TDP yol ayrımında

loading
4 Ağustos, Salı
£

9.11

8.19

$

6.96

TDP yol ayrımında

TDP yol ayrımında

Seçim sonuçlarıyla hüsrana uğrayan TDP de, UBP gibi yeni bir kurultayı ve yenilenmeyi konuşuyor. Başkan Mehmet Çakıcı'nın kurultayı işaret etmesi, "yeni lider kim?" tartışmasını başlattı.

TDP yol ayrımında
A- A A+

YENİ BAŞKAN TARTIŞMASI:

TDP seçimden istediği sonucu elde edemedi. Genel başkan Mehmet Çakıcı istifa hazırlığında. Parti yönetiminin, kurultay tarihi öne alınarak yenilenmesi gündemde. Parti içinde şimdi başkanın kim olabileceği tartışılıyor

YENİLENME ŞART:

Havadis'e konuşan TDP'ye yakın kaynaklar, partinin tüm kurulları ile yenilenmesinden yana. Aralarında eski milletvekili Tahsin Mertekçi, Mustafa Emiroğluları, LTB başkan adayı Suphi Hüdaoğlu ve bakan Mehmet Harmancı gibi isimler "yenilenmeden" yana

HARMANCI İSMİ ÖNE ÇIKTI:

TDP içerisinde, Mehmet Çakıcı'ya muhalif grubun başkan adayı olarak, Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı'ndaki başarısı ile öne çıkan Mehmet Harmancı oldu. Harmancı bu ihtimali reddetmezken, "TDP'de değişim ve yenilenme kaçınılmaz" mesajı verdi

ÖZYİĞİT BAŞKANLIĞI DÜŞÜNÜYOR:

TDP Genel Sekreteri Cemal Özyiğit, başkanlığa yakın. Özyiğit, parti başkanlığına aday olması yönünde bir istek olduğunu ancak bunu nabız yoklaması yaptıktan sonra değerlendirebileceğini söyledi

Seçime, oldukça iddialı giren Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), beklediğini bulamadı. TDP'de şimdi "değişim ve kadroların yenilenmesi" gündemde. TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, seçim sonuçlarının ardından, "istifa sinyalleri" verdi ancak şu ana kadar ortada net bir karar yok. TDP'de olağan kurultayın öne alınarak, erken bir tarihte yapılması için ve yönetim kadrolarının değişmesi için baskılar var. Havadis'e konuşan TDP'ye yakın kaynaklar, partinin tüm kurulları ile yenilenmesinden yana. Aralarında eski milletvekili Tahsin Mertekçi, Mustafa Emiroğluları, LTB başkan adayı Suphi Hüdaoğlu ve bakan Mehmet Harmancı gibi isimler "yenilenmeden" yana.

Harmancı ve Özyiğit

TDP'de eğer Mehmet Çakıcı istifa ederse, başkanlık için iki isim öne çıkıyor. Biri şu anda genel sekreter olan Cemal Özyiğit, biri de TDP'nin kabineye Turizm Bakanı olarak yerleştirdiği genç isim Mehmet Harmancı. Cemal Özyiğit, "Genel başkan olmamı isteyen arkadaşlar var ancak bunu netleştirmek için erken. Önce bir nabız yoklaması gerekir" derken, başkanlığa sıcak olduğunun mesajını verdi. Mehmet Harmancı ise, öncelikli noktanın partinin tümden yeniden organizasyonu olduğunu vurgularken, "TDP'yi çağdaşlaştıracak, ileriye taşıyacak her türlü hareketin her noktasında var olurum" dedi.

Özyiğit: Bir an önce kurultay şart

TDP Genel Sekreteri Cemal Özyiğit, Havadis'e yaptığı açıklamada, TDP'nin en kısa zamanda kurultaya gitmesi gerektiğini söyledi. Özyiğit, genel başkan Mehmet Çakıcı'nın istifa edeceğini ima ettiğini, bunun da kendisini bağladığını dile getirdi. Özyiğit, TDP kadrolarının yeniden oluşması ve olağan kurultayın erkene alınarak bir an önce hazırlıklara başlaması gerektiğini söyledi. Özyiğit, yeni kadroların, yeni bir vizyonla ileriye taşınması gerektiğinin de altını çizdi.

"Başkan olmam için bir arzu var"

Özyiğit, bir grup arkadaşının kendisinin başkan olma yönünde ise isteği bulunduğunu da açıkladı ve seçim sürecinde partiye destek veren herkesin ve partililerin kendisini birinci sıraya yükseltmesinin, onur olduğunu vurguladı. Özyiğit, "Bunu isteyenler de var. Ancak bunun için bir takım nabız yakalanması lazım. Ancak ona göre süreç başlar" dedi.

"Mamalı ve arkadaşlarının yaygarası TDP'yi etkiledi"

Özyiğit, seçim öncesi parti içinde yaşanan huzursuzluların sonucu etkilediğine de dikkat çekti ve şunları söyledi:

"Bu kavgalar seçim sonuçlarını da etkiledi. Özellikle Barış Mamalı ve arkadaşlarının yaygarası etki etti. Olmayan şeyleri manipüle ederek, seçim sürecinden seçim bildirgesini tartışmak yerine, kitlelere başka şeyler açıklamak zorunda kaldık.

CTP ve BKP'nin de yarattığı polemikler nedeniyle de oy oranı etkilendi. Biz seçim döneminde daha çok neden bu arkadaşların ekarte edildiği sorusuna cevap vermek zorunda kaldık. Biz anlattık ancak ısrarla birileri görmezden geldi.

CTP'nin de ilk günden beri baraj tartışmaları ve onu destekleyenlerin tarzıyla da sonuç bu oldu. Tabi bu süreçte bazı eksiklikler de vardı. Kitlelere ulaştığımız oranda anlatabildik. Şimdi zaaf ve eksikliklere bakmak gerekir."

"Yeni vizyon şart"

Özyiğit, tüm sorunların süratle değerlendirilerek kurultaya gidilmesi, kadroların yeniden oluşması ve yeni bir vizyon belirlenmesinin şart olduğunu kaydetti. "TDP'de vizyonumuz açık, çözüm ve barış sürecinin arkasındayız" dedi ve sivilleşme, demokratikleşme yolunda, dayatma paketlere karşı net bir duruşlarının olduğunu yineledi.

Harmancı: Yeni bir organizasyona gidilmeli

Turizm Bakanı Mehmet Harmancı, TDP'ye seçimlerde verilen mesajın, "tamamen farklı bir organizasyona gidin" olduğunu söyledi. Harmancı, bunun başkan ve yönetim özelinde bir mesaj olmadığını, daha kapsamı geniş, kendini daha iyi tanımlayan, daha özgürlükçü, daha barış temalı, kavga üslubunu reddeden, çağdaş teknikleri, iletişim modellerinin uygulandığı bir yapının oluşması gerektiğinin altını çizdi. Harmancı, örgüt yapısının ise komple değişmesi gerektiğine işaret etti. Harmancı, bununla birlikte parti program tüzüğü çalışması başlatılmasının da şart olduğunu sile getirdi.

"Kopmalar da etkiledi"

Harmancı, seçim öncesi Barış Mamalı ve Suphi Hüdaoğlu'nun parti ile yaşadıkları sıkıntının da seçim sonuçlarına etki ettiğini belirtti. Harmancı, ayrıca şunları kaydetti: "Suphi Bey, bu partinin daha bir kaç ay önce yüzde 14 oyunu aldı. Meclis üyeleri yüzde 13,3 oy aldı.

Barış Mamalı da uzun yılar partiyle özdeşleşmiş, kamuoyu tarafından takdir edilen bir isim. Kim yanlış kim doğru tartışmak yerine, salt soruna bakılmalı. Seçimde bir kaç tane aday da e yanlış lanse edildi. Parti politikalarıyla özdeşleşmeyen adaylar da vardı."

"Partiyi ileriye taşıyacak her hareketin içinde olurum"

Harmancı, "Partide bir kadro hareketi varsa ve bu hareket partiyi çağdaşlaştıracak, ileriye götürecek bir hareketin her yerinde olurum. Yeri de fark etmez" dedi. Harmancı, TDP'nin ciddi bir değerlendirme süreci geçirmesi ve sesli düşünmesi gerektiğine da işaret etti.

Angolemli: Hemen kurultaya gidilmeli

TDP Gazimağusa Milletvekilliği'ne yeniden seçilen Hüseyin Angolemli de, partinin hemen seçim sonuçlarını değerlendirerek, özeleştirisini yapması gerektiğini kaydetti. Angolemli, seçim sonuçlarında beklenenin bu olmadığını da söyleyerek, şöyle devam etti: "Genel başkan seçimden önce eğer durum değişmezse, istifa edeceğini söylemişti. Bu da seçimden sonra bazı beklentileri gündeme getirdi. Parti çok kısa süre içinde kurultaya gitmelidir. Başarısızlık tek bir kimsenin sorumluluğu değildir. Kurultayda yeni kişiler görev alacak. Bu partide bir nefes aldıracak. Şu anda başkanın kim olacağı da söz konusu değil. Tek istenilen, bir araya gelip seçim değerlendirilmesi yapılması ve bunun arkasından kurultayı konuşmaktır."

Gizem ÖZGEÇ / Havadis

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER