Cumhurbaşkanı Eroğlu, bayram mesajı yayınladı...

loading
24 Kasım, Salı
£

10.60

9.44

$

7.95

Cumhurbaşkanı Eroğlu, bayram mesajı yayınladı...

Cumhurbaşkanı Eroğlu, bayram mesajı yayınladı...

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, bayram mesajı yayınladı. Mesaj şöyle:

Cumhurbaşkanı Eroğlu, bayram mesajı yayınladı...
A- A A+

"Bayramlarımızın toplumsal yaşantımızda ayrı bir değeri ve önemi vardır.

Bayram, ortak sevinç, coşku, birlik ve beraberlik demektir.

Ramazan Bayramı İslam Alemi'nin yıl içindeki iki kutsal bayramından ilkidir. Bir ay boyunca devam eden orucun ardından yaşanan Şeker Bayramı çok derin anlamlar içerir. Bunlardan en temel olanları insanoğlunun açlık, yokluk, yoksulluk, ızdırap içinde olanın halini anlaması, bilmesi gerekliliğiyle sabretmenin, doğruyu yapmanın önemidir.

Anlayışlı olmak, güzel ve doğru davranışlar sergilemek, sevgi ve saygıya gereken önemi vermek insanoğlu için temeldir. Toplumsal, ailevi, bireysel mutluluğun sırrı da bunlarda aranmalıdır.

Unutulmamalı ki, hepimiz faniyiz ve şairin de belirttiği üzere, "baki kalan bu kubbede hoş bir seda imiş".

Geriye bizimle ilgili olarak kalacak en olumlu şey insanların bizleri güzel anmasıdır. İnsanlığa, devletine, ülkesine, ailesine, arkadaşına, dostuna faydalı olabilen, etrafında olumlu anılan insan en mutlu insandır.

O nedenle Bayram günlerini iyi değerlendirmeli, küskünlüklerimizden, dargınlıklarımızdan kurtulmalıyız.

Aramıza nifak sokmaya çalışanlara, zaman zaman ortaya çıkan küskünlükleri, dargınlıkları sürdürmeye, bunlardan çıkar sağlamay çalışanlara izin vermemeliyiz.

Devletimiz, egemenliğimiz, demokrasimiz yanı sıra milli ve toplumsal birlik beraberliğimiz bizim için büyük önem taşımaktadır.

Yakın zamanda olgun geçen bir milletvekilliği seçim süreci yaşadık. Halkımız iradesini sandığa yansıttı ve yeni bir Meclis tablosu oluştu. Halkın verdiği mesaj ortadadır. Halk hiçbir siyasi partimize tek başına hükümet etme yetkisi vermediğine göre, uzlaşı çağırı yapıyor demektir.

Tüm siyasi partilerimizin bunu gözeterek süratli bir çalışma içerisine gireceğinden, en erken bir zamanda hükümet oluşturulması ile halkın beklentiler doğrultusunda sorunlarının aşılmasına çalışacağından eminim.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde artık yeni bir yapılanmaya ve ileriye doğru hamleye ihtiyaç vardır.

Ekonomimiz sağlam temeller üzerinde kalkınmalı, seçim döneminde hemen hemen tüm partiler tarafından söz verildiği üzere Anayasal değişikliklere gidilmeli, Seçim ve Halk Oylaması Yasası, Siyasal Partiler Yasası, Kamu Reformu gerçekleştirilmeli, bunlar için geniş mutabakat aranmalıdır.

Tüm birikimimle, halkımızın çıkarları doğrultusunda, eğer görüşlerimi sorarlarsa ayrım gözetmeksizin partilerimize yardımcı olmak benim görevimdir.

Önümüzdeki dönemde Kıbrıs konusunda yeni bir hareketlenme bekliyoruz. Eğer Rum komşularımız sözlerinden dönmezlerse Ekim ayında Kıbrıs görüşmelerine kaldığımız yerden devam etmeliyiz. Sil baştan yapma gayreti içine girmek, konunun çözümünü ertelemek ve zamana oynamak anlamına geleceğinden Birleşmiş Milletler buna izin vermemelidir.

Kıbrıs Türk tarafına "Maraş'ı verin de başlayalım, şunu da isteriz, bunu da isteriz" demek de bize göre uzlaşmazlık ve haddini bilmezliktir.

Kıbrıs Türk Halkı, artık Rum tarafının oyunlarından ve onun bu oyunlarına Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği tarafından göz yumulmasından bıkmış, usanmıştır.Kıbrıs Türk Halkı artık izolasyon ve ambargolar altında yaşamak istemiyor. Halkımız, asla kendi, kendini idareden, egemenlik haklarından, toprağından, özgürlüğünden, Anavatan Türkiye'nin etkin ve fiili garantisinden vazgeçmeyeceğini son seçimler dahil her vesile ile ortaya koymuştur.

Biz iyi niyetle masa başında olacağız. Ama bu, Rumlar haklarımızı gasp etmeye devam ederken biz masa başında dirsek çürütecek, halkımızın çıkarları için Anavatan Türkiye ile tam bir uyum ve mutabakat içinde ileri adımlar atmayacağız demek değildir.

Bu duygu ve düşüncelerle herkese, sağlık ve mutluluk içinde kazasız, belasız bir Ramazan Bayramı diler, Mübarek Ramazan Bayramı'nın tüm İslam Alemi'ne, Milletimize,barış ve hayırlar getirmesini, daha adil ve çevre dostu bir Dünya oluşmasına katkı sağlamasını Yüce Allah'tan niyaz ederim.

Sevgi ve saygılarımla."

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER