Başarır, Bakanlık bünyesinde yürütülen çalışmalar ile ilgili bilgi verdi

loading
7 Temmuz, Salı
£

8.57

7.74

$

6.87

Başarır, Bakanlık bünyesinde yürütülen çalışmalar ile ilgili bilgi verdi

Başarır, Bakanlık bünyesinde yürütülen çalışmalar ile ilgili bilgi verdi

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı İsmail Başarır, kurulan geçici koalisyon hükümetinin güçlü olduğuna işaret ederek, Hükümet politikasının şeffaflık ve dürüstlük üzerine kurulduğunu hatırlattı.

Başarır, Bakanlık bünyesinde yürütülen çalışmalar ile ilgili bilgi verdi
A- A A+

İsmail Başarır, göreve geldiği zaman daire müdürleriyle bir araya gelerek Bakanlığın eksiklerinin belirlendiğini söyledi.

Başarır, yol haritalarını yasal değişiklikler ve icraatlar olarak 2 kategoride belirlediklerini anlattı.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı İsmail Başarır, bugün saat 13.00'te düzenlediği basın toplantısında göreve geldiği 13 Haziran'dan bugüne kadar Bakanlık bünyesinde yürütülen ve yürütülmekte olan çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

Başarır, basın toplantısında Meteoroloji, Telekomünikasyon, Sivil Havacılık, Karayolları ile Limanlar dairelerindeki çalışmaları anlattı.

Basın toplantısında Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı daire müdürleriyle Bakanlık Müsteşarı Dr. Suat Yeldener de hazır bulundu.

TRAFİKLE İLGİLİ YASAL DÜZENLEMELER

Yasaların tadil edilmesi konusunda bilgi veren Bakan Başarır, trafik kazalarının azaltılması yönünde yasal düzenlemeye gidildiğini, yasal değişikliğin Avrupa Birliği (AB) normlarına uygun olması için çalışıldığını söyledi.

Yasal düzenleme için aylardır toplanmayan Trafik Hizmetleri Komisyonu'nun toplandığını anlatan Başarır, sivil toplum örgüt temsilcilerinden de görüş alındığını ifade ederek, yasal değişikliğin komitede başlatıldığını kaydetti.

TRAFİKLE İLGİLİ TÜM BİRİMLER BAYINDIRLIK VE ULAŞTIRMA BAKANLIĞI'NDA

Başarır, farklı bakanlıkların çatısı altındaki trafik birimlerinin Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı bünyesinde toplanacağının anlatarak, yasanın Bakanlar Kurulu'ndan geçtiğini, Meclis'in de onaylamasıyla yürürlüğe gireceğini belirtti.

Trafikle ilgili tüm birimlerim Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı altında toplanmasının yetki karmaşasını ortadan kaldıracağına dikkat çeken Başarır, trafikle ilgili sorunların bu sayede kısa sürede ve etkin şekilde çözülebileceğini anlattı.

Başarır, ilgili birimlerin işleyişini sağlamak için 12 yasadaki değişiklikleri Bakanlar Kurulu'ndan geçirdiklerini söyledi.

MOTORLU ARAÇLAR VE TRAFİK TÜZÜĞÜ BAKANLAR KURULU'NDAN GEÇİRİLDİ

Bakanlar Kurulu'nun geçtiğimiz günkü toplantısında Motorlu Araçlar ve Trafik Tüzüğü'nün geçirildiğini anımsatan İsmail Başarır, Tüzük ile ülkede yaşanan motosikletli trafik kazalarının azaltmayı hedeflediklerini söyledi.

Başarır, motosiklet ehliyeti almak için tabi tutulan sınavın yetersiz olduğunu ifade ederek, teorik bilginin sınavı geçmek için yeterli olduğunu ifade etti, "Deneyime sahip olmayan ama 18 yaşını dolduran gençler en güçlü motosikletle trafiğe çıkabiliyordu" dedi.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı İsmail Başarır, tüzükle motosiklet kullanımında yaşa göre motor gücü sınırlaması getirildiğini anlattı.

YOL GÜVENLİĞİ İLE İLGİLİ DÜZENLEMELER

Basın toplantısında icraatlar hakkında da bilgi veren İsmail Başarır, Karayolları Dairesi bünyesindeki sürdürülen yollardaki temizlik çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Başarır, yol güvenliğini engelleyen tabelalarla ilgili düzenlemeler yapıldığını kaydetti.

İsmail Başarır, iyileştirme yapılan ve yapılması hedeflenen yollarla ilgili de bilgi verdi.

13 ÜST VE ALT GEÇİT YAPILACAK

Bakanlıkların 2014 yılı bütçesinin hazırlandığını anımsan Başarır, iyileştirme için bütçe ayrılamayan yollar için Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı bütçesine kaynak ayrılması için de çalıştıklarını söyledi.

Başarır, basın toplantısında yapımına devam edilen yollarla ilgili de bilgi verdi. İsmail Başarır, önümüzdeki dönemde ülkeye 13 üst ve alt geçit yapılacağını anlattı.

YENİ ERENKÖY İLE DİPKARPAZ ARASINDAKİ TELEFON KABLOLARI YER ALTINA ALINIYOR

Telekomünikasyon Dairesi'nin çalışmaları hakkında bilgi veren Başarır, Yeni Erenköy ve Dipkarpaz yol yapım çalışmasının devam ettiğini, buradaki telefon kablolarının da yer altına yerleştirildiğini söyledi.

Başarır, bunun hem çevre kirliliğinin önlenmesi hem de av döneminde telefon kablolarının zarar görmemesi için yapıldığını belirtti.

İsmail Başarır, Türkiye'den gelen uzman ekiplerinin Meteoroloji Dairesi'nin uydu sistemlerinin yazılımını, kontrol ve bakımını yaptığını kaydetti.

DAÜ KOOPERATİF EVLERİNE TELEFON BAĞLANDI

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Kooperatif Evlerine telefon bağlatıldığını anlatan Başarır, Telefon Dairesi'nin tüm gişelerinde kredi kartı kullanımına geçildiğini hatırlattı.

LİMANLARIN TEMİZLİĞİ

Liman Dairesi'ndeki çalışmaları hakkında bilgi veren Başarır, Gaziamağusa Limanı'na ticaret amaçlı giren 3 geminin sigara kaçakçılığı yaptığının tespit edildiğini, bu gemilerin limana girmesinin yasaklandığını söyledi.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı İsmail Başarır, Gazimağusa ve Girne limanlarının Rıhtım Temizliği Sözleşmeleri'nin 11 Temmuz'da imzalandığını, çalışmalara yakında başlanacağını dile getirdi.

KALECİK'TEKİ DOLUM TESİSİNDE MEYDANA GELEN KAZA

Kalecik'te, AKSA Şirketi'ne ait dolum tesisinde meydana gelen kazayı da değinen İsmail Başarır, olayla ilgili Ekonomi ve Maliye Bakanlığı ile ortak bir komite oluşturup çalıştırma yürüttüklerini kaydetti.

Polis soruşturmasının dün tamamlandığını ifade eden Başarır, Savcılığın incelemelerini sürdürdüğünü sonucun halkla paylaşılacağını söyledi.

Başarır, sızmanın olduğu geminin emare olarak Liman'da tutulduğunun belirtti.

"ERCAN HAVALANI'NDAKİ TAKSİCİLER SORUN YAŞIYOR"

Sivil Havacılık Dairesi'ndeki sorunlara işaret eden Başarır, işletme hakkı bir şirkete verilen Ercan Havaalanı'nda bir süredir sıkıntı olduğunu, ilgili şirket ile havaalanında çalışan taksicilerin sorun yaşadığını söyledi.

Başarır, Bakanlığın konuyla ilgilendiğini anlatarak, iki tarafın da hukuksal haklarının araştırıldığını ifade ederek "Ercan Havaalanının ihalesi ile ilgili de araştırmalarımız sürüyor" dedi.

"ALO 115 TRAFİK HATTI"

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı İsmail Başarır, Bakanlık bünyesinde kurulan "115 Alo Trafik Hattı"nın uygulamada olduğunu, vatandaşların bu hattı ücretsiz olarak arayıp trafik güvenliğini bozan durumları ihbar edebileceğini açıkladı.

Başarır, hayvan ölülerinin ve yollardaki bazı cisimlerin yıllardır trafik güvenliğini bozduğunu anlatarak, daha önce bu durumların şikâyet edilebileceği bir merciinin olmadığını söyledi.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı bünyesinde "115 Alo Trafik Hattı" oluşturulduğunu ve bu hattı aramanın ücretsiz olduğunu yineleyen Başarır, "Vatandaşlar ister ev, isterse cep telefonlarından bu hattı ücretsiz arayarak trafik güvenliğini bozan durumları bildirebilecek" dedi.

Belediyeler ile de gerekli görüşmeleri yaptıklarını, belediyelere genelge gönderildiğini söyleyen Başarır, hayvan ölüleri gibi trafiği engelleyen cisimlerin bilgi verildiği takdirde belediye ekiplerince ya da ilgili birimlerce yollardan kaldırılacağını söyledi.

TAK

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER