İÇ HABERLER
okuma süresi: 4 dak.

Din İşleri Dairesi Başkanı Atalay bayram mesajı yayınladı...

Din İşleri Dairesi Başkanı Atalay bayram mesajı yayınladı...

Din işleri Başkanı Talip Atalay bayram nedeniyle mesaj yayınladı. Mesaj şöyle:

Yayın Tarihi: 06/08/13 13:12
okuma süresi: 4 dak.
Din İşleri Dairesi Başkanı Atalay bayram mesajı yayınladı...
A- A A+

İslamiyet'te özel öneme sahip, Kur'an-ı Kerimde "bin aydan daha hayırlı" olarak takdim edilen Kadir Gecesini de içerisinde barındıran, değerlendirebilenler için eşsiz fırsatlar sunan bir rahmet iklimini, en iyi şekilde tamamlayarak Ramazan Bayramına ulaşmış bulunuyoruz.

Geride bıraktığımız Ramazan ayında, bütün İslam Dünyasında olduğu gibi ülkemizde de kurulan iftar sofralarıyla, ihtiyaç sahiplerine yapılan yardımlarla, toplu halde yaptığımız ibadetlerimizle sosyal dayanışma ve kardeşlik duygularını güçlendirdik. Hayatın yoğun temposu nedeniyle ihmal ettiğimiz bireysel, toplumsal ve evrensel sorumluluklarımızı yeniden hatırladık. Çeşitli sebeplerle hatırlamaya, üzerinde düşünmeye zaman bulamadığımız dostluk, saygı, sevgi, dayanışma, paylaşma gibi erdemleri yeniden hatırlamanın ve uygulamanın eşsiz hazzını yaşadık. Kıbrıs Türkü olarak, dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşanan insan hakları ihlallerine, özgürlüğü kısıtlayıcı zorbalıklara, yaşama hakkını tehdit edici zalimliklere karşı derin rahatsızlık duyduk, bazen dualarımızla bazen de sadaka, fitre ve zekatlarımızla mazlumların yanında yer aldık. Bu şekilde, bütün evreni kapsayan, kucaklayan rahmet ve bereket ikliminden sevinç ve mutluluk günleri olarak bilinen bir bayrama daha ulaştık.

Bayramlar, milli ve manevi değerlerimizi, toplumsal birliğimizi güçlendirici yönü ve evrensel huzura sağladığı katkıları nedeniyle hem dini kültürümüzde hem de milli kültürümüzde önemli ve ayrıcalıklı bir yere sahiptir. Bayramlarda dargınlıkların sona erdirilmesi, sosyal dokumuzda farklı sebeplerde zaman içerisinde ortaya çıkan zedelenmelerin tedavisi, yaşlı, yoksul, yetim ve kimsesizlerin gözetilmesi, çocukların sevindirilmesi gibi insani, ahlaki ve dini bir gerekliliği kültürel potada bir araya getiren ve asırlardır gelenek halinde yaşatan bir milletiz. Her zaman yaptığımız gibi bu Bayram da, büyüklerimizi, akraba, dost ve komşularımızı, kimsesiz ve hastalarımızı ziyaret etmeli, küskünleri barıştırmalı, öksüz-yetim ve kimsesiz çocukları sevindirmeli, herkesi bayram sevincine ortak etmeli, kimseyi bu sevincin dışında bırakmamaya özen göstermeliyiz. Aramızdan ayrılan yakınlarımızı da unutmamalı, onların kabirlerini ziyaret etmeliyiz. Mezarlık ziyaretlerinde hazır hatim ve dua satanlara itibar edilmemeli, bu şekilde bir alışverişin kimseye bir fayda sağlamayacağı bilinmelidir.

Bütün bunlara ilaveten, etkileşimde bulunduğumuz çevreye karşı da hassas olmak gerektiği ve ekosisteme zarar vermeme ve çevreyi temiz tutmanın İslam ahlakının temel ilkelerinden olduğu unutulmamalıdır. Yüce Allah Rahman suresinde dengeyi kendisinin koyduğunu belirmekte ve bizleri "Sakın dengeyi bozmayın" buyurarak, dengeyi bozacak davranışlardan uzak durmamız konusunda uyarmaktadır.

Bu duygu ve düşüncelerle halkımızın Ramazan Bayramını tebrik ediyor, Ramazan Bayramı'nın milletimize, soydaşlarımıza, İslam alemine, bütün insanlığa barış ve huzur getirmesini yüce Allah'tan niyaz ediyorum.

Hatırlatma:

  1. Ülkemizde bu sene fitre miktarı 15 TL'dir ve ailede her birey için verilmelidir. Fitrelerini henüz vermeyenlerin Bayram Namazı'ndan önce vermeleri gereklidir.

  2. Ramazan Bayramı Namazı 08 Ağustos 2013 Perşembe günü, saat 06:44'te kılınacaktır.

  3. Selimiye Camisinde kılınacak Bayram Namazı BRT'den naklen yayınlanacaktır.

  4. Bayramın 2. günü saat 17:00'de Din İşleri Başkanlığı bahçesinde bayramlaşma etkinliği gerçekleştirilecektir.

Prof. Dr. Talip Atalay

Din İşleri Başkanı

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.