Baraka'dan Kültür Dairesi'ne: "Çok Heyecanlıyız!"

loading
12 Ağustos, Çarşamba
£

9.52

8.61

$

7.30

Baraka'dan Kültür Dairesi'ne: "Çok Heyecanlıyız!"

Baraka'dan Kültür Dairesi'ne: "Çok Heyecanlıyız!"

Baraka Kültür Merkezi 24 Temmuz 2013 tarihinde Kültür Dairesi önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi ve Kıbrıs'ın "Öbürleri" isimli belgesel film çalışmasının DVD'sini yetkili komisyona teslim etti. Derneklere Yardım Tüzüğü'nün kullanımı konusunda Kültür Dairesi'nin hakkaniyet çerçevesinde tutum sergilemediği vurgulanan açıklamada, Kültür Dairesi'nin sanatın ne olup ne olmadığı konusunda bilirkişi gibi davrandığı vurgulandı. Sanatın ne olup ne olmadığı konusunda devletin ilgili birimlerinin yetkili mercii olamayacağının altı çizilen açıklamada şu önemli ifadeler yer aldı:

Baraka'dan Kültür Dairesi'ne: "Çok Heyecanlıyız!"
A- A A+

"Bugün burada Baraka Kültür Merkezi aktivistleri olarak oldukça heyecanlıyız. Bir süredir sürdürdüğümüz belgesel nitelikli film çalışmamız için Nisan ayında "Güzel Sanatlarla İlgili Derneklere Yardım Tüzüğü" çerçevesinde Kültür Dairesi'ne başvurmuştuk. Projemizi inceleyen Değerlendirme Komisyonu'nun bize vereceği cevabın niteliğini 40 yıl düşünsek tahmin edemezdik. Ne gökyüzünün altında her konunun tartışıldığı Kıbrıslı Türklerin en eski sanat edebiyat tartışma mekanlarından efsanevi Mapolar'ın kitabevinde ne de Sanatçı Yazarlar Birliği gibi ülkemizin en köklü sanat edebiyat derneklerinde böyle bir yaklaşımın olabileceği hayatını üretim ve sanatla yoğurmuş hiçbir Kıbrıslı Türk sanatçının aklına gelemezdi"

"Sanatsal birikimde yeni bir sayfa açılıyor"

"Kültür Dairesi'nden aldığımız resmi evrağa göre; filmimizi tamamladıktan sonra sinema sanatının öğelerini taşıyıp taşımadığının tespit edilebilmesi için Kültür Dairesi'nin yetkili komisyonuna sunmamız isteniyordu. Komisyon filmimizi inceleyecek, sinema sanatının öğelerini kontrol edecek ve böylece talep ettiğimiz yardımın bir kısmını alabileceğiz. İşte bu sebepten büyük bir heyecen içindeyiz çünkü pek yakında sinema sanatına uygun bir çalışma yapıp yapmadığımızı öğrenebileceğiz. Tüm dünyanın gözleri önünde binlerce yıllık insanlık tarihinin günümüze taşıdığı sanatsal birikimde yeni bir sayfa açılıyor. Bu sebeple bugün bizim gibi amatör olarak sinema ile uğraşan Barakacılar için çok önemli bir gün. Bize Kültür Dairesi'nin verdiği yazılı cevabın gereğini yerine getiriyoruz. Sonlandırdığımız çalışmamızı Kültür Dairesi'ne teslim ediyoruz. Böylece çok büyük bir meraktan kurtulacağız. Acaba yaptığımız çalışma sanat mıdır değil midir?"

"Faşizmden kalma bu zihniyet topluma hakaret etmektedir"

"Kültür Dairesi, güzel sanatlarla ilgili üretimler yapan derneklere fon yardımı sağlama yetkisini aşmış, kendisini sanat üzeri bir kurul olarak görerek farklı değerlendirmelere girişmiştir. Bizler bugün burada Baraka Kültür Merkezi'nin veya başka bir derneğin herhangi bir üretiminin sanatsal öğe taşıyıp taşımadığının kurullarca karar verilmesi zihniyetini protesto ediyoruz. Faşizmden kalma bu zihniyet topluma hakaret etmektedir.

Kıbrıs'ın "Öbürleri" olarak isimlendirdiğimiz filmimiz yetkili komisyonun tam 55 dakikasını alacak. Özgün müziğini Baraka Müzik Topluluğu Sol Anahtarı'nın yaptığı bir belgesel, Baraka Film Atölyesi'nin altı göçmen işçi ile gerçekleştirdiği röportajlardan ve çeşitli dış mekan çekimlerinden oluşuyor. Yetkili komisyonun izlerken sıkılmayacağını düşünüyoruz.
En kısa sürede halka açık gösterimlerini yapmayı düşündüğümüz filmimizin galası için çalışmalarımızı noktalayıp duyurularını tüm halkımızla paylaşacağız. Kamuoyuna ve tüm basın emekçilerimize saygılarımızla."

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER