Başel çocuk istismarı konusunda devleti göreve çağırdı

loading
1 Aralık, Salı
£

10.46

9.39

$

7.85

Başel çocuk istismarı konusunda devleti göreve çağırdı

Başel çocuk istismarı konusunda devleti göreve çağırdı

Kıbrıs Postası'nın "Güzellik yarışmasında çocuk yarışmacı skandalı!" başlıklı özel haberiyle gündeme getirdiği güzellik yarışmasında çocuk aday gerçeği, Sosyal Hizmet Uzmanı Barış Başel tarafından çocuk istismarı açısından değerlendirildi. Başel, derhal yetkili birimlerin devreye girerek, konu hakkında yasal süreç başlatması gerektiğini bildirdi.

Başel çocuk istismarı konusunda devleti göreve çağırdı
A- A A+

Kıbrıs Postası - Özel

Sosyal Hizmet Uzmanı Barış Başel, Kıbrıs Postası'na verdiği özel röportajda, konunun büyük önem arz ettiğini ve "magazin basınına konu edilecek kadar basit, içi boş ve sığ bir konu olmadığını" ifade etti.

Başel, bu nedenle basın yayın organlarının, toplumun gözünün içine sokula sokula gerçekleştrilen istismar ve çocuk hak ihlalinin haber olarak veriliş şekline dikkat etmesi gerektiğini vurguladı.

"Magazinsel haberler yaşanılan rezalete ve çocuk istismarına ortak olmak demektir" diyen Başel, çocuk yaşta, fiziksel, duygusal ve sosyal gelişimlerini tamamlamamış kızların bedenlerini teşhir etmeye teşfik edilmesinin ve bu çocuklar üzerinden birilerinin kazanç elde etmesinin kabul edilemez olduğunu bildirdi.

"DERHAL YETKİLİ BİRİMLER DEVREYE GİREREK KONU HAKKINDA YASAL SÜREÇ BAŞLATILMALIDIR"

Başel, Yasaların yetersizliğine de vurgu yaparak, Çocuklar Yasası'nın 57. Maddesinin 1. ve 2. Fıkralarına işaret etti.
Söz konusu maddede, "On altı yaşından küçük bir çocuğun, şarkı söyler, oynar, gösteri yapar, herhangi bir şeyi satışa sunar veya başka bir şey yapar gibi görünsün veya görünmesin, dilenmek veya sadaka almak veya sadaka verilmesini teşvik amacıyla herhangi bir sokakta, binada veya yerde bulunmasına sebep olan veya bulunmasını sağlayan veya muhafaza, sorumluluk veya himayesi altında bulunan bir çocuğun aynı amaçla aynı yerlerden birinde bulunmasına izin veren herhangi bir kişi, bir suç işlemiş olur ve üç aya kadar hapis cezasına veya yirmi beş Kıbrıs lirasına kadar para cezasına veya her iki cezaya birden çarptırılabilir. Bir çocuğu muhafaza, sorumluluk veya himayesi altında bulunduran herhangi bir kişi, bu maddenin öngördüğü bir suçla itham edilirse ve çocuğun yukarıda belirtilen bir amaç için herhangi bir sokakta, binada veya yerde bulunmakta olduğu ve itham edilen kişinin çocuğun sokakta, binada veya yerde bulunmasına izin verdiği kanıtlanırsa, aksi kanıtlanmadıkça, çocuğun sokakta, binada veya yerde bulunmasına izin verdiği varsayılır" denildiğini anımsatan Başel, söz konusu düzenlemeyi çağ dışı ve komik olarak nitelendirdi.

Güzellik yarışması olayının mevcut yasaya göre değerlendirilmesi durumunda dahi, organizasyonu gerçekleştiren ajans, ev sahipliği yapan otel ve çocukları içeriye alan casino ve çocuklara alkol tanıtımı yaptıranlar başta olmak üzere sponsor firmaların suç ortağı olduğunu kaydeden Başel, "Herkesin yaptığı işe ve yaşam biçimine saygı duymakla birlikte, kaldı ki ilgili ajans direktörü bir röportajında işlediği suçu kabul etmiştir. Şu anki Teknokrat Kabine'nin konuya duyarlı oldğuundan hareketle, eğer devletimiz devlet olsaydı derhal Sosyal Hizmetler Dairesi Müdürlüğü ve polis devreye girerdi. Bu nedenle her fırsatta dile getiriyoruz ki çocukları devletten koruyun. Derhal yetkili birimler devreye girerek konu hakkında yasal süreç başlatılmalıdır" dedi.

"EĞLENCE YERLERİNE DE DENETİM YAPILMALI"

Başel, 13-14 yaşındaki çocukların girebildikleri eğlence yerlerinin de riske açık olduğuna vurgu yaparak, bu yerlerin denetlenmesi gereğinin altını çizdi.

Başel bu konuda şöyle konuştu: "Kaldı ki yasal süreç sadece devletin yetkili kurumlarının sessiz kalarak ortak olduğu bu rezalet için değil içki ve sigaranın satıldığı, tüketildiği, çeşitli erotik şovlar düzenleyerek müşteri çekmeye çalışan eğlence yerleri için de uygulanmalıdır. 13-14 yaşında çocukların bile rahatça girebildiği eğlence yerleri çocukların gelişimlerini olumsuz etkileyecek uyuşturucu, alkol ve diğer sosyal risklere açık hale getirmektedir. Şov amacı ile gece kulüplerine baskın yapılacağına hiç bir sınırlamanın uygulanmadığı eğlence yerlerinde de denetimlerin yapılması bu 'huzur' operasyonlarını daha anlamlı kılacaktır."

TOPLUM TEPKİSİZ

Başel, küçük yaştaki kızların bedenlerinin teşhir edildiği haberlere toplumdan tepki gelmeyişini de eleştirerek, "Aileler de denetimsizlikten yakınmakta, çoğu zaman çocuklarına bar ve diskoya gitme konusunda engel olamamakta veya "arkadaşımda kalacağım" yalanı ile çıkarak çocuklarımız eğlence hayatına yönelmektedirler. Toplum olarak her hafta sonu bazı gazetelerin orta sayfalarında çocuk yaşta kızların bedenlerini teşhir ederek verdiği pozlara ve röportajlara şahit olarak buna tepki göstermeyişimiz ise çok daha acı bir durumdur" şeklinde konuştu.

ÇOCUK MODEL YARIŞMASI
Best Child Model Of North Cyprus 2013 yarışması da, Kıbrıs Postası'nda Burcu Akkaya imzalı "Çocuk model yarışması, 'Bu rezalete kim izin veriyor'" başlıklı haberle gündeme taşınmış, haberde çocukların ticari sömürü aracı olarak kullanılması eleştirilmişti.

Konu üzerinden değerlendirmelerine başvurulan Sosyal Hizmet Uzmanı Barış Başel, söz konusu organizasyon ve yarışmaya yönelik; "Genelde insan hakları özelde ise çocuk ve kadın haklarının göz ardı edildiği bir devletçilik oyunu içerisinde yaşanabilecek" şeklinde ifadelerle sert eleştirilerde bulunmuştu.

Başel, "Artık her türlü gayrimeşru olaya hazırlıklıyız. Kuralsızlığın geçerli olduğu bir ortamda çocukların ticari sömürü aracı olarak kullanılmasına göz yumulması hiç şaşırtıcı değil. Öncelikle yetkili kurumları sorgulamalı ve "Bu rezalete kim izin veriyor?" sorusunu cevaplayarak işe başlamalıyız" demişti.

http://www.kibrispostasi.com/index.php/cat/85/news/99177/PageName/

Haberin ardından, Kıbrıs Postası yazarlarından Ali Tekman da konuyu köşesine taşımış ve "Başel'in 'çocuk istismarına' ilişkin uyarılarına kulak vermek..." başlıklı yazısında konuyu irdelemişti.

http://www.kibrispostasi.com/index.php/cat/1/col/178/art/17629/PageName/KIBRIS_POSTASI

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER