İÇ HABERLER
okuma süresi: 3 dak.

Posedion Gençlik Kültür ve Sanat Merkezi "Rojavaya Destek Eylemi" düzenledi

Posedion Gençlik Kültür ve Sanat Merkezi "Rojavaya Destek Eylemi" düzenledi

Posedion Gençlik Kültür ve Sanat Merkezi, düzenlediği "Rojavaya Destek Eylemi"nde bir de basın bildirisi yayınladı. Basın bildirisinin tam metni şöyle:

Yayın Tarihi: 08/08/13 10:29
okuma süresi: 3 dak.
Posedion Gençlik Kültür ve Sanat Merkezi "Rojavaya Destek Eylemi" düzenledi
A- A A+

"Rojava ve Hiroşimada yaşamını yitirenlerin ve tüm özgürlük şehitleri adına sizleri bir dakikalık saygı duruşuna davet ediyorum.

Yüzlerce yılldır halkımız üzerinde süren katliam ve inkar siyasetine karsşı halkımız Kurdistanın dört bir parçasında direnmekte kararlıdır. Meşru savunma temelinde gelişen direniş bu gün Rojavadaki (Batı Kurdistan) gelişen devlet ve çetecilerin terörüne karşın halkın kendi öz gücüne dayalı direnişi büyüktür. Dış güçler ile ilişkide olan El-Kaide destekli El-Nusra gibi çeteci sılahlı terör estiren örgütler, halkın canına, malına kast ediyor. Özellikle sivil Kadın, ve Çocuklar gibi savunmasız insanlara vahşice saldırılarını sürdüyorlar. Sözde din maskesiyle yapılan bu saldırılar dış güçler tarafından da destekleniyor.

Türkiye, Mısır, ABD, Katar, Sudi Arabistan gibi daha bir çok devlet, orta doğunun şekilenmesinde kendi çıkar ve menfatlleri için bu marjinal, şöven milliyetçi güçleri destekliyor. Bu tutumlarını kınıyor ve derhal vazgeçmeleri gerektiğini dile getiriyoruz. Rojava Devrimi uzun soluklu bir mücadeledir. Yıllar önce devletin Kobanide halkın tarlarına el koyması ve halkın bu karşı direnmesi, bugünkü örgütlü güçün oluşmasında ön hazırlık niteliğinde olmuştur. Rojavada katliamlar ve saldırılar devam ediyor. Halkın kendi çabasıyla kurduğu Halk Savunma birlikleri, meşru savunma temelinde kendini koruyor. Eğer saldırı olmazsa her hangi bir şekilde hiç kimseye müdehale etmeyeceğini belirtiyor.

Rojavada bu gün Kürt, Arab, Fars, Türkmen, Ermeni, Suryani, Müslüman ve Gayri Müslümlerle beraber orada yaşan, bütün dinler ve halkların özgürce kendini ifade edebildiği, özgür demokratik bir yapı gün be gün Rojava halkı tarafından inşaa edilmektedir. Buna tahümül edemeyen El-Kaidenin El-Nusra kolu Rojavaya vahşice saldırmakta ve sivillere karşı katliamlar gerçekleştirmektedir.

Bunca zulme ve katliama karşın Rojavaya komşu olan Federal Kurdistanın kapatmış olduğu sınır kapılarını açmasını, insani yardımların geçişinin sağlaması ve El-Nusra vb. diğer çeteci grublara karşı açık bir şekilde tavır geliştirmesi gerektiğini belirtiyoruz.

Rojavada halkın öz gücü ile demokratik temelde inşa etmeye çalıştığı yapının, Kıbrısın Kuzeyi ve Güneyinde de yaşayan tüm halklara bir umut olmasını diliyoruz.

Yaşımını yetirşinin 5. yılında Kürd müziğine değerli çalışmaları ile büyük katkılar sağlayan Aram Tigranı, Şairliği ve Şiirleriyle gönüllerimizi feth ededen Şerko Bêkesi anıyoruz.

Kahrolsun Faşizim...!
Yaşasın Rojava Dirinişi...
Yaşasın Halkların Kardeşliği...
Demokratik Bir Suriye, Özgür bir Rojava"

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.