İÇ HABERLER
okuma süresi: 4 dak.

"Yakalama emri" kabusu yaşayanlara müjde

"Yakalama emri" kabusu yaşayanlara müjde

Zeren Mungan, mazbata sorununu halledemeyenler için bugün başlaması beklenen 'Yakalama emri' konusunda, kabus yaşayan vatandaşların yüreğine su serpecek açıklamalarda bulundu.

Yayın Tarihi: 01/08/13 10:27
okuma süresi: 4 dak.
"Yakalama emri" kabusu yaşayanlara müjde
A- A A+

???Kuzey Kıbrıs'ta, 12/2013 sayılı borç ilişkilerinden kaynaklanıp tahsili geciken ve/veya tahsil edilemez hale gelen borçların iyileştirme kapsamında yeniden yapılandırılmasıyla ilgili 8 Nisan tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan ve borçlu vatandaşlara 4 ay başvuru hakkı tanıyan yasanın süresi dün sona erdi. 1 Ağustos'tan sonra "Ne olacağız , acaba polis kapımıza ne zaman gelecek" endişesi taşıyan vatandaşlara Maliye Bakanı Zeren Mungan'dan müjdeli haber geldi. ??

Star Kıbrıs'a konuşan Zeren Mungan, "Maliye Bakanlığı üst düzeyde söz konusu yasa ile ilgili kurumlarla seri toplantı ve değerlendirmeler yapmıştır. Sürecin taraflara sıkıntı yaratmadan yürütülmesi konusunda Bakanlar Kurulu da bilgilendirilmiş, Başbakan, Bakanlar ve diğer yetkililerin gerekli katkıları ile sürecin önünü açıcı girişimleri yapılmıştır" dedi. Yakalanma korkusu çeken vatandaşlara "Sıkıntı yok, rahat olun' diye seslenen Mungan, yasa çıktıktan sonra ortaya çıkan ihtilaflar konusunda 4 kişilik Hakem Heyeti oluşturulduğunu söyledi. ??Star Kıbrıs'a açıklama yapan Maliye Bakanı Zeren Mungan konuyla ilgili olarak şunları söyledi: ??

"MALİYE BAKANLIĞI ÇALIŞMA YÜRÜTÜYOR" ?

"Hükümetimiz göreve geldiği günden itibaren seçim döneminde görev almasının gereği olan hassasiyeti ve yasal yetkilerini de dikkate alarak hareket etmiştir. Bu çerçevede söz konusu yasa ile ilgili süreçleri de özenle takip ederek gereken adımları atmıştır. Bu kapsamda yasa çıkarıldıktan sonra hayata geçirilmemiş olan; yasanın uygulaması esnasında çıkan sorunları gidermek, taraflar arasında çıkan sorunları, yapılan itirazları ve şikayetleri değerlendirerek kalıcı çözümler bulabilmek için taraflarla görüşmek ve uzlaşı sağlamak amacıyla dört üyeli 'Hakem Heyeti'nin"oluşumuna yönelik olarak Maliye Bakanlığı bünyesinden başkan ataması yapılmış ve diğer kesimlerinde üye bildirimi yapmaları yazı ile talep edilmiştir."

"ÇOK HASSAS DAVRANIYORUZ" ?

Maliye Bakanı Zeren Mungan,"bugünden itibaren nasıl bir süreç işleyecek, vatandaşların endişesi nasıl giderilecek" sorusuna "Hükümetimiz vatandaşların endişelerini gidermek bakımından çok hassas davranıyor" yanıtını veren Mungan sözlerini şöyle tamamladı:

"SÜRECİN ÖNÜNÜ AÇICI GİRİŞİMLER YAPTIK" ?

"Maliye Bakanlığı üst düzeyde söz konusu yasa ile ilgili kurumlarla seri toplantı ve değerlendirmeler yapmıştır. Sürecin taraflara sıkıntı yaratmadan yürütülmesi konusunda Bakanlar Kurulu da bilgilendirilmiş ve Sayın Başbakan, Bakanlar ve diğer yetkililerin gerekli katkıları ile sürecin önünü açıcı girişimleri yapılmıştır.

"HÜKÜMETİMİZ MEVZUATA YÖNELİK DÜZENLEMELERDE BELLİ KISITLAMALARA TABİ" ?

Bilindiği üzere Hükümetimiz seçim yasaklarının da uygulandığı bir dönemde görev yapmakta olup, yapabileceği mevzuata yönelik düzenlemelerde belli kısıtlamalara tabidir. Ancak, yasaların verdiği yetkiler çerçevesinde gerekli düzenleme ve girişimler ile idari düzenlemeler yerine getirilmektedir.

Konuya yönelik olarak alınabilecek tedbir ve düzenlemelere hususunda ilgili kesimlerle görüşmeler sürdürülmekte olup, kurumlar ve bireylerin sorunlar ile karşı karşıya kalmaması için gerekli girişimler Hükümetimiz düzeyinde sürdürülmektedir."

StarKıbrıs

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.