emekçilerin kısacası toplumunun her kesiminin daha iyi şartlarda insanca yaşam koşullarında yaşayabilmesi için BKP'ye mühür vurarak onay verecektir. Ya bugüne kadar yaşanan bu rezilliklere, bu 4 düzen partisinin yaptıklarına onay verecektir. Ya da onları cezalandıracak ve BKP Toplumsal Varoluş Güçlerine mühür vurarak daha aydınlık, daha güzel günler için yeni bir umut yaratacaktır. Son olarak tüm topluma çağrımız 28 Temmuz günü sandığa giderek Birleşik Kıbrıs Partisi'ne mühürlerini vurmalarıdır. Teşekkür ederim."

Devrimci Kominist Birlik temsilcisi Yusuf Alkım'ın konuşması:

"Değerli Basın mensupları, değerli halkımız;

Biz bu sürece girerken, halkımızın vereceği destek konusundaki beklentilerimizi aştık. Halkımız gerçekten kirlenmiş olan, kirlenmişlikleri aşikar olan düzen partilerinin kirlenmişlikleri karşısında BKP Toplumsal Varoluş Güçleri'ne çok büyük bir destek belirtiyor. BKP Toplumsal Varoluş Güçleri iradesi olmasa da bu meclis çatısı altında güçlü bir şekilde temsil edilecektir. 29 Temmuz'dan sonra bu yok oluş sürecine karşı duran tüm muhalif kesimleri kapsayan güçlü bir mücadele başlatacaktır. Toplumsal varoluş mücadelesini daha da yüksek bir kaleye taşıyacaktır. 28 Temmuz'da sandığa gidecek olan yurttaşların BKP Toplumsal Varoluş Güçlerine destek vermesini, oylarına sahip çıkmaları çok önemlidir. Verilecek her oy bizim temsiliyetimizin daha da güçlenmesine ve toplumu yok eden politikalara karşısında güçlü bir seddin, güçlü bir muhalefetin örülmesine bir tuğla daha koyacaktır. Biz kendimize ve halkımıza güveniyoruz. 29'undan sonra çok daha güçlü bir şekilde hayatın her alanını mücadele alanına dönüştürerek, bu mücadeleyi yükselteceğiz. Bizi yok edemeyecekler, toplumsal varoluş güçleri toplumsal varoluş mücadelesini daha da yukarıya taşıyacaktır. Halkımıza verdikleri destek için çok teşekkür ediyoruz".

Baraka Kültür Merkezi aktivisti Münür Rahvancıoğlunu'nun konuşması:

"Değerli basın emekçileri,

Çok zorlu bir süreç yaşadık. Ve bundan sonra da daha zorlu bir sürece giriyoruz. Farkındayız ki halkımız bize en değerli şeyini, umudunu emanet etti. Uzun yıllardan beridir kırılmış olan, örselenmiş olan umudunu halkımız Birleşik Kıbrıs Partisi Toplumsal Varoluş Güçleri'ne emanet etmiş durumdadır. Bu da bizim sorumluluğumuzu kat kat artırıyor. Yapacağımız, yapmayacağımız, söyleyeceğimiz, söylemeyeceğimiz her şey halkımızın gözünde mücadelenin anlam kazanmasına veya bir yeni hayal kırıklığına vesile olabilir. O yüzden yapacağımız ve yapmayacağımız her şeye büyük bir hassasiyetle yaklaşmaya çalışıyoruz. Ve halkımızın gerçek duygularını ve gerçek arzularını ifade etmek için kendi aramızda konuşuyor, anlaşıyor ve ona göre hareket ediyoruz. Toplumsal varoluş mücadelemizde çok büyük bir eksiklik vardı bugüne kadar ve 28 Temmuz'a kadar da olmaya devam edecek.

Bu halk çok ciddi sendikal mücadeleler verdi. Saymaya gerek yok herkes bir mücadelenin içinde bir şekilde bulundu. Bu halk çok ciddi meydan ve sokak mücadeleleri verdi. Ama neyazık ki bu zincirin bir halkası eksikti. O da siyasal halkaydı. Parlamentodaki hiç bir güç halkın gerçek iradesini temsil etmekle ilgili hareket etmedi. Birleşik Kıbrıs Partisi Toplumsal Varoluş Güçleri 29 Temmuz'dan itibaren bu zincirin eksik halkasını tamamlayacak, sendikal, sokak mücadelelerinin parlamenter alana, siyasi alana da taşıma mücadelesini güçlendirerek sürdürecektir. Başka örgütlere de açık olarak büyütecektir. Umarız ki bu zorlu süreçte halkımız yanımızda olur. Ve mücadelemiz daha da fazla büyüyerek devam eder. Teşekkür ederiz".

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER