Toparlanıyoruz Uyardı: Sadece seçim sistemi değişikliği yetmez"

loading
5 Haziran, Cuma
£

8.53

7.67

$

6.75

Toparlanıyoruz Uyardı: Sadece seçim sistemi değişikliği yetmez"

Toparlanıyoruz Uyardı: Sadece seçim sistemi değişikliği yetmez"

Toparlanıyoruz Hareketi lideri Kudret Özersay, yeni dönemde sadece seçim sistemi değişikliğinin yaşanan sorunların giderilmesi için yeterli olamayacağını siyasi partilerin kendi içlerinde demokratik süreçlerin çalışmasını sağlayacak düzenlemelerin de bir ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Toparlanıyoruz Uyardı: Sadece seçim sistemi değişikliği yetmez"
banner
A- A A+

Özersay ayrıca ihtiyacın sadece hukuksal düzenleme yapmak değil, kuralların fiilen uygulanmasını sağlamak olduğuna da dikkat çekerek bu konularda Toparlanıyoruz Hareketinin işbirliği yapmaya hazır olduğunu duyurdu. Özersay'ın sosyal medya ortamında yaptığı açıklama şöyle:

"Seçim sisteminde değişikliğe gidilmesi tek başına sorunlarımızı çözmeye yetmeyecektir, hatta Siyasi Partiler yasası dikkatlice ele alınıp yenilenmezse sadece seçim sistemi değişikliği hiç bir sonuç doğurmayabilir.

Siyasi partilerin şu anda var olan ama uygulanmayan mali denetimlerini etkili şekilde hayata geçirecek profesyonel ve şeffaf bir sistem + siyasi partilerin üyelik sisteminde bireylerin tek bir partiye üye olmasını zorunlu kılan adımların atılması ve aksi durumun cezalandırılması + seçimlerde aday olacak kişilerin parti içinde demokratik ve katılımcı süreçler sonucunda belirlenmesini sağlayacak asgari standartlar getirilmesi + partilere, kendi üyeleri olmayan bireyleri aday yapma imkanı veren kontenjan sınırlamarının siyasi partilerce yasadaki boşluktan yararlanılıp suistimal edilmesinin önüne geçilmesi + siyasi parti tüzüklerinin yasaya uygunluğunun etkili şekilde denetimi ve uyumsuzluklara izin vermeyecek zamanında müdahalelerin yapılması (UBP kurultayında karmaşaya neden olan muğlak hükümler veya bazı parti tüzüklerinde yasadaki kontenjan sınırlamasına aykırı adım atma imkanı veren maddeler) + siyasi partilerin medya ile ilişkilerini demokratik standartlar temelinde düzenleyecek tedbirlerin alınması + seçim sonuçlarının açıklanmasında tek ve resmi TV kanalı düşünülerek yapılan düzenlemelerin güncellenmesi ve dahası ın tartışılarak hayata geçirilmesi ŞART.

Seçim sistemi konusunda TEK BÖLGE konusunda genel bir uzlaşı var gibi görünüyor ancak bu türden bir sistemin özellikle medya-siyaset ilişkilerinin iyice yozlaşmasına neen olmasından haklı olarak endişe duyanlar var (örneğin: Dr Gürdal Hüdaoğlu). bu ve olası diğer sakıncaları dikkatlice tartışmalıyız. Mevcut sistemde bağımsız adayların maruz bırakıldıkları aşırı dezavantajlı durum ile seçim barajı gözden geçirilebilir diye düşünüyorum.

Yukarıdaki hususlardan DAHA DA ÖNEMLİ bir başka nokta ise şu: yapılacak hukuksal düzenlemeler, UYGULANMASI SAĞLANAMAZSA tek başına hiç bir şey ifade etmez. Örneğin şu anda siyasi partiler yasası da yer alan bazı maddeler uygulanmıyor, uygulamaya a ise ceza verilmiyor.

Toparlanıyoruz Hareketi bir süre önce seçim sistemimizi ve bugüne değin yapılmış olan değişiklik önerilerinin tartışdığı toplantılar yapmıştı. Yeni dönemde siyasi partilerde sivil toplum ile işbirliği yapma ve bu konuları ele alma iradesi olursa, biz olumlu katkı koymaya hazır olacağız..."

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER