KSP: "Çalışma Bakanlığından şeffaflık bekliyoruz!"

loading
27 Mayıs, Çarşamba
£

8.25

7.40

$

6.78

KSP: "Çalışma Bakanlığından şeffaflık bekliyoruz!"

KSP: "Çalışma Bakanlığından şeffaflık bekliyoruz!"

Kıbrıs Sosyalist Parti yaptığı açıklama ile geçtiğimiz hafta yaşanan iş kazaları ve Çalışma Bakanlığı'nın tutumunu değerlendirdi. Genel Sekreter Mehemet Birinci imzalı açıklama şöyle:

KSP: "Çalışma Bakanlığından şeffaflık bekliyoruz!"
banner
A- A A+

Geçtiğimiz hafta içinde Kuzey Kıbrıs'ta, ağır yaralanmalarla sonuçlanan iki iş kazası yaşandı. Bu kazalarda Suriyeli Ahmad Khalüsa ile Vietnamlı Chan Senvars isimli 2 işçi ağır yaralandı! Yakın geçmişte ölümle sonuçlanan iş kazalarına da tanıklık ettik. Ama bu kazaların hiçbirinden sonra ihmalden dolayı herhangi birinin sorumlu tutulduğunu ve yargıya götürüldüğünü işitmedik. İş kazalarına karşı somut önlemler alındığına da tanık olmadık!

Kuzey Kıbrıs'ta "İş Sağlığı ve Güvenliği" adında bir yasa var. Çalışma Bakanı'ndan derhal bu yasanın uygulamada olup olmadığı hakkında bilgi talep ediyoruz. Bu yasada belirtilen önlemlerin işyerleri tarafından alındığı denetleniyor mu? Denetimler yapılıyorsa kimler tarafindan ve hangi sıklıkta yapılmaktadır. Çalışma bakanına soruyor ve açıklama bekliyoruz: Son 5 yılda meydana gelen iş kazalarının nedenleri incelendi mi? İncelenmişse, bulgular neden şeffaf bir şekilde sendikalar ve kamuoyu ile paylaşılmıyor?

Geçen hafta Mağusa Limanı ve Haspolat`ta bir inşaatta meydana gelen kazalarda ağır yaralanan yabancı uyruklu işçiler hangi koşullarda çalıştırılıyorlardı? Sigortaları var mıydı? İş yerlerinde muhtemel iş kazalarına karşı gerekli güvenlik önlemleri alınmış mıydı? Bu iş kazaları çalışma bakanlığı tarafından incelenerek nedenleri tesbit edildi mi? Varsa sorumluların cezalandırılmaları için önlem alındı mı?

Ülkemizde çalışanların sendikalarda örgütlenmesi anayasal bir haktır. Bu hakkın özel sektörde neredeyse bir iş yeri hariç uygulanmadığına tanık oluyoruz. Özel sektörde sendikalaşmaya kalkışan çalışanların işlerine son veriliyor. Bu anayasal hakkın uygulanması için Çalışma Bakanlığı neden önlem almamaktadır? İşçilerini sendikasız çalıştıran işyerlerine yasa gereği yaptırım uygulanması gerekmez mi? KKTC devleti kendi yaptığı yasaları ciğnemekte ısrar edecek mi? KKTC meclisi, hiç değilse işçilerin anayasal hakları çerçevesinde sendikalaşabilmeleri konusunda olsun icazeti kırarak özel sektörün örgütlenmesi için adım atma kararlılığını gösterebilir mi?

Tüm bu sorularımıza Çalışma Bakanlığı'ndan yanıt beklerken, Kuzey Kıbrıs'ta örgütlü tüm sendikalardan da iş kazalarına ve özel sektör çalışanlarının sendikalaşması önündeki engellerin kaldırılmasına yönelik olarak mücadelelerini artırmalarını bekliyoruz.

İşçi sınıfının birliğinden doğacak gücün karşısında hiçbir güç duramaz.

Birliğimiz Gücümüzdür!

Sendikal örgutlenme hakkımızdır! Sınıfsal çıkarlarımızı korumak, iş yerlerindeki tehlikelere karşı hayatımızı korumak için örgütlü mücadeleye dört elle sarılmalıyız, sendikalarda örgütlenmeliyiz!

Mehmet Birinci

KSP Genel Sekreteri

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER