İÇ HABERLER
okuma süresi: 5 dak.

Eroğlu: "Milletvekillerini belirlemek her yurttaşın başlıca görevi"

Eroğlu: "Milletvekillerini belirlemek her yurttaşın başlıca görevi"

Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu 28 Temmuz Pazar günü yapılacak milletvekili erken genel seçimiyle ilgili bir mesaj yayınladı.

Yayın Tarihi: 27/07/13 19:10
okuma süresi: 5 dak.
Eroğlu: "Milletvekillerini belirlemek her yurttaşın başlıca görevi"
A- A A+

Cumhurbaşkanı Eroğlu mesajında, "sandığa giderek özgür iradesiyle oy kullanma, yasama ve yürütme için yetki vereceği milletvekillerini belirlemenin her yurttaşın başlıca ödevlerinden biri olduğunu " belirtti.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, şunları kaydetti:

"Değerli kardeşlerim, sevgili Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti halkı, 28 Temmuz Pazar günü 50 milletvekilimizin kimler olacağını belirlemek üzere seçim yapacağız.

Oluşacak Meclis ülkemizin ihtiyaç duyduğu yasaları çıkaracak, önümüzdeki süreçte ülkeyi idare edecek bir hükümet kurulmasını sağlayacaktır.

Sandığa giderek oy vermek duyarlı vatandaş olma sorumluluğunun da bir gereğidir.

Oy vermek, şikayet ettiğimiz sorunların aşılması, veya onay verdiklerimizin yapılmasına devam edilmesi, beklentilerimizin gerçekleşmesi açısından son derece önemlidir.

Çok değerli kardeşlerim, Rum liderliği sözüne sadık kalırsa Ekim ayından itibaren Kıbrıs konusundaki görüşmelerin devam edeceğinin beklentisi içerisindeyiz.

Bizim isteğimiz, talebimiz, çalışmalarımız artık Kıbrıs konusunda bir sonuca ulaşılması yönündedir.

Kimsenin Kıbrıs Türk Halkı'nı daha fazla haksız ambargo ve izolasyon altında tutma hakkı yoktur.

Değerli Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Halkı, Cumhurbaşkanlığı görevime başladığım günden bu yana vurguladığım üzere, artık, Anayasal, yasal değişiklikleri yaparak hızla demokrasimizi geliştirmemiz, sosyal ve siyasal zeminimizi sağlıklı hale getirmemiz lazım.

Ekonomimizi sağlam temeller üzerinde büyütmemiz, kamu maliyemizi güçlendirmemiz, gençlerimizin istihdam sorununu çözmemiz, sektörleri kalkındırmamız şarttır.

Kamu yönetimini verimli kılacak, halkımızın beklentilerini karşılayacak reformları mutlaka yapmamız gerekiyor.

Bütün bu az önce ifade ettiklerim içinse, gerçekleri gören, artık, ciddi bir gelişim ve değişim programı uygulanması gerektiğine samimi olarak inanmış bir Meclis yapısına, ciddi , tutarlı, çağdaş vizyon sahibi, Devlet'in makamları, kurumları ile uyumlu çalışabilen bir hükümete ihtiyacımız var.

Değerli kardeşlerim, Cumhuriyet Meclisi'nin yeni üyelerini seçecek, bu Meclis'ten nasıl bir hükümet modeli çıkacağına karar verecek olan ise sizlersiniz.

Sorumluluk sizdedir.

Bu bilinçle herkes sandığa gitmeli ve gidilmesini teşvik etmelidir.

Şu veya nedenle, kızgın, dargın, küskün olabiliriz ama mutlaka irademizi özgürce sandığa yansıtmalıyız.

Bunu yapmaz, yasama ve yürütme için vekalet yetkisi vereceğimiz milletvekillerini belirleme hakkımızı kullanmazsak, bir talepte bulunma, sızlanma, şikayet etme hakkımız olmaz.

Seçmen olan herkes görevini yaparak, övgüsünü, yergisini, duygusunu, görüşünü, beklentilerini oy olarak sandığa yansıtmalıdır.

Ülkemizin istediğimiz yönde gelişmesi için en doğru yolun ,sandığa giderek, iyi, doğru, yararlı olduğuna inandığımız doğrultuda oy kullanmak olduğunun bilincinde olmalıyız.

Bilmeliyiz ki, katılımcı demokrasinin çağdaş koşullarının oluşması için öncelikle irademize sahip çıkma ve bunu sandığa yansıtma yönünde çaba göstermemiz lazım.

Bu düşüncelerle, sandıklara gitmeniz gerektiği yönündeki çağrımı yineliyorum...

Bu Devlet'in çatısı altında, bu ülkede yaşayan, bu ülkenin vatandaşları olan bizleriz, sizlersiniz.

O halde karar sizindir, bizimdir.

Sadece ve sadece bugünlerimiz ve geleceğimiz için doğru karar verdiğinizden emin olarak, hür iradenizle oy kullanmalısınız.

Bu arada, seçimlere katılan tüm partilerimizi, tüm adaylarımızı demokrasimize yaptıkları katkı, ülke sorunlarının çözümü için ortaya koydukları görüşler dolayısı ile kutluyor, seçim sonucunun ülkemiz için hayırlı olmasını diliyor, herkesi en derin sevgi ve saygılarımla selamlıyorum."

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.