KTÖS: "Ne Akça'nı ne 'akçe'ni isteriz"

loading
4 Ağustos, Salı
£

9.09

8.18

$

6.96

KTÖS: "Ne Akça'nı ne 'akçe'ni isteriz"

KTÖS: "Ne Akça'nı ne 'akçe'ni isteriz"

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası yaptığı açıklama ile TC Lefkoşa Büyükeçisi Halil İbrahim Akça'yı eleştirdi. Açıklama şöyle:

KTÖS: "Ne Akça'nı ne 'akçe'ni isteriz"
A- A A+

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti görevlileri her fırsatta yapmış oldukları açıklamalarla ülkemizin kuzeyinin kendilerinin bir "alt yönetimi" olduğu gerçeğini hiçbir kuşkuya yer bırakmayacak biçimde teyit etmeye devam etmektedirler. Bilindiği gibi Türkiye Cumhuriyeti Kıbrıs Cumhuriyetini oluşturan garantörlük antlaşmasından istifade ederek ülkemizin "bozulan anayasal nizamını yeniden tesis etmek" bahanesi ile 1974 yılında ülkemize yönelik düzenlediği Nato destekli askeri harekatla adamızın ikiye bölünmesini sağlamıştır.

Aradan geçen kırk yıllık sürede "bu anayasal nizam" bir türlü tesis edilemezken Cenevre Konvansiyonu'na aykırı olarak da adanın kuzeyine Türkiye'den sistematik nüfus aktarımı yapılarak demografik yapı değiştirilmiş, adanın kuzeyi kolonileştirilmiştir. Ülkemizin kuzeyinde oluşturulan ayrılıkçı siyasi yapı "koltuk" uğruna işbirlikçilik siyaseti ile Kıbrıslı Türklerin kendi yurtlarında azınlığa düşürülmesine, sosyal, kültürel, ekonomik değerlerinin ortadan kaldırılmasına sessiz kalmış, meydanlardan yükselen isyan ateşinin "sandığa" hapsolmasına adeta yardımcı olmuştur. Kıbrıs'ın Kuzeyindeki alt yönetimin yeniden dizayn edilmesine yönelik erken genel seçimler öncesi oluşturulan geçici hükümetten bile "ekonomik programın uygulamasına yönelik" taahhüt isteyen AKP hükümeti maaşların ödenmesini bile bu taahhüde bağlamıştır. Bu şekilde "havuç-kırbaç siyaseti" ile Kıbrıslı Türklerin gururunu bir kez daha yaralamıştır.

Seçimler sonrası yeniden dizayn edilmeye çalışılan alt yönetim modeli henüz oluşmadan Türkiye Hükümeti tarafından "Vali" olarak atanmış bulunan Sn. Halil İbrahim Akça'nın yeniden ekonomik programa atıfta bulunarak Kıbrıslı Türkler tarafından "sahiplenme"nin yeterince olmadığı ve ekonomik dönüşümün gerçekleşeceğine inanılmadığı itiraf edilmiş, bu itirafla birlikte yeni yol haritasında gideceğimiz köyün "minareleri" şimdiden belli olmuştur.

Sn. Halil İbrahim Akça bilmelidir ki; Kıbrıslı Türkler anayasal nizamı tesis etmek bahanesi ile ülkemizin kuzeyini işgal eden, nüfus aktarılmasıyla Kıbrıslı Türkleri azınlığa düşüren, göç yasası ve diğer yasalarla insanlarımızı çökerten, gençlerimizin başka ülkelere göç etmesini sağlayan, Kuran Kursları, İlahiyat Koleji gibi faaliyetlerle sosyal , kültürel ve laik yapımızı bozan, denizlerimizi kirleten, özelleştirme bahanesiyle ekonomik varlıklarımızı AKP yanlısı işbirlikçilere peş-keş çeken bu yapıyı hiçbir zaman sahiplenmeyecektir. Eğer "dönüşüm" dediğiniz Kıbrıslı Türkler'in çağdaş, sorgulayan, araştıran, sevecen, hoşgörülü, yardımsever, laik yapısı yerine hurafelere inanan, yobaz, bağnaz ve şükrancı bir insan modeli ise boşuna gayret etmeyin Kıbrıslı Türkler hiçbir zaman "dönüşmeyecektir".

Havuç politikası uygulayarak sürekli olarak Kıbrıslı Türkleri aşağılamaya yönelik politikalar uygulayan T.C hükümetlerine de mesajımız "Ne Akça'nı ne akçe'ni isteriz" dir.

Saygılarımızla.

Güven VAROĞLU

KTÖS

Genel Başkanı

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER