Sendikacılar kaybetti!

loading
3 Ağustos, Pazartesi
£

9.11

8.19

$

6.96

Sendikacılar kaybetti!

Sendikacılar kaybetti!

KKTC'de dün gerçekleştirilen Milletvekilliği Erken Genel Seçimlerinde Meclis'e girmeye hak kazanan 50 milletvekilinin ismi belli oldu. Ancak sendikacı adaylar 50 milletvekilinin arasına girmeyi başaramadı. Bu sonuç, halkın sendikacıları sendikalarda görmek istediğini düşündürdü.

Sendikacılar kaybetti!
A- A A+

Kıbrıs Postası – Filiz Seyis

28 Temmuz 2013 Erken Genel Seçimlerinde sekiz sendikacı milletvekili adayı meclise talip oldu.Bu isimler CTP-BG'den Dev-İş Eski Başkanı Ali Gulle ile Emek-İş Genel Başkanı ve Dev-İş Dış İlişkiler Sorumlusu Koral Aşam, TDP'den Türk-Sen Genel Başkanı Arslan Bıçaklı, Güç-Sen Eski Başkanı Memduh Çeto, Daü-Sen Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Hoşkara, UBP'den Kamu-İş Eski Başkanı Ahmet Çaluda, PER-SEN Asbaşkanı Derviş Ekşici ve DP-UG'den Memur-Sen Eski Başkanı Çelebi Ilık.

Bu isimlerden sadece iki tanesi daha önce milletvekilliği görevinde bulundu. Bunlar, CTP-BG Mağusa Adayı, 2005 - 2009 tarihleri arasında milletvekili olan Dev-iş Eski Başkanı Ali Gulle ve UBP Güzelyurt Adayı, son dönemde milletvekili olan Ahmet Çaluda.

8 sendikacı adayın altısı ise daha önce Meclis'te bulunmadı. Bunlar, CTP-BG'den Emek-İş Genel Başkanı ve Dev-İş Dış İlişkiler Sorumlusu Koral Aşam, TDP'den Türk-Sen Genel Başkanı Arslan Bıçaklı, Güç-Sen Eski Başkanı Memduh Çeto, Daü-Sen Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Hoşkara ve DP-UG'den Memur-Sen Eski Başkanı Çelebi Ilık.

UBP'NİN TEK SENDİKACI ADAYI ÇALUDA'NIN BİR YILLIK DÖNEMDEKİ MECLİS DEVAMSIZLIĞI %44!

Son dönemde milletvekili olan ve dün gerçekleşen Erken Genel Seçim'de meclise giremeyen tek 'sendikacı' UBP Güzelyurt Adayı Ahmet Çaluda oldu. KAMU-İŞ Eski Başkanı Çaluda'nın,halkın ve sivil toplum örgütlerinin büyük tepki gösterdiği 'Kamu Görevlileri Değişiklik Yasası'nda imzası bulunuyor. 4 yıllık dönemde toplam 61, 1 yıllık dönemde ise 27 birleşime katılmayan UBP Milletvekili Ahmet Çaluda, söz konusu 1 yıllık dönemde yaptığı sayılı kürsü hitabıyla, 50 milletvekili arasında 48'inci sırada.

UBP MAĞUSA ADAYI DERVİŞ EKŞİCİ "TÜZÜK" DİNLEMEDİ

UBP Mağusa Adayı ve PER-SEN Asbaşkanı Derviş Ekşici aynı zamanda DAÜ Halkla İlişkiler ve Basın Müdürü ve Sürekli Eğitim Merkezi Koordinatörüdür.

Ekşici'nin, 21 Ekim 2012'de yapılan UBP Kurultayı'nda delege listesinde yer alarak İrsen Küçük için çalıştığı biliniyor. Ancak, Doğu Akdeniz Üniversitesi Yönetsel Hizmetler Personelinin Kadro Ve Çalışma Tüzüğü, DAÜ personellerinin 'bir siyasi partiye üye olmasını' yasaklıyor ve herhangi bir personelin bir partiye üye olması halinde uygulanacak cezanın "sözleşmelerinin feshedilmesi veya görevden çıkarılmaları" olduğuna işaret ediyor. Buna rağmen Derviş Ekşici'nin DAÜ ile olan sözleşmesi feshedilmedi.

CTP-BG'NİN İKİ SENDİKACI ADAYI DA DEV-İŞ KÖKENLİ...

CTP-BG Mağusa Milletvekili Adayı ve Dev-iş Eski Başkanı Ali Gulle, 2009 yılında Meclis'teki görevi sona erdikten sonra CTP-BG Gazimağusa İlçe Başkanı seçildi ve 10 Mayıs 2013 tarihine kadar bu görevini sürdürdü. Gulle 28 Temmuz Seçimi öncesinde bir televizyon programında yaptığı açıklamada, emekçi halkın parlamentodaki temsilcisi olacaklarını söylemişti.

CTP – BG Lefkoşa Milletvekili Adayı ve Emek-İş Sendikası Genel Başkanı ve Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu Dış İlişkiler Sekreteri Koral Aşam ise seçmene sendikal örgütlülüğün artırılması, işçi sağlığı ve güvenliğinin uygulanabilir ve denetlenebilir koşullara kavuşturulması, sendikal hakların geliştirilmesi ve tüm bunların sonucunda hem nimette hem külfette sosyal adaletin sağlanması için çalışacağının sözünü vermişti.

EN ÇOK SENDİKACI ADAY TDP'DEN!

TDP listesinde, 2'si Lefkoşa'dan 1'i Mağusa'dan olmak üzere 3 sendikacı bulunuyordu.

Türk-Sen'den Arslan Bıçaklı TDP Lefkoşa Milletvekili Adayı olarak seçmenin karşısına çıktı. Arslan Bıçaklı, kayıt dışılık, asgari ücret, kıdem tazminatı, özelleştirmeler gibi birçok konuda tepkisini açıkça ortaya koyarak, emekçilerin yanında duracağının mesajını vermişti.

Yine TDP Lefkoşa'dan aday olan Memduh Çeto ise Gümrük Çalışanları Sendikası (Güç-Sen) Eski Başkanı. Çeto, Uluslararası Çalışma Örgütü (İLO) sözleşmelerinin uygulanmasının ve kazanılmış hakların korunmasının önemine işaret ediyordu.

TDP Mağusa Adayı Ercan Hoşkara ise DAÜ-SEN Yönetim Kurulu Üyesi'dir. Ercan Hoşkara, 28 Temmuz öncesinde yaptığı açıklamalarda, ekonomik pakette yer alan özelleştirmelere karşı bir duruş sergileyeceğinin ve toplumun çıkarlarını her türlü kişisel ve partisel çıkarın üzerinde tutarak, sosyal adaletin toplumun her kesiminde yer bulabilmesi için mücadele edeceğinin sözünü veriyor.

DP'NİN TEK SENDİKACI ADAYI ÇELEBİ ILIK...

Memur-Sen Eski Başkanı Çelebi Ilık, DP-UG Güzelyurt Milletvekili adayı idi. Ilık, Memur-Sen Başkanı iken yaptığı açıklamalarda, asgari ücreti "sefalet ücreti" olarak tanımlayarak artırılmasını talep etmiş ve Hükümet'i kayıt dışılığı önlemeye davet etmişti.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER