Savaşan: "KKTC vatandaşlarına sosyal güvenceleriyle hekim ve hastane seçme şansı verilmeli"

loading
4 Ağustos, Salı
£

9.11

8.19

$

6.96

Savaşan: "KKTC vatandaşlarına sosyal güvenceleriyle hekim ve hastane seçme şansı verilmeli"

Savaşan: "KKTC vatandaşlarına sosyal güvenceleriyle hekim ve hastane seçme şansı verilmeli"

Türkiye'de, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kapsamı yasal düzenlemeyle genişletildi. Türk vatandaşları ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler mevcut sağlık sigortasıyla artık KKTC'de de tedavi olabilecek.

Savaşan: "KKTC vatandaşlarına sosyal güvenceleriyle hekim ve hastane seçme şansı verilmeli"
A- A A+

Kıbrıs Postası – Özel

YDÜ Hastanesi Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Savaşan Kıbrıs Postası'na verdiği özel röportajda, Türkiye'de 2 Ağustos'ta Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 6495 sayılı kanunla gelen gelişmeleri değerlendirdi.

Türkiye'deki kanun değişikliği, sağlık alanında nasıl bir yenilik getiriyor?

Savaşan: Türkiye'de Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren yasal değişiklikle, Türkiye Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kapsamı, KKTC'ye genişletildi. Bu bağlamda, Türkiye vatandaşları ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler artık Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi'nde hizmet alabilecek.

Yasal prosedürden bahseder misiniz? Yasalaşma süreci nasıl oldu?

Savaşan: Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile UBP Genel Başkanı, KKTC Eski Başbakanı İrsen Küçük'ün vardıkları mutabakat çerçevesinde söz konusu yasal düzenleme TBMM'de yapılarak, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylandı ve 2 Ağustos 2013 tarihinde de Türkiye Resmi Gazete'sinde yayımlandı.

Yasanın KKTC'de uygulanabilmesi için YDÜ Heyeti bayramdan hemen sonra Ankara'ya giderek protokol imzalayacak.

Bu gelişme üniversiteleri hangi açıdan etkileyecek?

Savaşan: KKTC ekonomisi için fevkalade önemli bir yere sahip üniversitelerimizde öğrenim gören ve sayıları elli binlere ulaşan başta öğrenciler olmak üzere, çalışanlar ile birlikte diğer TC vatandaşlarının, Türkiye'de olduğu gibi KKTC'de de Yakın Doğu Üniversitesi Hasatnesi'nden aynı şartlarda yararlanabilmeleri sağlık alanında büyük bir reformdur. Atılan bu tarihi adımla Kuzey Kıbrıs'daki bütün üniversiteler, daha fazla öğrenci tarafından tercih edilecek. Bu adım, turizmin gelişmesinde de önemli rol oynayacak.

KKTC'de ise sosyal sigortalılar sadece devlet hastanelerinden hizmet alabiliyor. KKTC'deki sosyal sigortalıların da özel hastanelerden benzer bir hizmet alabilmeleri mümkün mü?

Savaşan: Yetmiş milyon nüfusa sahip anakıta, sağlıkta dünyaya örnek olacak bir şekilde reform yaparak vatandaşlarına hekim ve hastane seçme şansı yarattı. Türkiye'de yaşayan bütün insanlar bu sayede kaliteli ve kesintisiz sağlık hizmeti alabiliyor. KKTC gibi küçük bir ülkede KKTC vatandaşlarına da sosyal güvenceleriyle hastane ve hekim seçme hakkının verilmesi için gereken düzenlemelerin en kısa zamanda hayata geçirilmesi gerekiyor.

Öte yandan Savaşan, YDÜ (Near East University Nicosia) Kurucu Rektörü Dr. Suat Günsel'in YDÜ Hastanesi'ne, ülke insanını sağlıkta dışa bağımlılıktan kurtarmak ve yüksek standartta sağlık hizmetiyle buluşturmak anahedefiyle hayat verdiğini vurguladı ve bunun lüks değil önemli bir gereklilik olduğunu söyledi.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER