Nüfus sayımının güvenilirliği tartışma konusu...

loading
4 Haziran, Perşembe
£

8.47

7.57

$

6.75

Nüfus sayımının güvenilirliği tartışma konusu...

Nüfus sayımının güvenilirliği tartışma konusu...

2011 Nüfus ve Konut Sayımı'nın ikinci aşaması sonuçları, sayımın üzerinden 2 yıl geçtikten sonra açıklandı. De-jure nüfus 286 bin 257 olarak belirtildi ve bu rakamın %56'sının Kıbrıs doğumlu olduğu, %44'ünün ise başka ülkelerde doğup sonradan Kıbrıs'a yerleştiği ortaya çıktı. Nüfus ve Konut Sayımı sonuçlarının açıklanmasıyla, sonuçların güvenilirliği tartışmaları da başladı.

Nüfus sayımının güvenilirliği tartışma konusu...
banner
A- A A+
Kıbrıs Postası Özel

Devlet Planlama Örgütü'nden yapılan açıklamaya göre 286 bin 257 olan KKTC nüfusunun 160 bin 207'si (%56) Kuzey veya Güney Kıbrıs doğumlu, 104 bin 641'i (%36.6) Türkiye doğumlu, 21 bin 409'unun (%7.4) ise diğer ülkelerden doğumlu. %7.4'ün arasında Birleşik Krallık, Bulgaristan, Türkmenistan, Nijerya, İran, Pakistan, Azerbeycan, Moldova, Almanya ve Rusya doğumlular bulunuyor.

Ayrıca nüfusun 150 bin 483'ü (%52.6) erkek, 135 bin 774'ünün (%47.4) kadın olduğu açıklandı.

Nüfus sayım sonuçlarına göre bazı bölgelerde nüfus artışı yaşanırken bazı bölgelerde nüfusta azalma oldu. Buna göre, 2006 yılından 2011 yılına kadar olan dönemde nüfus artışı olan bazı bölgeler şu şekildedir:

Lefkoşa Belediyesinde Hamitköy Mahallesinde, Gazimağusa Belediyesinde Çanakkale Mahallesinde, Girne Belediyesinde Karakum Mahallesinde, Güzelyurt Belediyesinde Kalkanlı Mahallesinde ve İskele Belediyesinde Ötüken Mahallesinde.
En fazla düşüş ise Lefkoşa Belediyesi'nin Haydarpaşa Mahallesinde, Gazimağusa Belediyesi'nin Suriçi Mahallesinde, Güzelyurt Belediyesi'nin Lala Mustafa Paşa Mahallesinde ve İskele Belediyesi'nin Boğaz Mahallesinde olmuştur.

Yapılan analiz çalışmalarına göre nüfus artışının olduğu bölgelerin yeni yapılanma aşamasında olan bölgeler olduğu tespit edilmiş, yine analiz çalışmalarına bakıldığı zaman büyük nüfus azalması yaşanan bölgelerde de özellikle yabancı ülkelerden gelen göçmen nüfusun ülkelerine geri dönüşleri ile yaşanmıştır."

GÖÇMEN NÜFUS ÜLKESİNE DÖNÜYOR...

2011 Nüfus ve Konut Sayımı sonuçlarının güvenilirliği birçok platformda tartışılırken, sayımda yapılan analiz çalışmalar yabancı ülkelerden KKTC'ye gelen nüfusun azaldığını gösteriyor.

BULUNÇ: "GÜVENİLİRLİK KONUSUNDA ENDİŞEM YOK"

Kıbrıs Postası'na sayım konusunda değerlendirmelerde bulunan T.C. Başkent Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi ve Devlet Planlama Örgütü Eski Müsteşarı Dr. Ahmet Zeki Bulunç, 1999 yılında DPÖ'deki görevinin sona erdiğini anlatarak. "Benim müsteşar olduğum dönemde yapılan eleştirileri dikkate aldığımda, şu an yapılan eleştiriler de aynı yönde ise, sayım sonuçlarının güvenilirliği konusunda endişem yoktur" dedi.

DE-JURE NÜFUS SAYIMI GELİŞMİŞ ÜLKELERİN YÖNTEMİ...

KKTC'de yapılan sayımlarda genellikle de-facto nüfusun belirlendiğini anlatan Bulunç, bunun için ülkede en az nüfus hareketliliğinin olduğu dönemin seçilmesi gerektiğini kaydetti.

De-jure nüfus sayımının daha çok gelişmiş ülkelerde uygulandığını söyleyen Bulunç, bu yöntemin gelişmekte olan ülkelerde tercih edilmediğini ifade etti.

De-facto nüfus, ülke sınırları içinde sayım anında kişinin bulunduğu yere göre belirlenendiği; De-jure nüfus ise, sayımı yapılan kişinin ülke sınırları içerisindeki sürekli ikamet yeri esas alınarak belirlendiği nüfustur. Yani De-jure nüfus belirlenirken, sayım esnasında ülkede bulunmayan yurtdaşlar da hesaba katılır.

DPÖ Eski Başkanı Bulunç'un, "daha çok gelişmiş ülkelerde tercih edilen" diye anlattığı De-jure nüfus sayımının, "gelişmekte olan" KKTC'de hangi yöntemlerle hesaplandığı merak uyandırdı.

BULUNÇ: "DPÖ, BENİM DÖNEMİME GÖRE DAHA İLERİ BİR NOKTADA..."

Bulunç, DPÖ'den ayrıldığı 1999 yılından beridir, DPÖ'nün sistemi ve altyapısının ne kadar geliştiğini, De-jure nüfus sayımı için yeterli olup olmadığını bilmediğini anlatarak, "De-jure nüfusu da dikkate alabilecek bir sistem oluşturmuşlarsa yapabilirler. Benim DPÖ Müsteşarı olduğum döneme göre, teknolojik olarak, daha ileri bir noktada oldukları kesin. Bu nedenle sayımın güvenilir olduğuna inanıyorum" dedi.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER