KTTB: "Kalecik Faciası sonrası yapmadıklarımız"

loading
5 Ağustos, Çarşamba
£

9.21

8.32

$

7.02

KTTB: "Kalecik Faciası sonrası yapmadıklarımız"

KTTB: "Kalecik Faciası sonrası yapmadıklarımız"

Kıbrıs Türk Tabipler Odası, Kalecik Faciası sonrasında yapmadıklarımızı açıkladı.

KTTB: "Kalecik Faciası sonrası yapmadıklarımız"
A- A A+

1. Petrol faciası sonrası temizlik işlerinde çalışan işçiler erken dönemde KARŞILAŞABİLECEKLERİ sağlık problemleri konusunda gelisebilecek hastaliklar acisindan uyarıldılar mı ? Zarar gören kişilere ne gibi tibbi yardım ve takip plani yapılmıştır?

2. Kayit ve istatistik yapilmismidir?

3. Facia sonrası deniz suyundan , deniz dibinden –sedimentten- solunan havadan ve dışa vuran petrolden örnekleme alındı mı ? Alındıysa sonuçlar nelerdir ?

Sonuçların diğer ülkelerdeki gibi halkın ulaşabileceği kaynaklara aktarılması gerekmiyor mu ? Kullanılan petrol ham petrol mü ?. Fuel oil mi ?. Alınmadıysa neden alınmadı ?. Böyle bir kazanın olabileceği bilindiği halde acil eylem önlem ve planları neden daha önceden hazırlanmadı. ? Temizlik yöntemleri nelerdir ? Dünyanın ve gelişmiş ülkelerin kullandığı yöntemler kullanılıyor mu ?Kullanılmıyorsa neden ?

4. Özellikle hamileler ve 7 yaş altı çocuklar ve yan hastalığı olan kişiler uyarılmadı mı ? Bu insanlara dünyanın kabul ettiği ve yaşayabilecekleri potansiyel zararlar neden anlatılmıyor ?

5. Özellikle halkımızın ve turistlerin yararlandığı bilinen etkilenmiş sahiller neden hala açık ve kapatılmıyor :? Buralarda denize giren sahısların kısa ve uzun dönemlerde yaşayabilecekleri sağlık sorunları bilinmiyor mu ? Bu tür zehirle kısa bir süre temas eden kişiler bile çok uzun seneler yakın sağlık kontrollarını tabi tutulmak zorundadır.Yetkililer bunun farkında mı??

6. Balıkçılıkla ve deniz sporları ile uğraşan insanlarımız neden hala uyarılmıyor ?. Deniz ürünlerinin tüketilemeden önceki petrol türevleri yönünden labaratuvar kontrolları neden hala yapılmıyor.?

7. Söz konusu enerji şirketine verilen komik cezadan sonra,oluşabilecek sağlık ve çevre problemlerinin iyileştirilmesi için açılacak fonlara (düşünülüyorsa??) bu şirketin diğer ülkelerde örneği olduğu gibi katkısı olacakmidir?

8. Ülkemizde katlanarak artan kanser vakalarına bu sayede yeni vakaların ekelencegi bilinmiyor mu ? Hangi yolla olursa olsun Petrol türevleri ile uzun süren temasın kanser tetikleyicisi olduğu bilinmiyor mu?

9. Neden gerçeklere sığmayan komik açıklamalarla ilgili bakanlıklar zaman kazanmak istiyor ?

10. Bu zehirli maddlerle sadece 2 haftalık yakın temastan sonraki 20 yıl içerisinde oluşabilecek sağlık problemleri hakkında gelişmiş ülkelerin ilgili kurumlarının net ve gerçekçi bir açıklama yapamadığı bir ortamda sessiz kalmak ve önlem almamak umursuzluk değilmidir? Neme lazımcılık niye??

11.İnsanların hastalık geliştirmeden karşı karşıya kalabileceği maksimum benzen değerleri çeşitli kurumlara göre değişmektedir ve bir fikir birliği maalesef yoktur.Hala hazırda var olan kılavuzlar, gebeler ve çocuklar göz önüne bulundurularak yapılmamıştır. Belki de ileride bu değerler onlar için değiştirilebilecektir ve çok geç olacaktır.

12.Ham petrol ve türevleri ile uzun süre temasın aşağıda belirtilen ciddi ve uzun süren sağlık problemleri yarattığı bilinmiyor mu?

ÇOK ÜZGÜNÜZ ÇÜNKÜ YUKARIDA SIRALADIĞIMIZ soruların yanıtları HAYIR!!!!!

BİZİ NELER BEKLİYOR???

1. GEÇ DÖNEMDE OLUŞABİLECEK HASTALIKLAR

-En ciddi etkilenebilecek grubu en başta hamileler ve cocuklar oluşturmaktadır. Hamilelerden plasenta ( eş) yoluyla zehirlerin doğacak olan çocuğa geçebileceği bildirilmektedir.Çocuklarda ise bu zehirli maddeleri zararsız hale getirecek enzimler halen yetersiz olduğu için zehirlenme yetişkinlere göre daha erken ,daha sık ve ciddi olabilmektedir. Bazı poliaromatik kimyasallerın hücre çekirdeğindaki DNA yı etkileyerek ÇEŞİTLİ kanser hastalıklarının tetikleyicisi olduğu saptanmistir.

- Hamilelikten önce ,hamilelik esnasında ve sonrasında , cilt, solunum yolu ve ağız yolu ile anne sayesinde çocuklar etkilenebilmektedir.

- Çocuklarda oluşabilecek problem arasında erken doğum ,nöral krest doğum defektleri, down sendromu ,baş çevresinin küçük olması ,düşük doğum ağırlıklı ve kısa boylu çocukların doğması ve çeşitli anomaliler yer almaktadır.

- Çocukların babalarının zehirlenmeleri sayesinde ise babalarda ve doğacak olanlarda sperm bozuklukları ve doğacak çocuklarda beyin tümörü görülme sıklığının artmasıdır.

- Psikolojik toksik stress sendromu

Uzun süre devamlı bir şekilde stres altında olan çocuklarda , özellikle çocukların velileri onlara sahip çıkan ve destekleyen insanlar değilse, uzun süreçte geriye dönüşümsüz kronik tıbbı hastalıklar görülebilir.Kronik benzene teması olan çocuklarda lösemi görülme sıklığının ve beyin hastalılarının arttığı kesinleşmiştir.

- Exxon Valdez petrol faciasında az veya çok hidrokarbon zehirlenmesine maruz kalmış kişilerde yıllar içerisinde alkolizm, uyuşturucu kullanımı ve ciddi saldırgan davranışlar belirgin olarak arttığı saptanmıştır.

- Tıbbın hala tartışmaya açık olan kısmı ise 20 yıl içerisinde oluşabilecek yeni kanser olaylarının görülebileceği gerçeğidir.

- Psikolojik streslerin kronik hastalıkları artırdığı varsayımı ile yapılan petrol sızıntısı kazasından sonra yapılan araştırmada bu zehire maruz kalmış kişilerin daha fazla kalp –damar hastalığı, kanser ,diabet , hipertansiyon, tiroid,ülser, astma hastalıklarına yakalandıkları saptanmıştır.

2. ERKEN DÖNEMDE GÜNLER İÇERİSİNDE OLUŞABİLECEK SAĞLIK PROBLEMLERİ

Ciltte tahriş ,kızarıklık ,döküntü , yanıklar ,şişme ve yarıklar

Gözlerde kızarıklık,konjunctivit ,acıma yanmasulanmave kaşıntılar

Öksürük,boğazda şiddetli yanma ,nefes darlığı hırıltı bakteriyel(mikrobik) ve kimyasal (petrol ürününün direkt etkisi ile oluşan) zatüreeler ve ciddi solunum yetmezlikleri ve daha önce astım ve solunum problemleri olan çocuklarda bu problemlerin artması

Ani kalp krizleri ve ritm bozuklukları

Bulantı ,kusma, ishal

Kırıklar ,bel fırıkları kafa travmaları ,sıyrık ve yırtıklar

Nörolojik bozuklar – Şiddetli baş ağrısı, nerede olduğunu bilmeme,bayılma ellerde ayaklarda aşırı halsizlik ve ciddi uyku bozuklukları ,ciddi sinir iltihapları,geç ortaya çıkan parkinson hastalığı .Ciddi psikolojik ve psikiatrik bozukluklar

HAMİLELER VE YEDİ YAŞIN ALTINDAKİ ÇOCUKLAR DİKKAT

Kalecikte oluşan çevre dramından sonra gelişebilecek doğadaki zararlar çok net bilinmekle beraber insanlar üzerindeki olumsuz etkileri halen netleşmemiştir. Erken dönem olan ilk 1-2 aylık dönemdeki olumsuz hastalık yapıcı etkileri , bu zehirli maddelerle temasın şekline (içme , ciltten bulaşma ,solunum yolu,gıda yolu) temasın süresine , ne kadar sıklıkla temasın tekrarlandığına bağlıdır.Bu kazalardan sonra oluşan insanların sağlık problemleri hakkındaki bilgiler, sadece dünyann diğer yerlerindeki oluşan kazalardan sonra takip edilen ve tedavi edilen insanlar hakkındaki elde edilen tecrübelerden oluşmaktadır.Yani tecrübeler birikmekle beraber çok yenidir.

Yirmi sene sonra bu zehirlere maruz kalmış insanlarda ne tür rahatsızlıklar gelişebileceği, belirlenmemiştir...Fakat bu meyanda bu konudaki dünya sağlık kurumlarının uyarıları netleşmektedir.Tüm insanlarımızın yanında özellikle hamile olan, hamilelik planı olan , emziren anneler ve yedi yaşın altında olan çocukların kıyılara biriken petrol kalıntılarıyla kesinlikle temas etmemeleri, petrol kokusu baskın olan kıyılarda uzun süre ikamet etmemeleri veya mümkünse kaçınmaları,bu bölgelere veya akıntının etkilemesi muhtemel denizlere kesinlikle girmemeleri önerilmektedir.Yapılan çalışmalarda tam olarak netleşmemekle beraber yeni doğacak çocuklarda ciddi problemler yaratabileceği uyarısı yapılmaktadır. Bu bölgelerde yaşayanların herhangibir sağlık yakınmalarının oluşması ve devamı halinde sağlık merkezlerine baş vurmaları ve takipleri gereklidir. Deniz ürünlerini tüketirken mutlaka avlandığı veya toplandığı deniz bölgeleri bilinmeli hatta gerekli merciler tarafından kontrolları yapılan ürünler tüketilmelidir.Kirliliğin sıklıkla hem solunan hava yönünden hem sular yönünden kontrolları aksatılmadan yapılmalı ve kontrolların net olmadığı yerler şüpheli olarak kabul edilmelidir.

Bu yüzden yukarıda saydığımız hayatı öneme haiz tıbbi bilgileri halkimizla paylaşmaya devam edeceğiz...Su ana kadar ilgili bakanlık tarafından bir önlem alınmamış olsa bile lütfen siz kendiniz ve aileniz için önleminizi alınız ve doktorunuza başvurunuz.....

KTTB

Baskan ve Yönetim Kurulu

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER