İÇ HABERLER
okuma süresi: 6 dak.

Akansoy: "Başbakan Yorgancıoğlu olur"

Akansoy: "Başbakan Yorgancıoğlu olur"

Sibel Siber'in görevinin geçici hükümetle birlikte sona ereceğini ifade eden Akansoy, ülke gündemindeki tartışmaya son noktayı koydu.

Yayın Tarihi: 31/07/13 12:44
okuma süresi: 6 dak.
Akansoy: "Başbakan Yorgancıoğlu olur"
A- A A+

28 Temmuz seçimlerinde sandıktan birinci parti olarak çıkan Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG), koalisyon görüşmelerine başlamaya hazırlanıyor.

Yüzde 38 oranında bir oy alan partinin seçim sonucunu konuk olduğu Günaydın Ada programında değerlendiren Genel Sekreter ve Miletvekili Asım Akansoy, esas hedeflerinin yüzden 40'ın üzerinde bir oy almak olduğunu ifade etti. "Biz yüzde 40'ı hedefliyorduk ancak aldığımız sonuçta gayet güzel bir sonuç"diyen Akansoy, oy kullanan seçmenlerin neredeyse 2 kişiden birinin CTP'ye oy verdiğini söyledi.

HALKA VERDİĞİMİZ SÖZLER VAR: ?

Çıkan sonuçla beraber ülkede koalisyon hükümeti kurulacağını belirten Akansoy, partisinin koalisyon görüşmeleri öncesindeki tavrını da açıkladı. Hiçbir partiye karşı ön yargılı yaklaşmayacaklarını ifade eden Akansoy, tüm partilere eşit mesafede olduklarını vurguladı. Ön yargılı ya da duygusal tepkiler içerisinde bir görüşme süreci başlatamayacaklarını da belirten Akansoy; "Halka verdiğimiz sözler ve ortaya koyduğumuz bazı değerler, bir programımız var. 1 hafta önce hangi noktadaysak şimdi de o noktadayız. Bizim için önemli olan nokta programımızın hayata geçmesi, istikrarlı bir hükümet ve Kıbrıs sorunu konusunda uyumdur. Biz bunları cevabını arayacağız"dedi.

ÖNYARGILI DEĞİLİZ: ?

Tüm partilerin programlarının aşağı yukarı aynı şekillerde olduğu ve bu nedenle CTP'nin her partiyle görüşme yapıp yapamayacağı yönündeki bir soruyu da yanıtlayan Akansoy, hiçbir partiye karşı önyargılı ya da duygusal tepkilerle yaklaşmayacaklarını söyledi. CTP'nin akılcı bir politika güdeceğini ifade eden Akansoy, tüm siyasi partilere eşit mesafede durulacağını savundu.

HÜKÜMET OLMAK ZORUNDA DEĞİLİZ: ?

CTP'nin koalisyon konusundaki en önemli hassasiyetinin parti programının uygulanabilirliği olduğuna dikkat çeken Akansoy, bunun uygulanamayacak noktada olması halinde koalisyonda bulunmalarının da bir anlam ifade etmeyeceğini belirtti. Akansoy; "Bizim derdimiz Kıbrıs Türk halkına hizmet etmekse, biz verdiğimiz sözlerin arkasında durmak zorundaysak programımıza değer veren, görüşlerimizi önemseyen istikrarlı bir hükümet kurulması için kararlı duruş sergileyen ve ekonomi ve özelleştirmeler konusundaki hassasiyetlerimizi gözeten bir yaklaşımdan yanayız "dedi. Daha sivil ve demokratik bir yapılanma sözlerinin arkasında durduklarını da belirten Akansoy, ülkede yaşam standardını yükseltecek bir hükümetin peşinde olduklarını ifade etti. Bunun olması için programlarının hayata geçmesi gerektiğine de atıfta bulunan Akansoy; "Bizim için ehven-i şer yoktur. Bizim için program ve halkın beklentilerini karşılamak vardır. Her şeye rağmen hükümet diye bir derdimiz yoktur. CTP halktan aldığı yetkiyi halkın programını hayata geçirmek için kullanacak. Biz bunu hayata geçiremeyeceksek bizim bu hükümette yerimiz olmaz"dedi.

MUHTAÇ KALACAK DEĞİLİZ: ?

Demokrat Parti Ulusal Güçler'den yapılan açıklamada DP'nin kilit parti konumunda olduğu yönündeki değerlendirmesini de yorumlayan Akansoy, hükümette olmak uğruna hiçbir partiye muhtaç olmayacaklarını da söyledi. Denktaş'ın açıklamalarını değerlendiren Akansoy; "Biz herhangi bir partiye muhtaç değiliz. Bunu söylemem gerek. Özellikle Sayın Denktaş'ın seçim sonrasında açıkladığı gibi 'tüm partiler bize muhtaç, kilit partiyiz' gibi bir şey yok. Farklı alternatifler olabilir. Azınlık hükümeti de olabilir, başka alternatifler masaya yatırılır. İlle de Sayın Serdar Denktaş ya da UBP ile hareket edilecek diye bir şey yoktur"dedi.

ERTUĞRULOĞLU AYNI SÖYLEMLERİ YAPIYOR: ?

Ulusal Birlik Partisi'nde Genel Başkan İrsen Küçük'ün sandıktan çıkamaması ile birlikte yaşanabilecek olası başkanlık yarışında Tahsin Ertuğruloğlu'nun çıkmasının ne gibi etkileri olabileceğini de değerlendiren Akansoy; "UBP'de Sayın Ertuğruloğlu geçmiş on yılları anımsatan söylemlere döndü ve buna şaşırdım. Vatan, millet sakarya edebiyatı yeniden nüksetti ve kendisinin açıklamaları çağdaş bir sağ parti görüntüsü vermedi bana"dedi.

BAŞBAKAN YORGANCIOĞLU OLUR: ?

Çok tartışılan bir diğer konuda geçici hükümetin başbakanı Sibel Siber'in görevine devam etmesi yönünde talepler olduğu ve bunun parti tabanında görüş ayrılıklarını beraberinde getirdiği iddialarını da yorumlayan Akansoy, Siber'in görevinin geçici hükümetle birlikte sona ereceğini ifade etti. Akansoy gerekçelerini de şu sözlerle açıkladı: "Sayın Sibel Siber, BG kontenjanından partimizde ve hala üye dahil değil ama olsun tabii ki isteriz. Parti üyesi olmaması burada bir sıkıntı olabilir. Bizde her parti üyesi parti başkanı olabilir. Benim kurultay için aldığım bir duyum yok. Kıbrıslı Türkler çok kısa sürede bir kadın siyasetçisi kazandı. CTP topluma Sibel Siber gibi bir kadın aktör verdi. Dolayısıyla bence Sibel Siber bundan sonraki siyasi hayatında da hep ön planda olacaktır. Ama başbakanlığı geçici hükümetle birlikte sona erer. Çünkü bizde bir gelenek vardır ve parti başkanımız başbakan ?olacaktır."

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.