Akademi Kıbrıs'tan BM'ye kara mektup

loading
5 Ağustos, Çarşamba
£

9.21

8.30

$

7.02

Akademi Kıbrıs'tan BM'ye kara mektup

Akademi Kıbrıs'tan BM'ye kara mektup

Akademi Kıbrıs Gelişim Platformu, Mısırda ki olaylara sessiz kalan BM Genel Sekreteri Ban'a kara mektup gönderdi.

Akademi Kıbrıs'tan BM'ye kara mektup
A- A A+

Akademi Kıbrıs Koordinatörü Adem KOÇ'un imzasıyla gönderilen mektupta şunlara değinildi.

Mısır'daki yönetimin masum insanlara yaptığı katliamların insanlık suçu olduğunu söyleyen Adem KOÇ "Mısır'da ilgili olanlarla sadece Mısır halkı, Mısır'daki partiler, Mısır'daki insanlar demokrasi ve insan hakları sınavından geçmiyor. Bütün dünya Mısır'da olup bitenler nedeniyle insan hakları ve demokrasi sınavından geçmektedir" ifadelerini kullandı. Birleşmiş Millletler ve Avrupa Birliği gibi kurumları sessiz kalmakla suçlayan Koç, "Uluslararası toplumu, bu işe müdahale etme imkanı olan her kesimi, Mısır'da yaşanan katliamlar ve işlenen insanlık suçları karşısında demokrasiden, insan haklarından yana tavır almaya davet ediyoruz." diye ekledi.

Adem KOÇ Mısır'da yaşanan katliamları şiddetle kınadıklarını vurguladı. Koç, "Demokrasiden, insan haklarından, hukuktan yana tavır almayan gerek batı ülkeleri, gerek AB, gerek BM, gerek İslam İşbirliği Teşkilatı, gerek İslam ülkelerinin önemli bir kısmının tutumları Mısır'daki darbeci yöneticileri cesaretlendirmiş ve onların eylemlerinin katliama dönüşmesine zemin hazırlamıştır." diye konuştu.

Koç, tepkisini şöyle sürdürdü: "Birinci katliam olduğu zaman susuldu, şimdi ikinci katliam oldu, yine uluslararası toplum suskunluğunu korumaktadır. Buradan soruyorum; nerede AB, nerede BM, nerede demokrasi ve insan hakları dersini herkese veren, herkese üstten bakan Avrupa ülkeleri, nerede İslam ülkeleri, nerede bu hadise karşısında sesini yükseltmesi gerekirken yükseltemeyenler?"

Mısır'da yaşanan bu katliamdan birinci olarak darbeci Mısır yönetimi ve onun emriyle keskin nişancı olarak veya hedef gözetmeden masum insanlara ateş etme emrini verenlerin sorumlu olduğunu ifade eden Adem KOÇ, "Ancak bu hadiselerin önlenmesi gücüne sahip olup da önlenmesi için hareket etmeyenler de tarih önünde de Allah önünde de bu olup bitenlerden dolayı mesuldürler. O yüzden uluslararası toplumu, bu işe müdahale etme imkanı olan her kesimi Mısır'da yaşanan katliamlar ve işlenen insanlık suçları karşısında demokrasiden, insan haklarından yana tavır almaya davet ediyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Mısır'da yaşananlar nedeniyle sadece Mısır halkının, Mısır'daki partilerin ve Mısır'daki insanların değil, bütün dünyanın insan hakları ve demokrasi sınavından geçmekte olduğunu Söyleyen Gelişim Platformu Koordinatörü Adem KOÇ, birçok uluslararası toplum ve ülkenin bu sınavdan geçemediğini belirtti. Koç, "Mısır'daki darbeci yönetim umarız ki, bu hadiselere artık son verir ve ortamı daha kötü hale sevk edecek eylemlerden kaçınır. Bunun için de mutlaka (Mısır'ın devrik Cumhurbaşkanı Muhammed) Mursi'nin serbest bırakılması, tutukluların serbest bırakılması ve oradaki insanların taleplerinin dikkate alınması son derece önemlidir. Bunlar insanlığa karşı suçlardır, uluslararası toplum da gereken tavrı ortaya koymalıdır. Bu anlamda bir tavır ortaya konulmazsa korkarız ki, Mısır'da başka sıkıntılar ortaya çıkabilir. Bütün bunları önleme gücü ve kuvveti olan BM, AB ve diüer ülkelerin vakit geçirmeden net tavırlar ortaya koymasına ihtiyaç vardır. Bu katliamda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Mısır halkına da geçmiş olsun, diyorum." dedi.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER