Downer'dan durum değerlendirmesi

loading
25 Kasım, Çarşamba
£

10.65

9.48

$

7.95

Downer'dan durum değerlendirmesi

Downer'dan durum değerlendirmesi

BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, hem Kıbrıs Türk hem de Rum tarafının ekim ayında müzakerelerin başlamasını istediğini kaydetti.

Downer'dan durum değerlendirmesi
A- A A+

Downer, her iki tarafın da bu yönde taahhüdü olduğunu ve tarafların ekimde görüşmelerin başlamasına istekli olduklarını, bunun beklentisini taşıdıklarını ifade etti.

UNFICYP'ten yapılan açıklamaya göre, Downer Anastasiades'ler gerçekleştirdiği görüşme sonrasında açıklamalarda bulundu ve basının sorularını yanıtladı.

Downer, bu sabah Rum Yönetimi Lideri Anastasiades ile bir saatten fazla birlikte olduğunu, dün de Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'yla görüştüğünü anımsatarak, taraflarla ekim ayında müzakerelerin yeniden başlamasıyla ilgili olarak görüştüklerini kaydetti.

Eylül ayında New York'a giderek BM ile bazı şeylerin nasıl göründüğüyle ilgili görüşeceğini kaydeden Downer, ekim ayında adaya döneceğini belirtti.

Kıbrıs Rum tarafının yeni süreçte müzakerelerle ilgili pozisyonunu tartışıp tartışmadığının sorulması üzerineyse Downer, bunun ilerleme halindeki bir konu olduğunu belirtti.

Her iki tarafın da şu anda birbiriyle nasıl çalışmak istediği üzerinde durduğunu kaydeden Downer, Anastasiades'in Mavroyannis'i temsilci olarak atadığını ve kendisiyle hafta içinde bir araya geleceğini kaydetti.

Downer, Eroğlu'nun temsilcisi Osman Ertuğ ile de bir görüşme gerçekleştireceğini ifade etti.

Downer, Kıbrıslı Rumlar düşünüldüğü zaman, önemli olanın müzakerelerin yeniden başlamasıyla ilgili düşüncelerini anlamak olduğunu; müzakereler yeniden başlayınca daha yapıcı bir zemine girebileceklerini kaydetti.

BM'nin özel temsilcilerin atanmasının süreci ve müzakereleri nasıl etkilediğiyle ilgili görüşünün sorulması üzerine de Downer, BM'nin buna şüphesiz olumlu baktığını kaydetti.

Downer özel temsilcilerle daha düzenli görüşmeler gerçekleştirilebilmesini olumlu değerlendirdiklerini de söyledi.

Downer "hidrocarbon arayışlarının" müzakereleri etkileyip etkilemeyeceğinin ise Kıbrıs Türk ve Rum tarafının konusu olduğunu, kendilerinin bu konuya girmemesi gerektiğini, süreç içinde beklenerek bazı şeylerin görüleceğini kaydetti.

Müzakerelerin yeniden başlamasına yönelik hazırlıklar için yeterli zaman olup olmadığının sorulması üzerine ise Downer, önemli olanın sürecin başlaması olduğunu kaydederek, "En akıllıca şey budur" dedi.

Downer, müzakereler başladığında kendisinin buralarda olma niyetinde bulunduğunu kaydetti ve burada bu iş için çalışan bir ekip olduğunu hatırlattı.

Uzlaşı belgesiyle ilgili bir soru üzerine ise Downer, taraflara bu konuda BM tarafından kendi önderliğinde hazırlanan birer belge verildiğini belirtti.

Downer bunun, Hristofyas, Talat ve Eroğlu arasında gerçekleştirilen görüşmelerde ortaya çıkan bazı fikir ayrılıkların da yer aldığı "tarihi bir belge" olduğunu kaydetti.

Downer, liderlerin bundan sonra da buradan kendi yönlerinde hareket edeceklerini ve kendilerinin de nasıl gittiğini, göreceğini ifade etti.

BM diplomatı, uzlaşı belgesinin bugüne kadar müzakerelerde üzerinde uzlaşılanların bir kaydı olması bakımından önemli olduğunu da dile getirdi.

Müzakerelerde herhangi bir gerilemeyle karşılaşılıp karşılaşılmayacağı konusunda fikrinin sorulması üzerine de Downer, bunun BM'nin değil tarafların meselesi olduğunu ve kendisinin tarafların alacağı pozisyonla ilgili emin olmadığını, bekleyip göreceklerini belirtti.

TAK

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER