Tatar: "Ercan, başarılı bir ihale"

loading
30 Mayıs, Cumartesi
£

8.42

7.57

$

6.82

Tatar: "Ercan, başarılı bir ihale"

Tatar: "Ercan, başarılı bir ihale"

Ada TV ekranlarında yayınlanan Seçime Doğru Aday Özel'e konuk olan Maliye eski Bakanı Ersin Tatar, yapılamayacak şeyler için söz verilmemesi gerektiğini söyledi. ?

Tatar: "Ercan, başarılı bir ihale"
banner
A- A A+

Ülke şartlarında birtakım sıkıntıların olduğunu ifade eden Tatar, yapamayacağı şeylerin sözünü vermemeye dikkat ettiğini kaydetti. Günün sonunda verilen sözlerin gelip insanı bulduğunu kaydeden Tatar, halkın sandıkta siyasileri sorguladığını ama medyadan kaçısın olmadığını medyanın sürekli sorguladığını ve bundan kaçış yolunun olmadığını dile getirdi.

?"BİZ BU KADAR KISA ZAMANDA BU KADAR ZAM YAPMADIK" ?

Akaryakıt fiyatları ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Tatar, Başbakan Siber'in Bakanlar Kurulu öncesinde yaptığı açıklamalara da atıfta bulundu.Başbakan Siber'in, "Ulusal Birlik Partisi zamanından kalan sistemi devam ettiriyoruz" şeklinde ifadelerde bulunduğunu dile getiren Tatar, bu dönemde 3 kez zam yapıldığını, kendilerinin hükümette oldukları dönemde bu kadar büyük zamların kısa zamanlarda olmadığını kaydetti ve bunu ilginç olarak niteledi. Tatar sözlerinin devamında bu kadar artışı gerektirecek bir durumun olup olmadığını da araştırmak gerektiğini dile getirdi.

"HÜKÜMET ETMEK KOLAY DEĞİL" ?

Hükümet etmenin kolay olmadığını ifade eden Tatar, son dönemde halkın refahını artıracak bir takın reformları hayata geçirmek için adımlar attıklarını ve yasal düzenlemelerle de bunları desteklediklerini kaydetti.Tatar, Bütçe disiplini, mali disiplin gibi uygulamaların Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin yönetim biçimine yerleşmiş olduğunu ifade etti.

"PROJELERİMİZİ TAMAMLADIKTAN SONRA SEÇİME GİTMEMİZ DAHA İYİ OLURDU" ?

Kendisini en fazla üzen konulardan birinin de kurultay çalışmalarının ardından çıkan sorunlardan dolayı istemeyerek erken seçime gidilmesi olduğunu ifade eden Tatar, hedefledikleri projelerin tamamlanması ile seçime gidilmesi halinde daha güçlü bir durumda olabileceklerini ama partilerinin yine de bu seçime iyi hazırlandığını kaydetti. ?Ekonominin kayıt altına alınması için önemli çalışmalar yaptıklarını kaydeden Tatar, E-devlet projesinden de bahsederek, çalışmaların devam ettiğini ve projelerin tamamlanması ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin son dört yılda kaydettiği aşamaların önemli olduğunu gösterdiğini ifade etti.

"ACIMASIZ ELEŞTİRİLERİ DOĞAL KARŞILAMAK LAZIM" ?

Bakanlığı döneminde birçok eleştiriye maruz kaldığını ifade eden Tatar, küçük ülkelerde "bu kadar acımasız bir muhalefetin olduğu yerlerde bunu doğal karşılamak lazım" dedi.Kendileri döneminde bütçenin yüzde 30'a yakın arttığını, dünya ekonomik krizle boğuşurken ülkede büyüme yaşandığını ifade eden Tatar, bütçe açıklarının da azaldığını söyledi.

"CAHİLCE SÖYLEMLER" ?

Medyaya sızan ve kaset skandalı olarak isimlendirilen olayla ilgili değerlendirmelerde de bulunan Tatar, kasetteki açıklamaların kendilerinin nasıl bir hükümet aldıklarının göstergesi olduğunu dile getirdi. Bütün bunların bir dayatmaya olmadığını ısrarla dile getiren Tatar, bu yöndeki söylemleri " cahilce söylemler " diye niteledi. Ülkeyi batmış bir noktada devraldıklarını ifade eden Tatar, " Allaha şükür alnımızın akıyla ülkeyi iyi bir yerlere getirdik, bu bizim başarımızdır ve bu başarıyı bizden kimse alamaz" dedi.

"ERCAN BAŞARILI BİR İHALE" ?

Ercan İhalesi ile ilgili değerlendirmelerde de bulunan Tatar, ihalenin son derece başarılı bir ihale olduğunu savundu. İhaleye teşviksiz çıkıldığını ve bir çok kesim tarafından eleştiriler aldıklarını, ülkenin tanınmamış olduğunu, hiçbir firmanın böyle bir finansman imkanı bulamayacağını dile getirdiklerini ve sürekli ihalenin başarısız olacağını söylediklerini hatta Türkiye'nin bile bazı makamlarından bu şekilde görüşler geldiğini kaydetti.

"KONUŞMA SÜRESİ KISITLANMALI" ?

Tatar ayrıca, e-devlet yapısıyla uzun vadede daha etkin bir devlet yapısına kavuşulacağını ve böylelikle kamuda küçülmenin söz de söz konusu olabileceğini ifade etti. Siyasete bir güvensizliğin olduğunu ve bunun baş unsurunun Milletvekili transferleri olduğunu belirten Tatar, Meclis'in işleyişiyle ilgili, konuşma süresinin sınırlandırılması, bunun yanında nisap sağlanması için gerekli olan sayının düşürülmesi gerektiği kaydetti.

"TDP'NİN MECLİSTE OLMASINI TEMENNİ EDİYORUM" ?

Tatar, Mehmet Çakıcı'nın Partisi'nin barajı geçmekle geçmemek arasında olduğunu ifade ederek" inşallah geçer, Ulusal Birlik Partisi Milletvekili olarak açık ve net söylüyorum, çünkü o görüşlerin de mecliste olmasını temenni ediyorum" dedi. ?Programın sonunda halka seslenen Tatar, halkın Pazar günü sandığa gidip oyunu kullanması gerektiğini, bunun demokratik hak olduğunu ifade etti.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER