TAK'ta grev!

loading
13 Ağustos, Perşembe
£

9.57

8.65

$

7.33

TAK'ta grev!

TAK'ta grev!

Türk Ajansı Kıbrıs'ta (TAK) örgütlü Kamu-İş üyeleri, bugün bir günlük greve gitti.

TAK'ta grev!
A- A A+

Türk Ajansı Kıbrıs'ta örgütlü Kamu İşçileri Sendikası (Kamu-İş), yeni müdürün yönetim kurulunun onayı olmadan ve çalışan mağdur edecek şekilde çalışma sistemini değiştirdiği gerekçesiyle bugün ajansta greve gitti.

Grev yerinde konuşma yapan Kamu-İş Genel Başkanı Sami Dilek, TAK Müdürü Hüseyin Yalyalı'ya ve Basın-Sen'e eleştirilerde bulundu.

Öte yandan Dilek, konuyla ilgili bir de basın açıklaması yaptı. Açıklamanın tam metni şöyle:

"Sayın Yeni Müdürün atanması ile TAK AJANSINDA huzurlu çalışma ortamı bozulmuştur. Bu da Sayın Yeni Müdürün, tüm personele ellerini eşit düzeyde uzatmaması, TAK Yasasını olduğu gibi değil de kendi ve TAK da birkaç kişiyi koruma amaçlı kullandığı için ve en önemlisi yasayla tesis edilen hiyerarşik düzeni bozduğundan kaynaklanmaktadır.

Kamu – İş'in buradaki görevi üyelerinin, TAK çalışanlarının haklarını en iyi şekilde korumak ve çalışma ortamını huzurlu bir düzeye ulaştırmak içindir. Bu amaçla da kendisiyle görüşme yapıldı. Sonuç alınamayınca da Tak'ın bağlı olduğu Dışişleri Bakanı Sayın Kutlay Erk ile toplantı yapıldı. Bakanlık ve sendika arasında yapılan toplantıda asgari müşterekte bir mutabakat sağlandı ve Bakanlıkta sorunun çözülmesi için son derece güzel katkılar yaptı. Ancak Sayın Müdür, Dışişleri Bakanının ortaya koyduğu görüşleri reddetti.

Kamu – İş Sendikası, sorumluluğunu idrak eden bir sendikadır. Dün Kamu – İş'i ziyarete gelen Sayın Bakan, tekrardan TAK çalışanlarının sorunlarını çözmek için, bir çaba daha harcadı ve TAK Müdürüne huzur ortamını sağlaması için talimatta bulundu. Ancak Sayın Müdür bu talimata da uymadı ve alışılmış tavırlarını personel üzerinde devam etme kararlığını bir kez daha gösterdi.

Sayın Müdürün ve bir sendikanın, elindeki yalan yanlış belgelerle, TAK Ajansını özveriyle bugünlere taşıyan personeli, bu eylemleri ek mesai almak için yaptıkları suçlamalarını ortaya koymaktadır. Bu tamamıyla asılsızdır ve yanlıştır.

Personel, çalıştığı yerde, huzur, iyi bir ortam ister. Asların, üstlerin yasada olduğu gibi olmasını ister. Hiyerarşik düzenin tesisini ister. Bir iki personeli baş tacı edip diğerlerine hayvan muamelesi yapılmasını istemez. Personel sendika kökenli bir Müdürün demokratik olmasını ister. Personele antidemokratik yöntemlerle yaklaşmasını istemez.

Basın-Sen, Kamu-İş'in TAK çalışanlarıyla haklı mücadelesini "3-5 kişinin ek mesai sorunu" şeklinde küçümseyerek, müdürün yaptıklarını ört bas etmeye çalışıyor. Müdür muavini ve amirleri devre dışı bırakarak, Basın-Sen üyesi 3-5 kişiyi amir konumuna getiren müdürün de bir zamanlar bu sendikanın bir üyesi olması tesadüf değil herhalde.

Basın Sen Genel Başkanı Kemal Darbaz, grev sırasında iş başında olan personel sayısının bir elin parmaklarını geçmediğini ve servis edilen haber sayısının ne kadar az olduğunu farkında değil sanırım.

Basın-Sen'in, personelin ısrarıyla ajansa giren ve kısa sürede yetkili sendika konumuna gelen Kamu-İş'e yönelik düşmanca tutumu yeni değil. BRT'den çok TAK'ta mesai harcadığı ve ajans yönetimiyle ilgili kararların alınmasında Yalyalı'ya katkı koyduğu herkes tarafından bilinen Darbaz'ın, müdür ile birlikte Kamu-İş üye ve ailelerine istifa edip, Basın-Sen'e geçmeleri için baskı uyguladığını biliyoruz.

Basın-Sen'in son icraatı ise, Kamu-İş'in bir süreden beridir TAK'ta verdiği mücadeleyi baltalamak için komite kurmak oldu. Bu komitenin, kapı kapı siyasileri dolaşıp greve giden personele çamur atacağını, Yalyalı'ya sahip çıkacağını tahmin etmek zor değil. Personelin yasal hak ve yetkilerini, Dışişleri Bakanı'nın talimatlarını tanımayan bir müdüre sahip çıkmak, ne zamandan beri sendikanın görevleri arasında yer almaktadır?

Kamu-İş olarak, Basın-Sen'e, bir emekçi sendikası olduğunu bir kere daha hatırlatmayı görev biliyoruz. Kamu-İş'i eleştirecek ya da savunduklarını eleştirecek merci bir başka sendika olamaz. Kamu-İş'in yaptıklarını beğenmese de Basın-Sen, bir sendika olarak sessiz kalıp, saygı göstermek zorunda.

Basın-Sen üyelerinden de basın çalışanlarının sorunları dururken bir işveren sendikası gibi hareket eden sendikalarına sahip çıkmalarını ve Darbaz'â görevini hatırlatmalarını bekliyoruz.

Bayram arifesinde eylem uygulamaktayız. Şimdiden tüm çalışanların, halkımızın Ramazan Bayramını kutlar, eylemlerimizin başarılı olacağı temennisiyle hepinize iyi yarınlar ve gelecekler dilerim."

Sami DİLEK
(Genel Başkan)

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER