CTP-BG Milletvekili Derya, BirGün Gazetesi'ne konuştu!

loading
1 Haziran, Pazartesi
£

8.41

7.57

$

6.81

CTP-BG Milletvekili Derya, BirGün Gazetesi'ne konuştu!

CTP-BG Milletvekili Derya, BirGün Gazetesi'ne konuştu!

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler Milletvekili Doğuş Derya, Türkiye'de yayımlanan BirGün Gazetesi'ne konuştu.

CTP-BG Milletvekili Derya, BirGün Gazetesi'ne konuştu!
banner
A- A A+

Kuzey Kıbrıs'ta geçtiğimiz günlerde yapılan seçimler sonunda milletvekili seçilen ve Meclis'teki yemin töreninde bir ilke imza atarak ataerkil bulduğu resmi yemin yerine alternatif yeminini kürsüden okuyan Doğuş Derya, BirGün'e konuştu.

Mecliste ettiği yeminin her şeyden önce insanın vicdani ve etik konumlanışı içerisinden yerine getirdiği bir edim olduğuna vurgu yapan Derya, "Benim vicdani ve etik konumlanışım, insan hak ve özgürlüklerinin kutsiyetine dayanan, insana insan olduğu için değer veren, her türlü ayrımcılığa ve sömürüye karşı olan, barış ve uzlaşı kültürünün yaşamlarımızda kök salması umudu üzerine biçimlenen bir konumlanıştır.

Yazdığım yemin de, insan hak ve özgürlüklerinin her düzeyde yaşam bulması için uğraşacağımı ifade eden, ayrımcılığa maruz kalan birçok sosyal gruba görünürlük kazandırmak isteyen bir vicdanın sesidir" dedi.??

TOTALİTER ANLAYIŞIN HEDEFİYİM?

CTP Milletvekili Derya, Meclis'te ettiği yeminin ardından muhalefetten gelen yoğun eleştirileri ise "Devletlerin insanlar için olduğunu, adalet, eşitlik, özgürlük gözetmeyen ve kamusal fayda gütmeyen bir devlet anlayışının aslında "totaliter" bir anlayış olduğunu görmeyenler elbette tepki gösterecektir. Kıbrıs ülkesinde yaşayan insanlar olarak demokrasiye ve adalete uzun süredir özlem duyuyoruz. Bu özlemi ifade eden, hakkaniyet ve eşitlik talep eden her konumlanış totaliter düşüncenin hedefi olur" şeklinde yorumladı.??

TÜRKİYELİ VEKİLLER ARAMADI?

Mecliste ettiği yeminin ardından halktan büyük destek gördüğünü söyleyen CTP Milletvekili Derya, kendisini Kuzey Kıbrıs'tan ve Türkiye'den herhangi bir kadın vekilin destek için aramadığını da bildirdi.??

***

??Yemin farkı!?? Resmi yemin:

"Devletin varlığını ve bağımsızlığını, yurdun ve halkın bölünmez bütünlüğünü, halkın kayıtsız şartsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti ve Atatürk ilkelerine bağlı kalacağıma; halkımın refah ve mutluluğu için çalışacağıma; her yurttaşın insan haklarından ve temel hak ve özgürlüklerden yararlanması ülküsünden ve Anayasaya bağlılıktan ayrılmayacağıma; namusum ve şerefim üzerine and içerim."??

CTP Milletvekili Doğuş Derya'nın okuduğu yemin:

"Kıbrıs ülkesinde yaşayan her bireyin dili, dini, ırkı, doğum yeri, sınıfı, yaşı fiziksel durumu, cinsiyeti veya cinsel yönelimi dolayısıyla ayrımcılığa maruz kalmaması için çalışacağıma, emeğin sömürülmediği, adil ve eşit bir düzen yaratmak için uğraşacağıma, çatışma ve şiddet kültürünün yerine barış ve uzlaşı değerlerinin yerleşmesi için çaba göstereceğime, demokrasi, sosyal hukuk devleti ilkeleri ve insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağıma; federal bir Kıbrıs kurma ülküsünden vaz geçmeyeceğime insanlık onurum üzerine ant içerim."

SEMİH GÜVEN?? - BirGün

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER