Yiğitler'e Türk Askeri'nin ayak basışının yıldönümü törenle kutlandı

loading
9 Ağustos, Pazar
£

9.52

8.60

$

7.29

Yiğitler'e Türk Askeri'nin ayak basışının yıldönümü törenle kutlandı

Yiğitler'e Türk Askeri'nin ayak basışının yıldönümü törenle kutlandı

Yiğitlere Türk Askeri'nin ayak basışının yıldönümü törenle kutlandı.

Yiğitler'e Türk Askeri'nin ayak basışının yıldönümü törenle kutlandı
A- A A+

Ayrıca, Yiğitler'de yapılan Şehitler Anıtı'nın açılışı da yapıldı.

Törenlere 61. Piyade Alay Komutanı Piyade Kurmay Albay Mahmut Altun, 1. Piyade Tabur Harekat ve Eğitim Kısım Amiri Piyade Binbaşı Ferzende Çelik, Köy Muhtarı Raşit Özsağlam, askeri zevat, köylüler ve şehit aileleri katıldı.

Yiğitler köyünün kurtuluş töreninde ilk olarak Atatürk Anıtı'na protokol sırasına göre çelenkler konuldu.

Ardından şehitler için saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okunarak günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı.

ÇELİK

İlk konuşmayı 1. Piyade Tabur Harekat ve Eğitim Kısım Amiri Piyade Binbaşı Ferzende Çelik yaptı.

Çelik, 16 Ağustos'un Yiğitler Halkı'nın Türk Askeri'yle kucaklaştığı günün yıldönümü olduğunu belirterek, Yiğitler halkının 39. Kurtuluş yıldönümünü kutladı.

ÖZSAĞLAM

Ardından Yiğitler Muhtarı Raşit Özsağlam bir konuşma yaptı.

Özsağlam, 16 Ağustos'un Yiğitler ve yöre halkının en büyük bayramı olduğunu belirterek, vatan uğruna canlarını veren şehitleri andı.

Konuşmaların ardından resmi geçit de yapıldı.

3 ŞEHİT ANISINA ANIT...

Yiğitler'de şehit düşen Yusuf A. Yusufoğlu, Mehmet H. Murabık, ve Yılmaz Yolcu için yaptırılan Şehitler Anıtı'ndaki tören, şehitliğin açılışıyla başladı.

Çelenklerin konulmasının ardından 61. P.A.K Piyade Kurmay Albay Mahmut Altun, Köy Muhtarı Raşit Özsağlam ve köylüler adına Rabia Merter birer konuşma yaptı.

Şiltlerin takdimi ve Muhtar Özsağlam'ın, Albay Altun'a çiçek takdimi sonrası ikram gerçekleştirildi.

ALTUN

Piyade Kurmay Albay Mahmut Altun yaptığı konuşmada, yurt ve milletin saadet ve selameti için, mücadele vermiş ve şehit düşmüş Yusufoğlu, Murabık ve Yolcu'nun anısının sonsuza dek yaşatılacağını söyledi.

İnancın en büyük güç olduğunu kaydeden Altun, Atatürkçü düşünce sistemi içerisinde Türke karşı düşmanca düşünceye sahip tüm kesimlerin karşısında halkın duyduğu güvenle beslenen GKK ve TSK'yı bulacağını söyledi.

ÖZSAĞLAM

Yiğitler Muhtarı Raşit Özsağlam da anıtın yaratılmasındaki katkılarından dolayı 61. Piyade Alay Komutanlığı personeline teşekkür etti.

Özsağlam Yiğitler halkının 1955'lerden beri Rum saldırılarına karşı direndiğini fakat hiçbir zaman Rum'a boyun eğmediğini ve verilen şehitler sayesinde göçmen olmaktan kurtulduklarını ifade etti.

MERTER

Köylüler adına konuşan Rabia Merter de Rumların köye ilk saldırılarında Mustafa Hocaoğlu önderliğinde direnişin başladığını, Kıbrıs'a gerçekleştirilen 2. Harekâtta da aynı mücadelenin verildiğini ve bu direniş nedeniyle köye "Yiğitler" isminin verildiğini kaydetti.

Tören şehit yakınlarına plaket takdimi ile son buldu.

TAK

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER