İÇ HABERLER
okuma süresi: 6 dak.

Bakanlar Kurulu'ndan sağlıkta dev adımlar

Bakanlar Kurulu'ndan sağlıkta dev adımlar

Bakanlar Kurulu bugünkü toplantısında, sağlık konusunda yeni kararlara imza atacak. Devlet Laboratuvarı'na sentetik kannabioid türlerinin analizini yapacak bir cihaz alımı için onay vermeye hazırlanan Bakanlar Kurulu, tarım ilaçlarının reçeteyle satılması için de genelge yayımlayacak. Teknecik Elektrik Santrali'nde bundan sonra halk sağlığına zarar vermeyen yüzde 1 kükürt dioksit ihtiva eden yakıt kullanılması için düğmeye basan Bakanlar Kurulu, halkın malı olan paljlar konusunda da yeni kararlar üretecek.

Yayın Tarihi: 14/08/13 11:38
okuma süresi: 6 dak.
Bakanlar Kurulu'ndan sağlıkta dev adımlar
A- A A+

Kıbrıs Postası

Başbakan Sibel Siber başkanlığında bugün saat 11.00'de toplanan Bakanlar Kurulu'nun gündeminde halk sağlığı ağırlıklı olarak yer alıyor.

Başbakan Sibel Siber toplantı öncesinde yaptığı açıklamada, Kalecik'te meydana gelen petrol felaketinin yarattığı çevre tahribatı ve bunun halk sağlığına etkileri konusunda bir önceki toplantı önceisnde yaptığı açıklamaları yineleyerek, plajların temiz olduğunu vurguladı.

18 Temmuz -12 Ağustos tarihleri arasında plajlardan ve içme sularından alınan 79 örneğin Devlet Laboratuvarı'nda yapılan analizleri sonucunda,suda yüzde 0.01 oranında PAH bulunduğunu ve bunun halk sağlığı açısından hiçbir tehlike içermediğini bildiren Başbakan Siber, dün Tabipler Birliği ve Tıp-İş yetkilileriyle yaptıkları görüşmede bu konuda ortak bir görüşe varıldığını kaydetti.

Başbakan Siber, denizlerde yapılan mikrobiyolojik araştırmalar sonucunda da, koli oranının sıfır çıktığının altını çizerek, "Gurur duyalım, özellikle Mağusa bölgesinin pırıl pırıl plajları var. Dünyanın en temiz plajlarıdır. Koli sıfır çıktı. Kabul edilebilir limit 250. Girne bölgesi de çok temiz" dedi.

PESTİSİTE GEÇİT YOK

Siber halk sağlığını ilgilendiren bir başka konuda daha Bakanlar Kurulu'nun yeni bir karar üreteceğinin haberini de verdi.

Devlet Laboratuvarı'nda yapılan pestisit analizi sonuçlarına dikkati çeken Siber, kimyasal tarım ilaçları olan pesitisitlerin doğru kullanılmadığının saptanması üzerine, tarım ilaçlarının reçeteyle satılmasını öngören bir genelge yayımlanacağını açıkladı.

"Maalesef bu zehirler doğru kullanılmıyor, denetim altında değil... Biz diyoruz ki tarladan sofraya sağlıklı gıda" şeklinde konuşan Siber, pestisit konusunda alınacak önlemlerle tarım ialçları satan yerlerin denetleneceğini, tarım ilacının reçeteye bağlanacağını, alınacak tüm önlemler ve uygulamalara rağmen ürününde limit üstünde pestisit saptanan üreticinin ise ifşa edileceğini kaydetti.

Siber, Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar (GDO) konusunda da GDO tesbiti yapan cihazın alımı için ihaleye çıkıldığının altını çizdi.

İDRARDAN UYUŞTURUCU TESBİTİ

Siber, bonzai gibi sentetik kannabioid türü uyuşturucu kullanımının idrar ve kan örnekleriyle tesbitinin yapılmasını sağlayan 250 bin Dolar değerindeki bir cihazın Devlet Laboratuvarı'na alımı konusunun da bugün Bakanlar Kurulu'nda onaylanacağını bildirdi.

Siber, alınacak olan cihazla aynı zamanda ilaç kalıntılarının analizlerinin de yapılabileceğinin altını çizdi.

TEKNECİK'E YENİ YAKIT

Siber, yapılan araştırmalar sonucunda, Teknecik Elektrik Santrali'nin yakıt türünün değiştirilmesi ve yüzde 1 kükürt dioksit ihtiva edden bir yakıta geçilmesi konusunda karar alınacağını da bildirdi.

MÜZE MÜJDESİ

Siber, Vakıflar İdaresi'nden gelen uygunluk raporu ışığında, Eti Binası ve civarına bir Çağdaş Sanat Müzesi yapılması konusunda önemli bir adım atıldığının müjdesini de verdi.

Siber, Merkezi Ticaret Bölgesi olarak öngörülen bölgeye bir müze yapılmasını uygun bulduğunu bildiren Vakıflar İdaresi'ne halk ve sanatçılar adına teşekkür etti.

YANGIN HELİKOPTERİ

Siber, yangın helikopteri konusunu da yeniden gündeme getirdi.

Yangın helikopterinin sadece aylık bakımının 50 bin Dolar olduğunu vurgulayan Siber, kiralama konusunun da fizibil olmadığını, bu nedenle de Bakanlar Kurulu'nun bir helikopter satın alınarak konuşlandırılması ı ve KKTC'li bir pilotun eğitilmesi ile Türkiye'nin Adana bölgesindeki bir helikopterin yaz ayları için KKTC'de konuşlandırılması konularını görüştüğünü kaydetti.

Siber, bu konuda Türkiye Tarım Bakanlığı'yla da çalışmalar yapıldığını ve konunun en kısa sürede sonuçlandırılacağını söyledi.

HALKIN PLAJLARI HALKA AÇILACAK

Siber, Anayasa'da da beliritldiği üzere plajların halkın malı olduğunu vurgulayarak, plajların imara açılmaması ve de kiralanmaması gerektiğini söyledi.

Bir üniversiteye çevre durum raporları hazırlatılması gerketiğini da ifade eden Siber, "Bu küçük ülkemiz iyi bir imar ve çevre planıyla cennetliğini yüzyıllarca sürdürüebilir aksi halde bu gidişle bu güzel adayı gelecek nesillere bırakamayız" dedi.
Bundan sonra otel izni verilirken, halkın plajlara ulaşımının sağlanmasının da yasal zorunluluk haline gelmesi için çalışmalar yapıldığını kaydeden Siber, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı'nın da plaj sayısının artırılması için çalışmalar yaptığını bildirdi.

Siber, bunun yanı sıra plajlardaki can güvenliğinin sağlanması içni de çalışma başlatıldığını vurguladı.

AKINCILARA YOL MÜJDESİ

Siber, Akıncılar Köyü'ne ulaşım sorununun çözüleceğinin, Lefkoşa-Akıncılar güzergahının, Lefkoşa-Haspolat Arıtma Tesisi-Akıncılar yönünde açılacak yeni bir yolla sağlanacağının müjdesini de verdi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.