Bora: "Kemal Şemiler, fedakâr, özverili ve cesur bir dava adamıydı"

loading
3 Ağustos, Pazartesi
£

9.12

8.21

$

6.98

Bora: "Kemal Şemiler, fedakâr, özverili ve cesur bir dava adamıydı"

Bora: "Kemal Şemiler, fedakâr, özverili ve cesur bir dava adamıydı"

Lefkoşa Sancağı Serdarı merhum Kemal Şemiler, ölümünün 41'inci yıldönümü nedeniyle bugün Lefkoşa Mezarlığı'ndaki kabri başında anıldı.

Bora: "Kemal Şemiler, fedakâr, özverili ve cesur bir dava adamıydı"
A- A A+

Şemiler için düzenlenen anma törenine, ailesi, yakınları, Kıbrıs Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT) Mücahitler Derneği ile Şehit Aileleri ve Malül Gaziler Derneği yetkilileri katıldı.

Anma töreninde, bir din görevlisi Kemal Şemiler'in kabri başında dua okudu. Dernek yetkileri kabre çiçek bıraktı.

"LEFKOŞA'NIN 2'NCİ SERDARIYDI... ULUSAL DAVAMIZDA ÖNCÜLÜK ETTİ"

Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği Başkanı Yılmaz Bora, burada yaptığı konuşmada, Kemal Şemiler'in Kıbrıslı Türklerin ulusal davasına büyük katkıda bulunduğunu anımsattı.

Şemiler'in, Lefkoşa'nın 2'nci Serdarı olduğunu hatırlatan Yılmaz Bora, " Kemal Şemiler, fedakâr, özverili ve cesur bir dava adamıydı" dedi.

Kemal Şemiler'in uzun yıllar Çetinkaya Türk Spor Kulübü'nün başkanlığını yaptığını da hatırlatan Bora, kulübün o yıllarda Kıbrıslı Türkler için önemine değindi.

Kulübün kazandığı şampiyonlukları anımsatan Yılmaz Bora, "Çetinkaya Türk Spor Kulübü o yıllarda iftihar kaynağımız, yol göstericimizdi. Böyle bir kulübün başkanlığını yapan Kemal Şemiler, ulusal davamıza da öncülük etti" dedi.

Bora, Kemal Şemiler'in TMT'nin Çetinkaya, Gençlik Gücü, Küçük Kaymaklı ve Yeni Cami Türk Spor Kulüplerinin içerisinde örgütlenmesine destek verdiğini dile getirerek, "Kulüpler Lefkoşa'nın müdafaasında aşılmaz kale olmuştu" ifadesine yer verdi.

Bora, Kemal Şemiler'in, ulusal davayı seslendirmek için kurulan Bayrak Radyosu'ndan 25 Aralık 1963 sabahı, Lefkoşa Sancağı Serdarı olarak, "Bayrak, Bayrak, Bayrak" diyerek halka seslendiğini anımsatarak, milli şuurun bu sayede canlandırıldığını anlattı.

"TÜM CESARETİ İLE LEFKOŞA'NIN SERDARLIĞINI ÜSTLENDİ"

Şemiler'in TMT'deki rolünün unutulmaz olduğunu dile getiren Yılmaz Bora, "Kemal Şemiler tüm cesareti ile Lefkoşa'nın serdarlığını üstlendi ve birçok önemli görevi yerine getirdi" dedi.

Bora, o yıllarda Kıbrıslı serdarların toplumdaki rolüne de dikkat çekti.

Yılmaz Bora, Kemal Şemiler'in 1965'te TMT'deki görevinden ayrıldığını ve Türk Postaları Genel Müdürlüğü'ne atandığını söyledi.

Bora, Şemiler'in 1972 yılında kansere yenik düştüğünü anımsattı.

Kıbrıslı Türklerin ulusal dava uğruna verdikleri mücadeleyi genç nesillere anlatmanın görevleri olduğunu dile getiren Yılmaz Bora, "Ne devletimizden ne de Anavatan Türkiye'den vazgeçmeyiz" dedi.

Kıbrıs sorununa da değinen Yılmaz Bora, görüşmelerden umutlu olmadıklarını, KKTC'nin varlığının Kıbrıslı Türklere güven verdiğini dile getirdi.

Bora, "Anavatan Türkiye bizi tanıyorsa ve yanımızdaysa yarınlar daha mutlu olacak. Ülkedeki iç sıkıntılar da elbet çözülecek" ifadesine yer verdi.

Yılmaz Bora'nın konuşmasının ardından Kemal Şemiler'in torunu Kemal Ataman da söz alarak, anma törenine katılanlara teşekkür etti.

KEMAL ŞEMİLER KİMDİR?

Kemal Şemiler, 1917'de Emine ve Mehmet Şemiler'in 7 çocuğunun en büyüğü olarak Yeşilköy'de doğdu. Larnaka'daki Amerikan Akademi'den mezun olarak Posta Dairesi'nde işe başladı. Postadaki hizmetlerinden ötürü Türk Postaları Genel Müdürlüğü'ne atandı.

1958 - 65 yılları arasında TMT Lefkoşa Sancağı Serdarı olarak birçok görev üstlendi. 1957'den ölüm tarihi olan 1972'ye kadar Çetinkaya Türk Spor Kulübü'nün başkanlığını yaptı.10 Ağustos 1972'de, 55 yaşındayken hayatını kaybetti.

TAK

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER