İÇ HABERLER
okuma süresi: 3 dak.

KTSO: "Halkın iradesi seçimlere yansımıştır"

KTSO: "Halkın iradesi seçimlere yansımıştır"

Kıbrıs Türk Sanayi Odası seçimleri ve sonuçlarını değerlendirdi. Açıklama şöyle:

Yayın Tarihi: 31/07/13 15:12
okuma süresi: 3 dak.
KTSO: "Halkın iradesi seçimlere yansımıştır"
A- A A+

Geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirilen milletvekili seçimlerinde halkımızın iradesini seçimlere yansıtması çok büyük önem taşımaktadır. Milletvekili olarak seçilen kişilerin %46'sının yeni isimlerden oluşması, bir önceki hükümetin başbakanı ve bazı bakanlarının tekrar seçilememesi, karma oyların yüksekliği ve katılımda düşüklük dikkate alınması gereken çok önemli mesajlar içermektedir.

Yeni meclis döneminde sanayicilerimizin ve üreticilerimizin beklentileri, seçim sonucunda ortaya çıkan tablonun çok iyi analiz edilerek, KKTC tarihinin en verimli ve üretken Cumhuriyet Meclisinin ortaya çıkabilmesidir. Geçmiş dönemlerde meclisin verimsizliği dikkate alındığında, halen daha İngiliz döneminden kalma yasalarla yönetildiğimiz, AB uyum yasaları başta olmak üzere KKTC'nin anayasa dahil tüm yasal mevzuatının yenilenmesi gerektiği bir zamanda, milletvekillerinin yasama görevini katılımcı, şeffaf ve en etkin şekilde yapmaları gerekmektedir.

Sanayi Odası olarak inancımız, sürdürülebilir bir ekonomi için tüketime dayalı ekonomik modelden vazgeçilerek, dış hibe, yardım ve kredilerle ayakta kalan bir ekonominin yerine; mal ve hizmet üretimine dayalı üretken bir ekonomik yapının desteklenerek geliştirilmesi ve devlet politikası haline getirilmesi gerektiği yönündedir. Bu kapsamda yeni dönem milletvekilleri, sürdürülebilir bir ekonomi yaratma konusunda omuzlarında büyük bir yük olacağını ve Kuzey Kıbrıs'ı tüketim ekonomisinden, üreten ve çalışkan bir modele dönüştürmekle yükümlü olacaklarını unutmamalıdırlar.

Seçim sonucunda oluşacak hükümetin koalisyon hükümeti olacağı görülmektedir. Koalisyonlarda yaşanan uyumsuzlukların ve sorunların bu ülkeye neler kaybettirdiğini unutmadan ve dikkate alınarak, koalisyonda görev alacak partilerin kendi aralarında uyum, anlayış ve işbirliği içerisinde çalışmalarını ve bun yönde sorumluluk hissetmelerini talep etmekteyiz. Yeni hükümette görev alacak kişilerin konularında uzman, şeffaf, hesap verebilir ve ülkede mal ve hizmet üretimini artırmak için yorulmadan, usanmadan çalışacak kişiler arasından seçilmesi gerektiğini ve belli bir zümreye karşı değil halka karşı sorumlu olacaklarını tekrar hatırlatmak isteriz.

Bu zorlu seçim mücadelesini sonucunda seçilen milletvekillerini tebrik ederken, seçim sonuçlarının ülkemize hayırlı olmasını dileriz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur

Yönetim Kurulu

Kıbrıs Türk Sanayi Odası

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.