Denktaş: "Biz 5 yıllık bir hükümet oluşturmaya çalışıyoruz"

loading
15 Ağustos, Cumartesi
£

9.64

8.73

$

7.37

Denktaş: "Biz 5 yıllık bir hükümet oluşturmaya çalışıyoruz"

Denktaş: "Biz 5 yıllık bir hükümet oluşturmaya çalışıyoruz"

Demokrat Parti Ulusal Güçler Genel Başkanı Serdar Denktaş, Hasan Erçakıca'nın BRT'de hazırlayıp-sunduğu 'Seçimin Ardından' programına konuk olarak seçim sonrasını ve koalisyon çalışmalarını değerlendirdi.

Denktaş: "Biz 5 yıllık bir hükümet oluşturmaya çalışıyoruz"
A- A A+

Programda DP Ulusal Güçler'in partilere yaptığı ziyaretlerin içeriği hakkında bilgi veren Denktaş, 'uzlaşı hükümeti' önerisinin detaylarını aktardı. Denktaş, "Şu anda görevde olan hükümet oluşurken ilk hedefimiz Eylül'de yapılacak olan seçimlere kadar, 'Seçim Yasası, Siyasi Partiler Yasası, Meclis İç Tüzüğü, Mazbata ve Faiz Yasası' gibi yasaları geçiş hükümetinin geçirmesiydi. Ancak seçimler erkene alınınca bu olmadı. Ancak bu ihtiyaç halen var. Bu nedenle uzlaşı hükümeti öneriyoruz. Çünkü bu bahsettiğimiz yasaların yanında bu ülkede köklü reformlar ve Anayasa'nın değişmesi gerekiyor. Ancak bu reformları yaparken hem içten, hem dıştan oluşabilecek muhalefet, baskı, 'yapmayın, etmeyin' yönünde telkinler olabilir.

İşte uzlaşı hükümeti ile bütün bunlara karşı duruş sergileyebilecek, dayanabilecek, bir hükümet yapısı kurulabilir. Bu hükümet yapısı yerel seçimlere kadar Anayasa değişikliklerini o güne kadar tartışır, hazırlar ve artık referanduma konulabilecek hale getirir. Yerel seçimlerle birlikte referandum da yapılır ve hatta bu bir yıl içerisinde 'Başkanlık Sistemi' de tartışmaya açılır o da sorulur vatandaşa. Vatandaş 'hayır' diyorsa gündemden kalkar, 'evet' diyorsa bir sonraki seçim başkanlık sitemiyle yapılır. Bütün bunları gerçekleştirmek için biz böyle bir sivil sorumluluğun altına bütün partileri eşit şekilde davet ettik" dedi.

Söz konusu uzlaşı hükümeti olması halinde muhalefetin olmayacağı ve demokrasiye aykırı olduğuna dair yapılan yorumları değerlendiren Denktaş, söz konusu hükümet modeli ile yapılacak reformlar sayesinde demokrasinin daha da demokratıklesecegını söyledi.

"DP Ulusal Güçler ile UBP birleşir mi?" sorusunu yanıtlayan Denktaş, Ulusal Güçler şemsiyesini oluştuktan sonra böyle bir düşüncenin ortaya çıktığına işaret ederek, "Merkez sağda tek partili bir sürece gecıs olabılır olabilir. Böyle bir rüzgar olduğu ortada. Ve bu rüzgârın önünde durmak çok da mümkün olamayacak gibi gözüküyor. Bunu hep söyledim. Şuanda böyle bir hazırlık ise yok. Planlanmış bir şeyde yok. Olur, mu olmaz mı? Süreç gösterecek. Şuanda UBP içerisinde taşlar yerine oturmuş değil. Dolayısıyla böylesi bir ortamda bunun konuşulması ne kadar doğrudur? Onu bilemem. Ancak şunu koyuyorum ortaya UBP'nin bugünkü durumunda bile ilerleyen süreç bu iki partinin tabanının tek bir çatı altında buluşmasını zorlayacaktır. Bunu görebiliyorum" dedi.

2. Cumhurbaşkanı Talat'ın CTP – UBP koalisyonu kurulması yönünde yaptığı açıklamaları değerlendiren Denktaş, "Biraz 2015'i düşünüyor diye tahmin etmekteyim. CTP-UBP koalisyonunu kurduğunda, UBP'nin de aday çıkartması ile birlikte seçilme şansı artar diye düşünür diye tahmin etmekteyim. Bunlar hep tahmindir elbette. Ama eğer hükümet kurma çalışmaları 2015 Cumhurbaşkanlığı seçimlerine endeksleniyorsa ömrü o kadardır. Biz 5 yıllık bir hükümet oluşturmaya çalışıyoruz" dedi.

CTP ile DP Ulusal Güçler'in olası koalisyon hükümeti kurması ihtimali hakkında soruyu yanıtlayan Denktaş, 'eşit etkinlik' temelinde görüşmelerin olacağını söyledi. Denktaş, "Önce iki partinin de programı incelenecek, yapılabilecekler ortaya konulacak ve bunlara göre hükümet programı oluşacak" dedi.

Olası CTP – DP Ulusal Güçler koalisyon hükümetinin Türkiye ile karşı karşıya gelme olasılığı var mı? sorusunu yanıtlayan Denktaş, "Eğer CTP-DPUG koalisyonu kurulacaksa Türkiye hükümeti buna saygı gösterir. Önemli olan Türkiye'ye giderken, mutabakatla gidilmesidir, bu mutabık kaldığınız olay her neyse bunun yapılabilirliğidir. Bu anlamda eğer her iki taraf iyi niyetle hareket ederse doğru sonuçlar alınabilir. Türkiye ile kavga etmek ve düşman gibi görmek doğru bir yaklaşım olmaz. Kendi, haklarımızı korumak asla vazgeçmemiz gerekendir" dedi.

DP Ulusal Güçler'in seçimlerden başarıyla çıktığını vurgulayan Denktaş, DP %10 civarında olan oyunu %24'e çıkardı" dedi.
Seçim sürecinde ortaya çıkan ses kayıtlarını değerlendiren Denktaş, "Bu seçim bantlar hikâyesiyle başladı, bantlar hikâyesiyle sonlandı. Bizimle ilgili çıkarılan ilk bant, bizim rüzgârımızı bir süre için durdurdu ve yeniden toparlayabildik. Dolayısıyla bize birkaç puan kaybettirdi. Ardından bir başka parti için çıkan bandı kullanabilirdik ve bize puan kazandırabilirdi ancak biz bunu etik bulmadık. Biz demokrasimizin daha da demokratikleşmesinden bahsederken, kendi elimizle bunu katletmeyiz" dedi.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER