Nami: "Eğilim DP-UG'den yana"

loading
13 Ağustos, Perşembe
£

9.57

8.66

$

7.33

Nami: "Eğilim DP-UG'den yana"

Nami: "Eğilim DP-UG'den yana"

Koalisyon konusunda genel eğilimin DP-UG'den yana şekillendiğini belirten CTP-BG Milletvekili Özdil Nami, anlaşılması gereken noktayı da açıkladı: ??

Nami: "Eğilim DP-UG'den yana"
A- A A+

Siyasi partiler koalisyon görüşmelerine başladı. Cumhurbaşkanlığı'nda gerçekleştirilen görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, hükümeti kurma yetkisinin Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler'e verebileceğinin sinyallerini vermişti. Konuk olduğu Günaydın Ada programında Cumhurbaşkanlığı'ndaki görüşmeyi anlatan CTP Milletvekili Özdil Nami, Cumhurbaşkanı'nın açıklamasında da olduğu gibi yetkiyi kendi partilerine vereceği yönünde bir eğilim algıladığını söyledi.

??MATEMATİKSEL OLARAK 3 PARTİ KOALİSYON KURABİLİR:

?"Sayın Cumhurbaşkanı ile görüşmemizde oldukça yapıcı bir hava sezinledik" diyen Nami, Eroğlu'nun yaptığı açıklamada da hükümeti kurma görevini verme noktasında CTP'ye daha yakın olduğunu ifade ettiğini hatırlattı. Yine de basına yapılan açıklamada diğer tüm partilerin uzlaşması halinde bunu da değerlendirebileceğini ifade eden Cumhurbaşkanı'nın açıklamalarını çok yadırgamadığını da vurgulayan Nami; "Matematiksel olarak bu da mümkündür"dedi.

?EĞİLİM DP-UG'DEN YANA: ?

Parti içerisinde genel olarak koalisyon eğiliminin DP- UG'den yana olduğunu söyleyen Nami, bu birlikteliğin olması için DP – UG'nin de çok isteklerinin olmaması gerektiğini belirtti. Kendileri için önemli olanın programlarını uygulayabilecekleri ve aynı zamanda kalıcı ve istikrarlı bir hükümeti oluşturmak olduğunu vurgulayan Nami; "Bu noktada koalisyon kuracağımız partinin uç isteklerinin olmaması önemli aksi takdirde diğer senaryolar da gündeme gelebilir"dedi. Teknokrat hükümet konusunda partinin duruşunu da açıklayan Nami; CTP'nin teknokrat bir hükümet kurmaktan yana bir hedefi olmadığını söyledi. ?

TALAT'IN AÇIKLAMALARI ŞAHSİ GÖRÜŞLERİDİR: ?

İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın koalisyon konusundaki açıklamalarını da değerlendiren Nami, Talat'a saygının büyük olduğunu ancak son sözü söyleme yetkisinin parti kurullarında olduğunu hatırlattı. Nami; "Ben Sayın Talat'ın açıklamalarını daha çok kendisinin siyasi görüşleri ve öngörüleri olarak görüyorum. Kendisine çok saygı duyuyoruz ama neticede parti yetkili organları vasıtasıyla kararları üretir"dedi. ?

CTP'DE BİR MİKTAR DEĞİŞİM OLDU: ?

CTP eski Milletvekili Sonay Adem'in parti içerisinde bir karma oy çetesi yaratıldığı yönündeki iddialarını da değerlendiren Nami, bu iddialar için bir komite kurulduğunu belirtti. Cumhuriyetçi Türk Partisi'nde geleneğin değiştiği yönündeki iddialara da yanıt veren Nami; "Her parti geçmişte neyse gelecekte de aynı kalamaz. Geçmişte CTP'nin vekil sayısı azdı şimdi daha kitlesel bir parti oldu. Hitap ettiği kitle genişledi o yüzden daha küçük bir siyasi oluşumun disiplin yapısı ve duruşuyla genele yayılan bir partinin duruşunun aynı olmasını beklemek mümkün olmaz. Elbette bir miktar değişim olmuştur"dedi. ??

AYRI KUTU: ?MÜZAKERELERE YENİ BİR FORMAT LAZIM ?

Kıbrıs sorunu ve Rum basınında Maraş'la ilgili yer alan iddiaları da değerlendiren Nami, Maraş konusunda bir gelişmenin yaşanmayacağını düşündüğünü belirtti. Bu konuda Rum tarafında da siyasi partilerin görüş ayrılıkları yaşadığına dikkat çeken Nami, uzun dönem içinse bir değişmenin yaşanmasının kaçınılmaz olduğunu belirtti. Nami; "Müzakereler için yeni bir format gerekli ben bunun olacağına inanıyorum buna ihtiyaç var. Biz de CTP olarak bunu sağlayacağız"dedi.

StarKıbrıs

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER