Halk sandık başına gidiyor...

loading
4 Haziran, Perşembe
£

8.49

7.62

$

6.76

Halk sandık başına gidiyor...

Halk sandık başına gidiyor...

Cumhuriyet Meclisi'nde görev yapacak 50 milletvekilinin belirleneceği "Milletvekilliği Erken Genel Seçimi" bugün yapılıyor.

Halk sandık başına gidiyor...
banner
A- A A+

19 Nisan 2009'daki son seçimden yaklaşık 3 yıl sonra yapılacak Milletvekilliği Erken Genel Seçimi'nde, KKTC'de kayıtlı toplam 172 bin 803 seçmen oy kullanabilecek. Oy vermek için 670 sandık kuruldu.

Bugün, 5 partiden 250 ve 7 de bağımsız aday olmak üzere toplam 257 aday, Cumhuriyet Meclisi'nde yer almak için yarışıyor.

Lefkoşa'dan 16, Gazimağusa'dan 13, Girne'den 10, Güzelyurt'tan 6 ve İskele'den de 5 milletvekili seçilecek.

Ülke genelinde yüzde 5 seçim barajını aşan partiler ile adaylar, oy oranlarına göre Meclis'te temsil edilme şansı bulacak.

Ulusal Birlik Partisi (UBP), Cumhuriyetçi Türk Partisi- Birleşik Güçler (CTP BG), Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), Demokrat Parti- Ulusal Güçler (DP UG) ve Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) pazar günkü seçimde, seçmenlerden oy talep ederken, Yeni Kıbrıs Partisi (YKP) ve Kıbrıs Sosyalist Parti (KSP) ise seçimleri boykot çağrısı yaptı. BKP çatısı altında Toplumsal Varoluş Güçleri adayları da seçime girdi.

PROPAGANDA BİTTİ.. SEÇİM YASAKLARI BAŞLADI

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından yayımlanan seçim takvimi uyarınca seçim propaganda süreci dün saat 18.00'de tamamlandı. Resmi propaganda döneminin sona ermesiyle bugün yasaklar başladı ve saat 19.00'a kadar da devam edecek.

Yasa gereğince, oy vermede uyulması gereken diğer yasaklar şöyle:

"Her ne suretle olursa olsun, alkollü içki satılması, içkili yerlerle umumi mahallerde her çeşit alkollü içki satılması, verilmesi ve içilmesi yasaktır.

Bütün umumi eğlence yerleri oy verme süresince kapalı kalır. Eğlence yeri niteliğini haiz lokantalarda yalnız yemek verilir.

Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka hiçbir kimse, köy, kasaba ve şehirlerde silâh taşıyamaz."

OY VERME SAAT 08.00'DE BAŞLADI......OY VERME 18.00'DE BİTECEK

KKTC genelinde oy verme işlemi bugün saat 08.00'de başladı ve 18.00'e kadar kesintisiz devam edecek.

Lefkoşa'da 54 bin 487, Gazimağusa'da 45 bin 184, Girne'de 33 bin 703, Güzelyurt'ta 21 bin 130 ve İskele'de de 18 bin 299 seçmen, oy verme hakkına sahip.

OY PUSULASINDAKİ SIRA

Seçimde kullanılacak oy pusulasında 1. sırada CTP-BG, 2. sırada DP-UG, 3. sırada BKP, 4. sırada TDP, 5. sırada UBP yer alırken, bağımsızlar da soyadlarına göre sıralanıyor.

Oy verme işlemini gerçekleştirebilmek için seçmenin kimlik kanıtlayıcı belge sunması gerekiyor.

ENGELLİLERİN OY KULLANMASI

Engelli seçmenin veya yakınının, oy vermede zorlukla karşılaşmaması için durumuyla ilgili İlçe Seçim Kurulu'nu bilgilendirmesi gerekiyor.

"SEÇMEN KARTI GÖSTERMEK KOŞUL DEĞİL"

Seçimlerde seçmen kartları oy kullanma koşul değil. Seçmen kartı ulaşmayan kişiler www.mahkemeler.net adresinden kimlik kartı numarasını girerek, oy kullanacağı sandıkla ilgili bilgi alabilecek.

"GEREKLİ BELGELER"

Oy vermek için sandığa giden kişinin KKTC kimlik kartı veya KKTC pasaportu veya KKTC sürüş ehliyeti; polis ise polis kimlik kartını göstererek oy kullanabilecek.

Oy verme yerine giren kişilerin yanlarında fotoğraf makinesi, cep telefonu gibi kayıt yapmaya elverişli cihaz bulundurması yasak.

"Milletvekilliği Erken Genel Seçimi"nde, seçmenin oyunu kullanırken 3 seçeneği var. Seçmenler, "Mühür", "Mühür+Tercih" ve "Karma" şeklinde oy kullanabilecek.

MÜHRÜN SADECE BİR KEZ BASILMASI GEREKİYOR

Seçmenler, oyunu siyasal partilerden biri lehine kullanmak isterse, oy pusulası üzerinde o siyasal partinin adının ve ambleminin altında yer alan kare içerisine "EVET" mührünü sadece bir defa basması gerekiyor.

MÜHÜR + TERCİH

Oyunu siyasal partilerden sadece biri lehine "EVET" mührü basarak kullanan seçmenler, arzu ederse, mühür bastığı parti listesinde bulunan adaylardan bir kısmının ad ve soyadları karşısında bulunan kare içerisine işaret koymak suretiyle tercih hakkını kullanabilecek.

YSK, ilçeler itibarıyla kullanılabilecek tercih sayılarını da şöyle belirledi:

"Lefkoşa 8, Gazimağusa 6, Girne 5, Güzelyurt 3, İskele 2"

Bu sayılardan az veya çok tercih işareti bulunan oy pusulaları tercihsiz oy pusulası sayılacak.

KARMA

Seçimde, farklı siyasi partilerden veya bağımsız adaylara oy vermek isteyen seçmenler, "karma oy" kullanabilecek.

Oyunu adaylara karışık olarak vermek isteyen seçmenler, oy vermek istediği adayların ad ve soyadları karşısındaki kare içerisine işaret koyması gerek.

"Lefkoşa'da en az 8, en çok 16; Gazimağusa'da en az 6, en çok 13; Girne'de en az 5, en çok 10; Güzelyurt'ta en az 3, en çok 6; İskele'de en az 2, en çok 5" adaya karma oy verilebilecek.

Karma oy verenlerin "EVET" mührünün kesinlikle kullanmaması gerekiyor.

670 SANDIK

Milletvekilliği Erken Genel Seçiminde, Lefkoşa'da 207, Gazimağusa'da, 172 Girne'de 132, Güzelyurt'ta 83, İskele'de 76 olmak üzere toplam 670 sandık bulunacak. Her sandıkta, ilçe seçim kurullarınca düzenlenen kursta eğitim alan 3'er görevli, ayrıca siyasi partilerin gözlemcileri de görev yapıyor. Yüksek Seçim Kurulu ile İlçe Seçim Kurullarının personeli de işbaşında olacak.

SEÇİM SONUÇLARI

YSK seçim sonuçlarını geçmiş yıllarda olduğu gibi internet üzerinden ve Türk Ajansı Kıbrıs (TAK) aracılığıyla duyuracak. Sonuçları Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) değerlendirecek.

Seçim sonuçları YSK Başkanı Nevvar Nolan tarafından ve YSK'nın web sitesinden de açıklanacak. Seçim sonuçları "www.mahkemeler.net" adresinden açılacak linkten takip edilebilecek.

SONUÇLARIN 19.00'A KADAR HER TÜRLÜ YAYIN ORGANI TARAFINDAN DUYURLULMASI YASAK

5/1976 sayılı Seçim ve Halkoylaması Yasası'nın 104. maddesi uyarınca, saat 19.00'a kadar Radyo ve Televizyonlar ile her türlü yayın organı tarafından seçim sonuçları ile ilgili haber, tahmin ve yorum yapılması yasak.

Radyo ve televizyonlarda ise, 19.00-21.00 saatleri arasında, seçimle ilgili olarak sadece Yüksek Seçim Kurulu tarafından verilecek haber ve tebliğler yayınlanabilecek, saat 21.00'den sonra ise bütün yayınlar serbest olacak.

YSK seçim sonuçlarını saat 24.00'e kadar "büyük ölçüde" ortaya çıkarmayı hedefliyor.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER