İÇ HABERLER
okuma süresi: 7 dak.

Talat: "Türkiye'nin sözcüsü ilan edildim. Facebook üzerinden çirkin siyaset CTP'ye de sirayet etti"

Talat: "Türkiye’nin sözcüsü ilan edildim. Facebook üzerinden çirkin siyaset CTP'ye de sirayet etti"

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat katıldığı bir TV programında çeşitli konuları değerlendirdi.

Yayın Tarihi: 19/08/13 11:00
okuma süresi: 7 dak.
Talat: "Türkiye’nin sözcüsü ilan edildim. Facebook üzerinden çirkin siyaset CTP'ye de sirayet etti"
A- A A+

Sorunların anası Kıbrıs sorunudur

Facebook üzerinden siyaset yapılıyor

Talat, neden CTP-UBP koalisyonu önerdiği şeklindeki bir soruya yanıt vererek, kendisinin CTP'nin iki seçeneği olduğunu, bunun UBP ve DP olduğunu ve bu çerçevede önyargılardan arınmak gerektiğini söylediğini belirtti.

Talat, CTP'yi çok iyi bildiğini, her şeyin Genel Başkana bağlı olmadığını, partinin ciddi çalışan organları olduğunu ve kararı bu organların verdiğini söyleyerek, bu konudaki görüşlerinin de bu kurullar tarafından tartışılmasını umduğunu kaydetti.

UBP ile DP'nin aynı zihniyete sahip olduğu yolundaki görüşünü yineleyen Talat, içinde bulunduğumuz koşullarda DP'nin Eroğlu'nun vesayeti altında olduğunu belirtti. Eroğlu'nun, çözümden yana olmadığını da anlatan Talat, CTP'nin UBP'den el aman çektiğini ve bunun baş sorumlusunun Eroğlu olduğunu, CTP'nin bunu iyi değerlendirmesi gerektiğini düşündüğünü kaydetti. Talat, Eroğlu'nun "çözümsüzlük çözümdür" anlayışında olduğunu en iyi bilenin yine CTP olduğunu anlatarak, "vesayet altında olan DP ile koalisyon kurulabiliyor da Eroğlu'ndan büyük oranda arınmış bir UBP ile neden olmasın" diye sordu.

VEFASIZ ELEŞTİRİLER

Bu süreçte çok kötü, vefasız ve acımasız eleştiriler aldığını söyleyen Talat, neredeyse kendisini Türkiye'nin sözcüsü ilan ettiklerini söyleyerek, halbuki konu ile ilgili ne Erdoğan ile ne de Büyükelçisi ile konuştuğunu, görüşlerinin kendi değerlendirmesi olduğunu kaydetti. Talat, "Facebook icat oldu mertlik, arkadaşlık bozuldu" diyerek, insanların fiilen bir arada bulunmadığı sosyal medya ortamında klavyede yazılanı kulağın duymadığını söyledi.

FACEBOOK ÜZERİNDEN SİYASET

Siyasetin facebook üzerinden yapıldığına dikkat çeken Talat, parti içi tartışmaların bile facebook'tan yapıldığını ve bunun açıkça disiplinsizlik olduğunu belirtti.

Facebook'un doğru kullanıldığında güzel, kötü kullanıldığında kötü sonuçlar verdiğini belirten Talat, çirkinliğin CTP'ye de sirayet ettiğini belirtti. Talat, CTP'de parti disiplininin sağlanması gerektiğini kaydederek, aksi takdirde çok olumsuz gelişmeler yaşanabileceğini söyledi ve "Dikkatli olunmalı" dedi.

KARMA OYLAR

Bir soru üzerine karma oyların tehlikeli olduğunu belirten Talat, karma oyu domatesle armudun birlikte yenmesine benzetti. Bu sistemin partileri bozduğunu, partilerin örgütlü yapılarını zedelediğini ve ayrıca karma oyun partilerden hesap sormayı engellediğini söyledi.

Koalisyonda hangi parti olursa Kıbrıs sorununda ilerleme kaydedilebilir şeklindeki bir soruya Talat, DP'nin Eroğlu ile aynı çizgide olduğunun bilindiğini, bunun da çözümden son derece uzak olunduğunu gösterdiğini ifade etti.

UBP'de ise Eroğlu'nun "bir çakıl taşı vermeyiz" politikasının dışında, çözümden yana söylemlerin başladığına dikkat çeken Talat, bunu Eroğlu'ndan uzaklaşmalarına ve yakın zamanda Türkiye ile yakın ilişkiler içinde olmalarına bağladı.
Talat, UBP'nin çözümü ne kadar savunduğunun tam olarak belli olmadığını ve kendilerini kanıtlamak durumunda olduklarını söyledi.

Başka bir soru üzerine Talat, ne Hristofyas ne de Anastasiades için çözüm istemiyorlar diyemeyeceğini belirtti ve Hristofyas'ın zorluklarını anlattı. Hristofyas döneminde ekonominin de iyi olduğunu kaydeden Talat, böyle bir ortamda işlerin yavaştan alındığını anlattı.

Başka bir soruya karşılık Talat, Türkiye'nin uluslararası yükümlülükleri nedeni ile Kıbrıslı Türkleri bazı spor aktivitelerine bile katamadığını hatırlatarak, kendisinin bunu normal karşıladığını söyledi ve görevin çözüm için çalışmak olduğunu kaydetti.

SORUNLARIN ANASI

Kendisine toplumun sorunları ile ilgilenmediği şeklinde eleştiri getirildiğinin sorulması üzerine Talat, köy ziyaretleri yaptığını, zaman zaman bazı sorunları hükümete de aktardığını kaydederek "Ancak tüm sorunların anası Kıbrıs sorunudur, bunu unutmamak ve benim bu gerçeği sık sık dile getirmemi yadırgamamak gerekir" dedi.

RUMLARIN KORKUSU

Yine bir soru üzerine Talat, cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce Hristofyas ile ortak bir açıklama yapılmamasının nedenini Rumların korkusuna bağladı. Talat, çözüme karşı olan iç güçlerin tepkisinden ve ortak açıklamanın bir çerçeve anlaşması şeklinde algılanacağından korktuklarını söyledi.

PROJE SÖYLENTİLERİ

Maraş'ın sahiplerine geri verilmesi, Ercan'ın ortak alan olması ve ambargoların kalkması şeklinde bir proje olduğu iddialarının sorulması üzerine 2. Cumhurbaşkanı Talat, iddia edilen girişimlerden bilgisi olmadığını söyleyerek, Ercan Havaalanı'nda bazı geliştirmelerin yapılacağının bilindiğini, bunun Ercan'ın özelleştirilmesi şartları arasında bulunduğunu, bu kapsamda askerin de bazı bölgelerden ayrılacağının söz konusu olduğunu kaydetti. Talat, Rum tarafının Maraş önerisiyle Ercan'da yaşananların zamanlamasının sadece bir rastlantı olduğunu düşündüğünü ifade etti.

Maraş konusunda da değerlendirmede bulunan Talat, zaten Rum tarafının bu konuda açıklama yaptığını ve konuyu Ercan'la ilişkilendirmediklerini vurguladıklarını kaydetti.

TÜRKİYE DÜŞMANIMIZ DEĞİL

Bir başka soruyu yanıtlayan Talat, 2010 yılından günümüze Türkiye ile ilişkilerimizin en kötü düzeyde olduğunu kaydetti. Kıbrıs'ta çözümsüzlüğün sürmesi halinde krizler içinde yüzeceğimizi ve sürekli Türkiye'den para isteyeceğimizi söyleyen Talat, sorunun çözümüne öncelik verilmesini istedi. Türkiye'nin bizim düşmanımız olmadığını ve iyi ilişki ve diyaloglarla birçok sorunun çözülebileceğini vurguladı.

DOĞALGAZ ZENGİNLİĞİ

Doğalgaz konusuna da değinen Talat, bunun bir zenginlik olduğunu ve Kıbrıslı Türklerin de payının olduğunu, ancak Rum tarafının, bundan yararlanmamız için Kıbrıs meselesinin çözülmesi gerektiğini söylediğini ifade etti. Rum tarafının, doğalgazı, egemenlik perdesi arkasına saklanarak bizden esirgediğine dikkat çeken Talat, bu konunun güven yaratıcı önlemler arasında değerlendirilebileceğini ifade etti. Talat, Maraş'ı güven yaratıcı bir unsur olarak görenlerin, doğalgazı egemenlik işi olarak algılamasını ve güven yaratıcı önlemler arasında ele alınmasına karşı çıkmasını anlamanın mümkün olmadığını söyledi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.