Toparlanıyoruz: "Karma oy ile değişim tetiklendi!"

loading
1 Haziran, Pazartesi
£

8.48

7.59

$

6.82

Toparlanıyoruz: "Karma oy ile değişim tetiklendi!"

Toparlanıyoruz: "Karma oy ile değişim tetiklendi!"

Seçimler sırasında herhangi bir siyasi partiyi desteklemeden karma oy kullanımını teşvik eden Toparlanıyoruz Hareketi lideri Doç. Dr. Kudret Özersay seçim sonuçları konusunda "Karma oy değişimi tetikleyen bir araç olarak kullanıldı, statükonun tekerleğine bir nevi ÇOMAK sokmuş olduk" ifadelerini kullandı. İşte sosyal medyada yer alan o değerlendirme:

Toparlanıyoruz: "Karma oy ile değişim tetiklendi!"
banner
A- A A+

Bu sonuçlarla, Seçim ve Halk oylaması Yasasında tek bölge seçim sistemi de dahil gerekli değişikliği yapmayan, parti içi demokrasi açısından sınıfta kalan, her seçimde parti içi liste oyunlarıyla yenileri kombay gibi biçen ve kendi aday listelerini MÜHÜR ile bize TASDİK ettirmek isteyenlere net bir yanıt verilmiştir: "Biz TASDİK MEMURU olmak istemiyoruz, seçen olmak istiyoruz" denilmiştir. Bunun yapılmasında, aslında yasamızda yer alan ancak yıllardır kimsenin üzerinde durmadığı KARMA OY bir araç olarak kullanılmıştır. Bir enstrüman olarak karma oy, bu düzene sokulan bir ÇOMAK olmuştur. Siyasi geçmişimizde belki ilk kez bir sivil toplum örgütü HİÇBİR parti yahut siyasiyi desteklemeden, tarafsız kalarak seçim sırasında seçmeni bilgilendirme KAMPANYASI yürütmüştür. Bu kampanyada bir yandan yasada yer alan KARMA OY hakkı hatırlatılmış ve bu konuda bir farkındalık yaratılmış, diğer yandansa düne kadar vekil olanlar konusunda seçimde oy kullanırken aklımızda tutmamız gerekenler, hatırlamamız gerekenler HATIRLATILMIŞTIR. Bir parti başkanı sandıkta kalmış, diğer başka parti başkanlarının pozisyonlarında orta şiddette sarsıntı olmuştur. Meclis Başkanı ve Meclis Başkan yardımcısı sandıkta kalmıştır. Bir siyasi partinin milletvekili olan Genel Sekreteri sandıkta kalmış, diğer iki partinin Genel Sekreteri seçilememiştir. Meclise 20 civarında yeni vekil girmiştir. Tüm bunlar TÜM SİYASİ PARTİLER hep bir ağızdan MÜHÜR çağrısı yapmasına rağmen olmuştur. Özetle KARMA OY, bu türden bir siyaset anlayışı nedeniyle Kıbrıs Türk Halkının içinde bırakıldığı kısır döngüden çıkmak için başvurulmuş bir araç, kurulu düzene, statükonun her zaman dönen tekerleğine sokulan bir ÇOMAK olmuştur.

Taşlar yerinden oynadı, bir daha aynı yere OTURTMAYACAĞIZ. #Devam

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER