Petrol faciasının yer aldığı körfeze yasak geliyor

loading
28 Eylül, Pazartesi
£

10.05

9.09

$

7.79

Petrol faciasının yer aldığı körfeze yasak geliyor

Petrol faciasının yer aldığı körfeze yasak geliyor

Başbakan Sibel Siber, Bakanlar Kurulu toplantısı öncesinde, Kalecik'te petrol felaketinin meydana geldiği körfezde denize girilmesinin ve balık avlanmasının yasaklanmasının gündemde olduğunu açıkladı.

A- A A+

Başbakan Sibel Siber, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği'nin petrol faciasının halk sağlığına etkileri konusunda dün düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamalara karşı, alınan önlemleri ve son durumu halkın bilgisine getirdi.

"Ben sağlıkçıyım ve her şeyden önce sağlık gelir. Toplumumuzu sağlık konusunda bilinçlendirmek konusunda çalışıyorum ve önlem alınmayan sağılığı tehlikeye giren her kişiden sorumluyum. Ülkemizin insanının sağlığını hiçe sayacak, tedbir almama gibi bir durum söz konusu olamaz" diyen Başbakan Siber, alınan önlemleri açıkladı.

Kalecik'te meydana gelen petrol faciasının ardından plajlar, Bafra'daki su arıtma tesisi ve Deepsea Balık Çiftliği'nde günlük numune alımı yapılarak, yurt dışına tahlile gönderildiğini vurgulayan Başbakan Siber, " Kalecik bölgesinde petrolün denize sızdığı körfezde denize girilmemesi, balıkçlılık yapılmaması gerekiyor. Bakanlar Kurulu kararıyla da bunu yasaklayacağız ki kesinlikle avlanmasın" dedi.

Deepsea Balık Çiftliği'ndeki balıklar konusunda yurt dışından gelecek sonuçların beklendiğini, ancak Bakanlar Kurulu'nun iradesinin balıkların imha edilmesi yönünde olduğunu bildiren Bakan Siber, balık çiftliğinde balık satışının yasaklandığının ve piyasadaki balıkların kesinlikle söz konusu bölgeden olmadığının altını çizdi.

Siber, Bafra'daki su arıtma tesisinden düzenli alınan su örneklerinin de tahlile gönderildiğini, gelen sonuçlarda halk sağlığını tehdit eden bir bulguya rastlanmamasına rağmen, düne kadar tesisden bölgeye su sağlanmasının durdurulduğunu ve bölgenin su ihtiyacının maddi yönü AKSA tarafından karşılanan su tankerleriyle sağlandığını kaydetti.

"TEREDDÜTSÜZ O PLAJLAR KAPATILIRDI"

Polisiklik Aromatik Hidrokarbonlar (PAH) ölçümleri ile petrol türevlerinde yapılan ölçümler sonucunda ne plajlarda ne de içme suyunda PAH bulunmadığını vurgulayan Siber, "Bir şüphe dahil olsaydı tereddütsiz o plajlar kapatılırdı" dedi..

Siber, Bakanlar Kurulu kararıyla alınan petrol ürübleri ölçüm cihazı ile devlet laboratuvarında ölçümler yapıldığının da altını çizerek, "Yaklaşık 15-16 günlük sürede laboratuvara bafra çevre felaketiyle ilgili 55 örnek geldi. Bu örnekler çalışıldı. Denize girilen plajlarımızda ve arıtmanın olduğu kuyularda PAH denilen toksik petrol ünürlerine rastlanmamıştır..." dedi.

ODTÜ RAPORU

ODTÜ Deniz Bilimleri Fakültesi ekibinin hazırladığı raporu da paylaşan Siber, "Petrolün en çok sızdığı yerden örnek alındı ve 9 örnekleme şeklinde örnekler alınarak PAH değeri ölçüldÜ. 1 km. alanın çok kİrlendiği ve orada canlı olmadığı tesbiti yapıldı. 13 kilometre dışında insan vücuduna zararlı toksik maddelerin olmadığı tespit edildi. İçiniz rahat olsun. Bir sağlıkçı olarak buna izin vermeyiz" dedi.

ELEKTRİK SANTRALLERİNE FİLTRE

Siber, elektrik santrallerinden yayılan kükürt sorunu konusunda yapılamn çalışmanın sonucunu da paylaştı.

Bu konuda Bakanlar Kurulu'na iletilen bilimsel verilerin, elektrik üretimi için kullanılan yakıdın yüzde 3.5 oranında kükürt ihtiva ettiğinin saptandığını ve bu oranın AB kriterlerinden çok yüksek olduğunu vurgulayan Başbakan Siber, raporda, kullanılan yakıt içerisindeki kükürt oranının yüzde 1 olması durumunda filtreye gerek olmayacağının vurgulandığını bildirdi.

Siber, yüzde 3.5 oranında kükürt ihtiva eden yakıtların kullanılması durumunda filtrelerin de kükürt yayılımının önüne geçemeyeceği bilgisinin de raporda kaydedildiğini söyledi.

Siber rapor ışığında durum değerlendirmesi yaptıklarını ve en kısa sürede halkla paylaşacaklarını kaydetti.

TAŞINMAZ MAL KOMİSYONU

Başbakan Siber, Taşınmaz Mal Komisyonu konusunda da önemli açıklamalrda bulundu.

Geçtiğimiz yıl Acapulco Otel sahibinin otelin mülkiyetini, otelin 1974 öncesindeki sahibinden satın aldığını anımsatan Başbakan Siber, benzer uygulamaları isteyeyen tüm otel sahipleri ile yurttaşların da yapabileceğini kaydetti.

Siber, Cumhurbaşkanlığı'nın mülkiyet hukukuçularıyla yapılan görüşmeler sonucunda bu yola giden otel sahiplerinin yaptıkları anlaşmaları Taşınmaz Mal Komisyonu'na onaylatabilecekleri bilgisini aldıklarını kaydetti.

Siber, "Burada oteli olan kişi 1974 öncesi sahibiyle anlaşıp komisyona bu anlaşmayı onaylatabilir. Karşılığında takas yapabilir veya tazminatını ödeyebilir. Bu çok katkı sağlayacak bir olaydır. Bir kere iki kesimliliği destekleyecek. Güney'deki türk mallarının değerinin çok altında satılmasının önüne geçilecek. Mülkiyet Türk tapusuna geçince ekonomik değeri artacak. Sadece isteyen, bunu arzu eden, bu durumdan etkilenen ve orijinal Türk tapusu haline geçmesini isteyen kişiler bu haktan yararlanabilecek" şeklinde konuştu.

BAYRAM SÜRPRİZİ

Başbakan Siber, öncelikle tüm halkın bayramını kutladı ardından da bayram öncesi herkesi mutlu edeceğini ifade ettiği bir açıklama yaptı.

Yasa gereği her 10 günde bir değişen ham petrol fiyatları ve dövize bağlı olarak akaryakıt ücretlerinin düzenlenmesinin Bakanlar Kurulu tarafından onaylanması zorunluluğunu anımsatan Siber, akaryakıt ücretlerinde indirim yapıldığı haberini verdi.

MUSTAFA DİKER CİNAYETİ

Başbakan Siber, oğlu Mustafa Diker'e tecavüz edip öldürmekten yargılanan ve hakkındaki 12 davadan suçlu bulunan Erol Diker'in müebbet hapse çarptırılması konusundaki fikrinin sorulması üzerine ise, yargının bağımsız olduğunu ve yargının aldığı bir karar konusunda yürütmenin yorum yapması gibi bir durumun söz konusu olamayacağını söyledi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER