İÇ HABERLER
okuma süresi: 4 dak.

Atalay'dan Kadir Gecesi mesajı!

Atalay'dan Kadir Gecesi mesajı!

03 Ağustos Cumartesi'yi Pazar'a bağlayan gece Kadir Gecesine ulaşmış olmanın sevincini hep birlikte yaşayacağız. Kur'an-ı Kerimde "bin aydan daha hayırlı" olduğu bildirilen bu gece, insanlığın içerisine düştüğü karanlıktan aydınlığa ulaşmasını sağlayan Kur'an'ın indirilmeye başlandığı,dua ve tövbelerin kabul edildiği gecedir.

Yayın Tarihi: 01/08/13 18:00
okuma süresi: 4 dak.
Atalay'dan Kadir Gecesi mesajı!
A- A A+

Dinimizin kutsal kitabı Kur'an-ı Kerim Peygamberimize bu gecede indirilmeye başlanmış, Hz. Muhammed (s.a.s.)'e peygamberlik görevi bu gecede verilmiş ve dünyayı İslâm güneşi bu gecede aydınlatmaya başlamıştır. Ramazan ayının 27. gecesine denk gelen "Kadir Gecesi"ni bu olaylar diğer gün ve gecelerden daha önemli, daha değerli kılmıştır. Kadir gecesini biz müminlere Allah Teâla'nın büyük bir lütfu ve sonsuz rahmetinin eseri olarak kabul etmeli, namaz kılarak, Kur'an okuyarak ve dûa ederek en iyi bir şekilde değerlendirmeye gayret emeli,"Faziletine inanarak ve mükâfatını Allah'tan bekleyerek Kadir Gecesini ibadetle geçiren kimsenin geçmiş günahları bağışlanır." müjdesine kavuşmaya özen göstermeliyiz.

" Kadir Gecesine rastlarsam nasıl dua edeyim?" diye soran Hz. Aişe'ye Peygamberimiz şu şekilde dua etmeyi tavsiye etmiştir: "Ya Rab; sen çok affedicisin, affetmeyi seversin, beni affet." Sevgili Peygamberimizin öğrettiği bu duayı, bizler de Kadir Gecesinin feyiz ve bereketinden faydalanmak maksadıyla bol bol tekrar edelim. Bütün Kandil gecelerinde olduğu gibi Kadir Gecesinide de Allah rızası için namaz kılarak, Kur'an Kerim okuyarak, Peygamberimize sık sık salât ve selâm getirerek, işlediğimiz günahlarımızın bağışlanması için Allah'tan af dileyerek, dünya ve ahirete ait istek ve dileklerimizin gerçekleşmesi için dua ederek ve yapacağımız yardımlarla ihtiyaç sahiplerini, yoksulları, yetim ve kimsesizleri sevindirerek değerlendirmeliyiz. Sosyal hayatın akışı içerisinde ortaya çıkan sorunlardan kaynaklı dargınlık, kırgınlık, kin ve nefretten arınmalı, kalplerimize sevgiyi, hoşgörüyü, kardeşliği yerleştirmeli, sadece birbirimize karşı değil bütün İnsanlığa ve canlılara karşı merhametli olmayı ilke edinmeliyiz.

Bu duygularla vatandaşlarımızın, soydaş ve dindaşlarımızın Kadir Gecesini kutluyor, Kadir Gecesinde yapılan dua ve yakarışların, İslam âleminde ortaya çıkan fitne ve fesadın ortadan kalkmasına başlangıç oluşturmasına, mazlumların ızdırabının dinmesine, birlik ve beraberliğimize, toplumsal birlikteliğimizin güçlenmesine, insanlığın barış ve huzuruna vesile olmasını niyaz ediyorum.

Not :

*Ülke genelinde tüm camilerimizde Kadir Gecesi'nde Kur'anı- Kerim Tilaveti, vaaz,mevlit ve dua'dan oluşan programlar yapılacaktır. Bazı Camilerimiz Kadir Gecesinde sabah namazına kadar açık tutulacaktır.

*Kadir Gecesi Hala Sultan Tekkesi'nde de program düzenlenecektir. 21:00'da başlayacak ve 21:50'de sona erecek programın BRT tamamını, TRT bir kısmını canlı olarak izleyiciye aktaracaktır.

*Hala Sultan Tekkesi'ne gitmek isteyen vatandaşlar, kendi imkanlarıyla gidebileceklerdir.(Din İşleri Başkanlığının bir organizasyonu yoktur.)

*Hala Sultan Tekkesi'nde iftar için her hangi bir çalışma olmadığından vatandaşların iftarda sıkıntı çekmemeleri için yiyecek ve içecek konusunda tedbirli olmaları gerekmektedir.

Prof. Dr. Talip Atalay

Din İşleri Başkanı

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.