Memur-Sen: "Halk parti programlarına bakmadı"

loading
24 Kasım, Salı
£

10.60

9.44

$

7.95

Memur-Sen: "Halk parti programlarına bakmadı"

Memur-Sen: "Halk parti programlarına bakmadı"

Memur-Sen bir açıklama yaparak erken genel seçimlerini ve sonuçlarını değerlendirdi. Açıklamanın tam metni şöyle:

Memur-Sen: "Halk parti programlarına bakmadı"
A- A A+

Yapılan değerlendirmede hiçbir partinin aldığı oyun ve çıkardığı milletvekili sayısının partilerin seçim bildirgelerinde ortaya koydukları programlarının beğeni kazanmasından dolayı olmadığı bu programların hiç kimse tarafından okunmadığı gözlemlenmiştir.

KAMU GÖREVLİLERİ SEÇİLMEDİ

Kamu görevlilerine siyaset yasağı olduğu için hiç bir partinin yetkili kurullarında bulunmamalarından dolayı aday olmayı başaran bir kamu görevlisinin seçilmek başarısını bir iki istisna hariç gösteremediği gözlemlenmiştir.

SEÇİM MALİYETİNİ TOPLUM ÖDEYECEK

Açıklanan ve açıklanamayan gerek partiler tarafından harcanan,gerekse seçimi düzenleyen devlet tarafından harcanan para 10 milyon TL civarındadır.Bu oy kullanan seçman başına 85 TL maliyet demektir.Bu para ile Lefkoşa'da tam donanımlı bir Onkoloji Hastanesi yapılabilmesi demektir.Seçimler topluma büyük maliyet getirmemektedir.

SEÇİM SONUÇLARI PARTİLERİN PARASAL GÜCÜNÜN VE VERDİĞİ SÖZLERİN KARŞILIĞIDIR

Bu seçimlerde oy oranlarını belirleyen faktörlerin,partilerin seçim bütçeleri olduğu sponsorlar tarafından finanse edilen profyosonel milletvekillerinin seçilme şanslarının yüksek olduğu,özellikle kırsal alanlarda Belediyelerin dağıttığı rantların ödenen su,elektrik faturalarının belirleyici olduğu,geliri düşük göçmen işçi ailelerinin oturduğu bölgelere Ramazan paketi adı altında dağıtılan tırlar dolusu gıda peketlerinin ve yapılan parasal yardımların ve pek çok aileye verilen istihdam sözünün partilerin aldıkları sonuçlarda etkili olduğu gözlemlenmiştir.Bütün bu maliyeti; seçim sonrası elbette ki halkın ödeyeceği aşikardır..

SEÇİMİN SONUÇLARI DOĞRU OKUNMALIDIR

Her ne pahasına olursa olsun seçim kazanmak için yapılan her şey 'mübahtır' anlayışı seçmeni sandıktan soğutmaktadır.%30 seçmenin sandığa gitmemesi,%30 seçmenin ise karma oy kullanması sadece %40 oyun siyasi partilere kullanılması siyasal partilere duyulan güvenin dibe vurduğunu göstermektedir.Bu siyasi partilerimiz tarafından iyi analiz edilmelidir.

KURULACAK HÜKÜMETTEN BEKLENTİLERİMİZ

Memur-Sen siyasetin içine düştüğü kirlilikten kurtarılabilmesi için öncelikle Devleti sahip olduğu kaynakları etkin ve verimli kullanacak;Açık,şeffaf ve dürüstçe yönetecek bir koalisyon hükümeti kurulmasını arzu etmektedir.

Bu Hükümet Liyakat kurallarına göre bir yönetim yapısı oluşturmalıdır.Devlete partizanca istihdamın önü kapatılmalı mevcut yapıyı,verimli çalıştıracak bir sistemi kurmalıdır.Devlet kaynaklarını partizanca kullananlar Devlet yapısı içinde temizlenmeli ve hukuka havale edilmelidir.

Devlet kurumları gelir,gider ve icraatlarını halkın bilgisine sunulmak üzere internet ortamında yayınlamalıdır.Kurumların herbirine iç denetim mekanizması kurulmalıdır.

Bakanlıklar ve Devlet Daireleri partizanlıktan arındırılmalı halkın tümüne eşit hizmet verilmelidir.Bu bağlamda partizanlıktan arındırılmış Kamu Kurumlarında çalışan Kamu gürevlilerine siyaset yapma yasağı kaldırılmalıdır.

İşsizliğin önüne geçmek ve göçü engellemek üzere Devlet arazileri üzerine yatırım yapanlara en az %70 yerli istihdam şartı getirilmelidir.

Devlet bütçesindeki kayıpları önlemek adına kaçak iş ve işgücünün kayıt altına alınması için güçlü denetim mekanizmaları oluşturmalıdır.

Oluşacak koalisyon hükümeti siyasete tekrardan güveni sağlamak adına süratle gerekli reformları yapmalı,seçim ve halk oylaması yasası ve siyasi partiler yasasını ve Anayasayı değiştirmeli ve demokraktikleştirmelidir.

Geçmiş yasama döneminde bir çadır tiyatrosua dönüştürülen Meclis,yeniden saygın bir konuma getirilmelidir.Halk Mecliste oturan,dinleyen,görüş belirten ,öneri yapan vekiller görmek istemektedir.

Meclis iç tüzüğü yeniden gözden geçirilmeli,K.K.T.C ve K.K.T.C halkı için çalışmak üzere vekalet verdiği vekillerin disiplinli çalışmasını beklemektedir.Devamsız vekillerin vekillikleri düşürülmelidir.

Bizler MEMUR-SEN Yönetim Kurulu olarak;

Kurulacak Koalisyon Hükümetinden,resen vergiler altında işyerini kapatmaktan başka çaresi kalmayan esnafı ayağa kaldırmak,yüksek harçlar nedeniyle devletin bütün kurumlarına borçlu olan halkı biraz rahatlatmak adına bir defaya mahsus olmak üzere af uygulayıp halkı rahatlatmak ve fahiş banka faizleri altında inleyen banka mağdurlarını bu ülkede yaşayabilir konuma getirmak üzere reformlar yapmaya çağrıyoruz.

Bizler MEMUR-SEN Yönetim Kurulu olarak bu ülkede ekonomik,sosyal ve siyasal çöküşe dur diyecek güçli bir koalisyon kurulmasından yanayız.Reform Hükümeti kurulmazsa bu ülkede bundan böyle sandığa gidecek seçmen de bulunamayacağını kamuoyunun ve esasen siyasilerin bilgisine sunarız.

Şener ÖZBURAK
Memur-Sen Yönetim Kurulu(a)
Genel Başkan

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER