İÇ HABERLER
okuma süresi: 5 dak.

KSP: "Seçimi kimin kazanacağı daha şimdiden belli olmuştur"

KSP: "Seçimi kimin kazanacağı daha şimdiden belli olmuştur"

Kıbrıs Sosyalist Partisi, Pazar günü yapılacak olan Erken Genel Seçimi ile ilgili olarak bir basın açıklaması yayımladı. Açıklamanın tam metni şöyle:

Yayın Tarihi: 26/07/13 11:52
okuma süresi: 5 dak.
KSP: "Seçimi kimin kazanacağı daha şimdiden belli olmuştur"
A- A A+

Değerli yurttaşlar,

Pazar günü yapılacak genel seçimlerde kimin kazanacağı daha şimdiden belli olmuştur.

Türk burjuvalarının Kıbrıs'ımızı işgalinin 39.yıldönümünde TC bakanları Beşir Atalay ve Cemil Çiçek`in Kıbrıs'a yapmış oldukları ziyaretler sırasında verdikleri mesaj çok acıktır.

Kuzey Kıbrıs'ı, vali konumundaki sözde elcisiyle, askeri komutanları ile ve empoze ettiği ekonomik paketlerle Ankara yönetecektir!

Kuzey Kıbrıs'ta hükümetçilik oynamasına izin verilen partiler sadece Ankara'dan icazet alan partilerdir.

Kuzey Kıbrıs'ta hukuk yoktur. Her türlü günlük faaliyete askeri emirlerle müdahale edilebilmekte, hatta ticari faaliyetler bile bundan etkilenebilmektedir.

Bu koşullarda, Kuzey Kıbrıs`ta bir parlamenter demokrasiden bahsetmek söz konusu değildir. Mevcut KKTC parlamentosu Türk işgalini saklamaktan başka bir ise yaramamaktadır.

Partimiz seçimlere katılmanın, halkımızı örgütlemek ve işgal düzenine karsı anti emperyalist birleşik cephe hükümetimizi kurmanın bir aracı olarak öneminin farkındadır. Ancak içinde bulunduğumuz aşamada partimizin politikalarının önemi henüz geniş halk kitlelerimiz tarafından kavranılmamıştır. Kitleler ya Irkici şoven politikaların , ya da reformcu, sosyal demokrat demagojilerin peşinden gitmekte ve henüz bu politikaların emperyalist güçlere, yani halkımızın düşmanlarına hizmet eden politikalar olduğunu görememektedir.

Bu koşullarda partimizin secime katılamayışı, sadece ve dürüst olarak bu seçimlere katılacak somut gücümüzün olmamasındandır.

Buna mukabil bu seçimlere katılan partilerin hiç birine oy verilmemesi, bu burjuva partilerin desteklenmemesi için çağrı yapıyoruz. Çünkü bu partilerin hiç biri de emperyalist tahakkümün sona erdirilmesi için mücadele etmemektedir.

Bunların en solunda görülen BKP bile BM çerçevesinde çözüm politikasıyla emperyalist politikaya teslim olmuş ve son tahlilde Ankara'dan icazet alacak bir parti konumuna düşmüş olduğu için desteklenmesini doğru bulmadığımızı ve desteklemeyeceğimizi açıkça ilan ediyoruz.

Bazı unsurların oy verecekseniz daha önce denenmemiş genç unsurlara oy verin çağrısını da doğru bulmuyoruz. Bu genç unsurlar da her ne kadar bireysel olarak dürüst olurlarsa olsunlar, ülkemizdeki sorunlar bireylerin niyetlerinden bağımsız olan sorunlardır. Ülkemizin temel sorunu emperyalist işgalden kurtulma ve halkımızın özgür iradesini hayata geçirme sorunudur. İşbirlikçi rejim partilerinden aday olan tüm bireyler, partilerinin icazetçi çizgisini daha şimdiden Kabul ettiklerini ilan etmiş olduklarından, seçilmeleri halinde bu icazete göre ülkeyi yönetecekleri, yani işbirlikçiliğe devam edecekleri çok açıktır.

Tüm bunların da ötesinde, burjuva temsili demokrasinin, artik ise yaramaz hale geldiğini ve burjuvazinin ve yabancı güçlerin çeşitli kanatlarının kendi çıkarları için kullandıkları bir diktatörlük mekanizması olduğunu artik herkes kabul etmektedir. Beş yılda bir seçilen sözde temsilcilerin halkın değil, çeşitli burjuva, feodal ve emperyalist çıkar çevrelerinin temsilcileri olduğu hiçbir tereddüde yer vermeyecek kadar acıktır. Beş yılda bir temsilci seçmekle demokrasi olmaz! Temsilcilerin çıkarlar temelinde belirlendiği, ve seçmenin çeşitli elzem çıkarlarının karşılanması doğrultusunda oy vermeye yönlendirildiği sisteme demokrasi denemez. Bu sistem en katmerlisinden bir burjuva diktatörlüğüdür.

Türk işgalinin kırkıncı yılında, ve Kuzey Kıbrıs seçimlerinin arifesinde Kıbrıs halkınaDoğrudan demokrasi ile, halk demokrasisi ile yönetilen; kişisel çıkarların değil halkın genel çıkarlarının dikkate alındığı, emek sömürüsünün olmadığı, baskısız, sömürüsüz, özgür ve birleşik bir Kıbrıs'ta yasamak isteyen tüm vatandaşlarımıza çağrımızdır;

Tüm bu rezilliklere son vermek için DOĞRUDAN DEMOKRASİYİ kullanarak, Kıbrıs Sosyalist Partisi çatısı altında Birleşelim !

Yaşasın bağımsız ve halk demokrasisi ile yönetilen Birleşik Kıbrıs!

YAŞASIN ANTİ EMPERYALİST BİRLEŞİK CEPHE HÜKÜMETİ.

YAŞASIN DOĞRUDAN DEMOKRASİ!

Kıbrıs Sosyalist Partisi

Genel Sekreteri

Mehmet Birinci

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.