İÇ HABERLER
okuma süresi: 4 dak.

Dışişleri Bakanı Erk, K.T. İş Adamları Konseyi ile görüştü

Dışişleri Bakanı Erk, K.T. İş Adamları Konseyi ile görüştü

Dışişleri Bakanı Kutlay Erk, diplomasiyle tüm dünyada ulaşabilecekleri her kuruma ulaşıp, Kıbrıs Türk halkının daha fazla bilinir, görülür ve anlaşılır bir halk olmasını istediklerini söyledi.

Yayın Tarihi: 29/07/13 14:19
okuma süresi: 4 dak.
Dışişleri Bakanı Erk, K.T. İş Adamları Konseyi ile görüştü
A- A A+

Kutlay Erk, Kıbrıs Türk İş Adamları Konseyi'nden bir heyeti kabul etti. Erk, kabulde yaptığı konuşmada, diplomaside çeşitliliğe ve yaygınlığa verdikleri öneme vurgu yaparak, İşadamları Konseyi ile özellikle bir toplantı yapmak istediğini söyledi.

Erk, bu dönem ve önümüzdeki dönemlerde Dışişleri Bakanlığı'nın kendi siyasi diplomasisi yanında yerel yönetimler üzerinden şehir diplomasisi, sivil toplumlarla birlikte sivil toplum diplomasisi, yurttaşlarla birlikte de yurttaş diplomasisi yaparak, tüm dünyada ulaşabilecekleri her kuruma ulaşmak istediklerini belirtti.

"Kendi halkımızı ve kendi davamızı kendi bakış açımızla anlatmak istiyoruz. Daha fazla bilinir, görülür, anlaşılır bir halk olmak istiyoruz" diyen Erk, Kıbrıs Türk İşadamları Konseyi'nin de yurt dışına yönelik bayağı etkili çalışmaları olduğunu kaydetti.

Erk, sivil toplum diplomasisinde nasıl bir işbirliği yapabileceklerini, kapasitelerinin ne olduğunu, nereye ulaşabileceklerini görerek, Dışişleri Bakanlığı olarak faaliyetlerine nasıl destek verebileceklerini konuşacaklarını söyledi.

Kutlay Erk, başarılı çalışmalardan dolayı konsey yönetim kurulu üyelerini kutladı ve çalışmalarını artırarak, yayarak sürdürmelerini diledi.

ZÜĞÜRT

Kıbrıs Türk İş Adamları Konseyi Başkanı İlker Züğürt de Bakan Erk'e kendilerine gösterdiği ilgi, yakınlık ve davetten dolayı teşekkür etti.

Kıbrıs Türk İş Adamları Konseyi'nin kuruluşundan bugüne sürdürdüğü çalışmaları anlatan Züğürt, 2008'de kurulan konseyi hem yurt içi hem de yurt dışında belirli bir program çerçevesinde çalışmalar yürüttüğünü belirtti.

Züğürt, ülke iş adamının kalkınması ve genel olarak ülke halkının refah seviyesinin artırılması için çalışmalar yaptıklarını söyledi. Çalışmalarını genellikle Türkiye üzerinden yapmaya çalıştıklarını ifade eden Züğürt, Türkiye'nin büyük iş adamı kuruluşlarının dünya üzerinde çok büyük ölçekli ticari ilişkiler yürüttüklerini söyledi.

TUSCON (Türkiye Sanayici ve İş Adamları Konfederasyonu) ile geçen yıl imzaladıkları iyi niyet mutabakatı ve maddeleriyle ilgili bilgi veren Züğürt, TUSCON'un 3. ülkelere gerçekleştirdiği ziyaretlere kendilerine de katılma fırsatı tanıdığını belirtti.

Kuzey Irak ve Bosna Hersek ziyaretleriyle ilgili bilgi veren ve oralardaki yatırım fırsatlarını anlatan Züğürt, kendilerine her türlü kolaylığın sağlanabileceği yönünde açıklama yapıldığını söyledi. Züğürt, "Ülke dışına çıkıldığı zaman ambargo var diye bir düşünce mevcut olsa bile bu ambargoları, büyük bir gayret göstererek, iş birliğiyle kaldırabiliriz diye düşünüyorum" dedi.

Züğürt, Bakan Erk ile bu konuları görüşmek ve bakanlık olarak ülkenin tanıtılması, geliştirilmesi, dış dünyaya açılabilmesi için kendilerine ne gibi yardımda bulunulabileceğini konuşacaklarını kaydetti.

İlker Züğürt, Eylül ayı içerisinde bir Avrupa seyahatleri olacağını ve Hollanda, Belçika ve Fransa'ya giderek Türk iş adamları ve Türk milletvekilleriyle görüşüp, hem ticari, hem de siyasi açıdan neler yapılabileceğini ele alacaklarını belirtti.
Züğürt, Türkiye'de iktidarda bulunan AKP'den de büyük yardım gördüklerini söyledi.

TAK

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.