İÇ HABERLER
okuma süresi: 7 dak.

Çavuşoğlu, UBP Genel Başkanlığı için yeşil ışık yaktı

Çavuşoğlu, UBP Genel Başkanlığı için yeşil ışık yaktı

"Kurultaylarınızı delege ile yapacaksınız, rica ile minnet ile yapmayacaksınız" diyen Çavuşoğlu, UBP Genel Başkanlığı için yeşil ışık yaktı.

Yayın Tarihi: 03/08/13 10:21
okuma süresi: 7 dak.
Çavuşoğlu, UBP Genel Başkanlığı için yeşil ışık yaktı
A- A A+

Ulusal Birlik Partisi (UBP) İskele Milletvekili, İçişleri ve Yerel Yönetimler eski Bakanı Nazım Çavuşoğlu BRT'de katıldığı televizyon programında gündemi değerlendirdi. Seçim sonuçlarını değerlendiren Çavuşoğlu, İskele'deUBP'nin aldığı oy oranının diğer bölgelerin ortalamasının üzerinde olduğunu belirterek UBP'lilerin karma oylara yöneldiğini ve İskele'den çıkacak ikinci bir milletvekilini bu şekilde kaybettiklerini söyledi.

'5-6 AY İÇİNDE UBP DİMDİK AYAKTA, TOPARLANMIŞ OLUR'

UBP'nin aldığı oy oranı ve çıkardığı milletvekili sayısını üzülerek karşıladığını belirten Çavuşoğlu "Her olumsuzluğun olumlu tarafı var. Biz 30 milletvekilinden 26'ya düşmüştük. Siyasi partiler tek yumruk olma özelliğini korumak zorunda. Eğer tek yumruk olmazsanız halk size dersinizi verir. Ben UBP'nin çıkarttığı vekil sayısını ve oy oranını üzülerek karşılıyorum ama yükselişe geçmek için de bir fırsat olarak düşünüyorum. Çünkü UBP'nin tabanı duruyor. 5-6 ay içinde UBP dimdik ayakta toparlanmış olur" dedi.

'TAVANDAN TABANA, TABANDAN TAVANA DEĞİŞİM'

UBP'de yenilenme ve değişim sürecinden söz eden Nazım Çavuşoğlu "UBP içinde yönetim düzenlenmesi yapılmalı, tavandan tabana-tabandan tavana… Tamamen bir yenileşme sürecini başlatmamız lazım. UBP içinde herkesin mutabakata vardığı nokta parti içi düzenlemelerin ivedi bir biçimde başlaması. UBP'de biriken sıkıntılar patlamayla ortaya çıktı, bu da devamında toparlanma durumunu getirecek" şeklinde konuştu.

'GENEL BAŞKAN GÖREVİ BIRAKACAĞINI SÖYLEDİ'

Partide ilk yapılacak şeyin kurultay sürecinin başlaması olduğunun altını çizen Çavuşoğlu, kurultay olmadan yenileşmenin olmayacağını vurguladı. Çavuşoğlu"Olağanüstü kurultay süreci başlayacak. Genel başkanımız bütün milletvekilleriyle görüşüp görevinden ayrılma niyetini ortaya koymuştur, bizlere de gerekli hazırlıkları tamamlamamız yönünde süre tanımıştır" açıklamasını yaptı. Olağanüstü kurultayda tek aday çıkması yönündeki görüşü değerlendiren Çavuşoğlu "Olağanüstü kurultayda ortak aday talebi oldu ancak demokrasi çarkları hep çalışmalı. Herkes böyle bir süreçte destek verme arzusunda. Gizli kalmış bir şey kalsın istemiyor kimse. Herkes delegenin halkın karşısına çıkıp gücünü halktan alacak. Başka türlü güçlü olunamaz. Herkes bir aday üzerinde birleşirse itirazım yok ama bu denli yenilemeyi yapacak olan başkan gücünü delegeden almalı. Birkaç arkadaşımız aday olarak konuşuluyor, bu da demek oluyor ki partinin yenilenmesi için elini taşın altına koymak isteyen çok kişi var" dedi.

'PARTİM İÇİNDE VERİLEN HER GÖREVİ LAYIKIYLA YAPACAĞIM'

Olağanüstü kurultayda adaylığa yeşil ışık yakan Çavuşoğlu, tabandan destek gördüğünü, partisinde kendisine verilen her görevi layıkıyla yapabileceğini söyledi. Çavuşoğlu: "Ben uzun yıllarUBP'de görev yapıyorum, her zaman partimizde ülkem için çalışıyorum. Benim aday çıkmam yönünde yorumlar yapılıyor, bunun değerlendirmelerini yapacağız" ifadelerini kullandı.

'SEÇİM SONUÇLARI PARTİMİZİN TOPARLANMASI İÇİN BİR FIRSAT'

UBP içindeki kırılmaların üzerine sünger çekmek gerektiğini söyleyen Çavuşoğlu, köklü gelenek ve çağdaş standartlarda bir parti fırsatı yakalandığını belirtti. Çavuşoğlu "Bizim partimizin kamu oyunda olumsuz olarak görülen yüzdelik oy oranı partimizin toparlanabilme fırsatını yaratmıştır bize.İddia ile söylüyorum, geçmişte 13'ten 26 vekile UBP nasıl çıktıysa, bir sonraki seçimde UBP 14'ten 28 milletvekiline çıkacak" şeklinde konuştu.

'İKİ KURULTAY ARASINDAKİ SÜRE VE SONRASI YIPRATTI'

Kurultay sürecinin UBP'ye verdiği zarara da dikkat çeken Nazım Çavuşoğlu kurultayda yıpranmalarının sebebinin seçim olmadığını, iki kurultay arasında ve ikinci kurultaydan sonra yaşanan sürecin UBP'yi yıprattığını söyledi. "Kurultaylar bir hafta arayla yapılsaydı bunlar yaşanmayacaktı" diyen Çavuşoğlu,UBP'de kurultay sürecinde yaşananların doğurabileceği sonuçlar açısından tüm siyasi partilere örnek olması gerektiğini belirtti.Çavuşoğlu "Kurultaylarınızı delege ile yapacaksınız, rica ile minnet ile yapmayacaksınız" dedi.

'KİŞİSEL İLİŞKİLERLE KURUMSAL İLİŞKİLER KARIŞTIRILMAMALI'

UBP hükümeti dödeminde Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık arasında gerilen ilişkiyi yorumlayan Çavuşoğlu "Bence kişisel ilişkiler ile kurumsal ilişkiler karıştırılmamalı. Kurumsal ilişkiler olması gerektiği gibi devam etmeli, bunun dışındaki ilişkiler de tercihe bağlıdır. Eğer o kişiye sevginiz, saygınız yoksa ilişkilerini kurumsal olarak yüzde 100 kusursuz yürütülmelisiniz. Son zamanlarda kişisel ve kurumsal ilişkilerin zaafa uğradığı dönemler yaşadık. Kurumsal ilişkileri kişisel duygu ve düşüncelere göre yönlendirme hakkı kimsede yoktur" diye konuştu.

'AMACIMIZ EN İYİ EN GÜÇLÜ ADAYI SEÇMEK'

Çavuşoğlu UBP içinde değerlendirme toplantılarının yapıldığını söyledi, "seçim sonuçları analiz ediliyor. Seçim sonuçlarından alınan dersin iyi algılandığını düşünüyorum. Düşünüyorum ki tavandan tabana, tabandan tavan her şeyin yenilenmesi, değişmesi gerektiğini söylüyorum. Hedefi de şimdiden koyduk, 14 milletvekilinden 28'e diyoruz. Aday olmayı planlayan bütün arkadaşlarımın hepsi çok iyi ve başarılıdır ama burada amaç en güçlü en iyisini seçmek"dedi. Çavuşoğlu seçimden sonra oluşan vekil profilinin genç olduğuna dikkat çekti.

'BENİM ARZUM CTP-DP-TDP KOALİSYONUNUN DEVAMI'

Koalisyon çalışmalarına yönelik açıklamalar yapan Çavuşoğlu "Bizim retçi bir tavrımız olamaz. Halk bize muhalefet görevini verdi ama hükümete girmeyelim, CTP bizim düşmanımızdır gibi bir yaklaşımımız da olmaz. CTP hükümeti yüklenme sorumluluğu olan bir partidir. CTP'nin şu anda da DP ve TDP ile ortaklığı var, UBP'yi de güvensizlik önergesiyle düşürmüşlerdi. Doğal olarak onlarla hükümet kurmaları gerekiyor. Biz şu an için ev ödevlerimizi yapmak için çalışmak zorundayız. CTP, DP ve TDP hükümetinin devam etmeleri de en büyük arzumdur. Bizim hükümete girme gibi bir mücadelemiz yok. Halk bize muhalefeti verdi, bizim de bu süreye ihtiyacımız var. Neden onların devam etmesini istiyorum? Çünkü CTP, DP ve TDP'nin toplamda 36 milletvekili var. Değişmesi gereken yasalar, bizimde muhalefetten destek vermemizle hızla geçebilir. Ana muhalefet olarak da görevimizi en iyi şekilde yerine getireceğiz" şeklinde konuştu.

StarKıbrıs

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.