İÇ HABERLER
okuma süresi: 3 dak.

ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü'nden Kalecik faciası raporu!

ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü'nden Kalecik faciası raporu!

Kalecik bölgesindeki petrol (fuel oil) sızıntısı sonrasında kazanın boyutlarının belirlenmesi, kısa süreli etkilerin araştırılması isteği üzerine, ülkemize gelen ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü, yapılan çalışma sonrasında raporunu bakanlığa sundu.

Yayın Tarihi: 30/07/13 15:57
okuma süresi: 3 dak.
ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü'nden Kalecik faciası raporu!
A- A A+

Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı'nın daveti üzerine Kalecik'te yaşanan petrol felaketinin çevresel boyutlarını incelemek üzere ülkemize Mersin Orta Doğu Teknik Üniversitesi Deniz Bilimleri Enstitüsünden gelen bilir kişi ekibi raporunu açıkladı.

Ülkemizdeki petrol kirliliğinin etkisini araştırmak ve izlemek için 19-23 Temmuz tarihleri arasında Kalecik bölgesinde görev yapan bilir kişi ekibinde şu isimler yer aldı; Prof Dr. Ahmet Erkan Kıdeys, Dr Hasan Örek, Prof Dr. Semal Yemenicioğlu, Prof Dr. Zahit Uysal, Dr Devrim Tezcan ve ülkemizden Prof Dr. İlkay SALİHOĞLU.

Bilirkişi ekibi kaza bölgesindeki yaklaşık 10 km lik bir alanda karadan (11 alanda) ve denizden (9 istasyonda) incelemeler yapmış ve örnekler toplamıştır. Örneklerin bir kısmı analiz edilmiş, diğerleri analiz edilmeyi beklemektedir.

ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü ekibinin raporuna göre Petrol kirliliği kazanın olduğu AKSA tesislerinden doğuya doğru en az 13 km lik kıyıda gözlenmiştir. Muhtemelen hakim güney rüzgarlarının etkisiyle kirlilik güneye yayılmadığı şeklinde görüş belirttiler.

Rapora göre kazanın olduğu ilk 1 km de kayalarda ve kumsalda yaşayan deniz canlıları tamamen yok olduğu gözlenmiş, petrol etkisinin bentik üzerine etkisinin kısmen azalarak doğuya doğrun devam ettiği gözlenmiştir.

Ayrıca raporda petrol kirliliği sadece kıyıya gelmemiş; açık denizde, deniz yüzeyinde, deniz kolonu ve deniz tabanında gözlenmiştir.

Raporda görünen kirlilik ile ilgili analizler ise şöyle; Sudaki toplam petrol hidrokarbon (PAH) kirliliğinin en yüksek TPH miktarı 0,03 mg/ olurken, kirliliğin en temiz TPH miktarı ise 0,0006 mg/L olarak belirlenmiştir.

Literatür araştırması sonucu kabaca bir hesapla Florida için

toksik olarak kabul edilen toplam PAH değeri 23 mg/l civarında olup, bu çalışmada ölçülen değerlerin en yükseği 0,03 mg/l civarındadır.

Bu sonuçlara göre kirliliğin deniz suyuna yüksek oranda karışmadığı tespit edilmiştir.

Kirliliğin deniz suyuna etkilerinin gözlemi, Kuzey Kıbrıs ekosistemine olan etkilerinin ne kadar olduğunun ve bu etkilerin ne zamana kadar süreceğinin araştırılması önemli olup; ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü, bu konuda detaylı bir proje önerisini bakanlar kurulunda tartışılmak üzere Turizm, Çevre ve Kültür bakanlığına sunmuştur.

Bölgedeki hotellerin sahilleri temiz

Bafra bölgesinde hizmet veren Kaya Artemis Hotel ve Nuh'un Gemisi Hotel'in sahillerinden alınan numuneler Devlet Labaratuvarı tahlil sonuçlarına göre temiz çıktığı görülmektedir. Ayrıca Gazimağusa bölgesindeki 10 farklı sahilden alınan numunelerin sonuçları ise Devlet Labaratuvarı'na gönderilmiş ve sonuçları beklenmektedir.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.